Şevket TEZEL

Soru: Emekli babam S.G. destek primi ödeyerek 7 senedir bordrolu çalışıyor. Yıpranma parası alabilmesi için daha kaç sene çalışması gerekmektedir? Seda ÜNLÜ

Cevap: İş Kanunumuza göre kıdem tazminatına hak kazanma bakımından emekli-emekli olmayan ayrımı yoktur. En az bir yılı doldurduğu için kıdem tazminatı hakkı doğabilir ancak bu hak özellikle işten ayrılış biçimine bağlıdır. Babanızın yıpranma parası (Kıdem tazminatı) alabilmesi için ya işveren tarafından işten çıkartılması veya kendisinin İş Kanunun 24.maddesinde sayılan haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanarak işten ayrılması gerekir. Sebepsiz ayrılırsa işverenin kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü düşer.
...
Tamamı