Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben vefat eden babamdan yetim aylığı alıyorum. Ancak önümüzdeki ay evleneceğim. Bildiğim kadarıyla bana iki yıllık aylığım peşin olarak ödenecekmiş. Peki, aylığım kesildikten sonra ben sağlık yardımlarını nasıl alacağım? Yine rahmetli babamın üzerinden mi yoksa eşimin üzerinden mi? Leyla Melenci
Cevap: Değerli okurum, sizin de doğru bildiğiniz üzere, şu an almakta olduğunuz yetim aylığının iki yıllık tutarı, evlenmeniz ve talepte bulunmanız durumunda size peşin olarak ödenecek. Fakat size bu ödeme yapıldıktan sonra, 5510 Sayılı Kanun'un 37. maddesi gereği gelecek iki yıl süresince sağlık sigortanız devam edecek. Yani gelecek iki yılın aylığını peşin aldığınız halde, sanki aylığınız devam ediyormuş gibi genel sağlık sigortasından yararlanacaksınız. Bu iki yıllık süre boyunca herhangi bir sağlık primi de ödemeyeceksiniz.
...
Tamamı