Destek primi vergilendirilecek kazançtan düşülebilirSoru: Emekliyim. Küçük bir bakkal dükkânı işletmeye başladım. Emekli aylığımın yüzde 13 ü destek primi olarak kesiliyor. Emekli maaşından kesilen destek primini defterime masraf yazabilir miyim? A.Z.

Cevap: Emekli aylığı kestirmeden, sosyal güvenlik destek primi ödeyerek kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar, ödedikleri sosyal güvenlik destek primini kazançlarından indirebilirler. Ödediğiniz destek primini defterinize masraf yazarak değil, gelir vergisi beyannameniz üstünde vergilendirilecek ticari kazancınızdan düşebilirsiniz.Bağ-Kura 1 Ekim 2008 den önce kayıt yapılamaz

Soru: 1998 de esnaf siciline nakliyeci olarak kaydım yapıldı. 2003'te vergi mükellefi oldum. Bu zamana kadar hiç sosyal güvencem çıkmadı. Geriye dönük para yatırsam olur mu? Ne yapmam lazım? K.Ö.

Cevap: 4 Ekim 2000 tarihinden önceki süreler için en geç 2 Şubat 2004 tarihine kadar Bağ-Kura kayıt yaptırmak gerekiyordu. Maalesef bu süreyi kaçırdığınızdan 4 Ekim 2000 öncesi için kayıt yaptıramazsınız. Yeni yasa ile; 4 Ekim 2000 ile 1 Ekim 2008 tarihleri arasındaki süreler için, sizin gibi Bağ-Kura süresi içinde kayıt ve tescil yaptırmayanlara, kayıtlarını yaptırmaları için 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren 6 ay süre verildi. Bu haktan yararlanarak 31 Temmuz 2009 tarihine kadar vergi mükellefiyet kayıtlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ibraz etseydiniz, Bağ-Kur sigortanızı 2003 tarihinden itibaren başlatabilirdiniz. Bu süre de kayıt ve tescil yaptırmadığınızdan, sigortalılık hak ve yükümlülüğünüz 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren başlatılacaktır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kura kayıt yaptırmanız mümkün değil. Toplu para ödeyerek geçmişten günde kazanamazsınız.

EKREM SARISU