Kıdem tazminatımı nasıl kurtarırım?


Soru: 17 yıldır çalıştığım işletmede işten çıkarıldım. Maaşım net 1300 TL idi ancak işveren resmiyette brüt 688 TL'den bildiriyordu. 14 Temmuz 2009 tarihinde çıkışım yapıldı. Kıdem ihbar, geciken maaş, mesailerime karşılık olarak 5 aylık senet verilmek istendi almadım. Elimde şirketin bana daha evvelden verdiği net 2.250 TL'lik bir resmi evrak var. Mahkemeye versem sonuç ne olur? 1.300 TL net maaştan tazminatımı alabilir miyim? Geriye dönük eksik yatan primlerimi işverene ödettirebilir miyim? Ö.Y.n

Cevap: Değerli okurum, mahkemeye gitmeden önce bulunduğunuz ildeki veya en yakın Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verin. Eğer şikayetinizden herhangi bir sonuç çıkmazsa zaten dosyanız İş Mahkemesi'ne havale edilecektir. Elinizdeki belgeler, şahitlerin beyanları ve işyeri kayıtları göz önünde bulundurulmak suretiyle karara varılacağından, şimdiden sonucu tahmin etmemiz mümkün olmaz. Ancak şunu da belirtelim ki iş hukukunda işçinin beyanı esas olup, işveren aksini ispat etmek zorundadır. Yani hukuken güçlü olan taraf sizsiniz.

SGK'ya bildirilmeyen hizmetlerinize gelince, şikayet dilekçenizde buna da yer verin. Böylece Bölge Çalışma Müdürlüğü, bu konuyla alakalı inceleme yapılması için dilekçenizin bir örneğini SGK Müdürlüğü'ne gönderecektir.

Astsubaylıktan ayrıldım, nasıl emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey ben 04.01.1972 doğumluyum. Jandarma Genel Komutanlığı'nda astsubay iken 2006 yılı Haziran ayında resen emekli edildim ve memurluktan ve de TSK'dan çıkartıldım. Buna göre Emekli Sandığı'ndan fiili hizmet zammım dahil olmak üzere 16 yıl 6 ay 4 gün olmak üzere toptan ödeme yapılarak hizmetlerim tasfiye edildi. O gündür de SSK'lı olarak 830 gün prim ödenmiştir. Size sormak istediğim, hizmetlerimi nasıl birleştirebilirim? Emekli Sandığı'ndan öğrendiğim kadarı ile 15 yıl dolduktan sonra açıktan söz konusu oluyormuş. Bir de Anayasa Mahkemesi kararıyla, memur olarak çalıştığım süre için ikramiye almam mümkünmüş. Bu doğru mudur? Ben ne zaman ve nasıl emekli olurum? E.Güler

Cevap: Ender Bey, Emekli Sandığı kapsamında 10 yıldan fazla hizmeti olanlar, görevlerinden ayrılsalar da hizmetleri tasfiye edilmez. Dolayısıyla sizin 16 yıl 6 ay 4 günlük hizmetinizin tasfiye edilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Mevcut Emekli Sandığı hizmetinizle bundan sonra hiç çalışmasanız da 61 yaşınızı doldurduğunuz tarihte emekli olursunuz. Size bahsedilen açıktan emeklilik budur. Ancak SSK (4/a) kapsamında sigortalı çalışmaya devam ederseniz ve 830 günü 1260 güne tamamlarsanız, 55 yaşınızı dolduracağınız 2027 yılında emekli olursunuz. SSK'lı olarak veya Emekli Sandığı hizmetinizle yaş haddinden emekli olduğunuz tarihte, TSK bünyesindeki hizmetinizin karşılığı olan ikramiyenizi de alabilirsiniz.

Hangi özürlü raporu geçerlidir?

Soru: Sadettin Bey, ben 13 senelik ms hastalığım nedeniyle defterdarlığın sevkiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden %90 özürlü raporu aldım. Ancak bu rakam Ankara'dan, düzeltilerek %76 olarak onaylı geldi. Şimdi ben hangi rapora göre emeklilik hakkına sahibim? E.B.

Cevap: emekliliğinizde Maliye Bakanlığı onaylı %76'lık oran dikkate alınacaktır. Yani II. derece özürlü sıfatıyla emekli olacaksınız.

Sadettin ORHAN