haber7

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü, bazı sektörlerde fiilen çalışan kişiler yerine eş, dost, aile yakınları veya iş yerinde çalışmayıp primini ödeyenlerin sigortalı gösterildiğini, fiilen çalışanların ise yeşil kart avantajını kaybetmemek için sigortalı olmayı kabul etmediklerini belirledi.

SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanmasının ardından tüm teknolojik gelişmeler yakından takip edilerek oluşturulan denetim mekanizmasıyla sosyal güvenlikteki suistimallerin önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bilgisayar teknolojilerini kullanmanın yanı sıra oluşturdukları ekiplerle sektörel bazda denetimleri başlattıklarını anlatan Gerçek, bu çalışmalarda, bazı sektörlerde fiilen çalışan kişiler yerine eş, dost, aile yakınları veya primini kendisi ödeyenlerin sigortalı gösterildiğini belirlediklerini bildirdi.

İş yerinde fiilen sigortalı çalışanların ise çoğunluğu yeşil kartlı olduğundan bu kartın avantajlarını kaybetmemek için kendi istekleriyle sigortalı olmayı kabul etmediklerini belirlediklerini ifade eden Gerçek, ''Bunlara da daha çok inşaat sektöründe rastladık. Çünkü, bu sektördekilerin neredeyse tamamına yakın bölümü yeşil kartlı. Bu kişiler, işverenle aylık ücret konusunda anlaşırken, kendileri için sigorta primi ödenmeyecek olmasını avantaj olarak kullanıyorlar'' dedi.

Bu kişilerin de tıpkı işverenler gibi cezayla karşı karşıya kalacaklarını belirten Gerçek, şu bilgileri verdi:

''Yeşil kartlı olarak fiilen çalışması tespit edilen kişilerin yeşil kartının iptal edilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşlar bilgilendirilecek. Böylece, bu kişilerin sağlık harcamaları ile aldıkları aylıkların 2 katı kendilerinden ilgili kurumlarca tahsil edilecek. İşverenler de kayıtdışı çalıştırdıkları her işçi için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Ayrıca, bu işverenlerin, 5510 sayılı kanunca getirilen yüzde 5'lik işveren prim hissesinde yapılan indirimden de 1 yıl boyunca yararlanmaları mümkün olmayacak.''

İşverenler hakkında çalıştırdıkları eş-dost sigortalılar için de işlem yapılacağını ifade eden Gerçek, şöyle devam etti:

''Bu işverenler hakkında Cumhuriyet Savcılığına sahte sigortalı bildiriminden dolayı suç duyurusunda bulunacağız. Bununla beraber yapılan sahte bildirimler de iptal edilecek, bildirilmesi zorunlu olan yeterli işçilik de işverenlere borç çıkarılacak.''

''Alo 170'' ihbar hattına gelen ihbarları da zamanında değerlendirdiklerini belirten Gerçek, ''Vatandaşlarımızın, bir kişinin haksız olarak aldığı paranın kendi kesesinden çıktığı bilincinden hareketle bu tür suistimallere karşı duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu konuda otokontrolü sağlamadığımız sürece sosyal güvenlikteki suistimallerin yok denecek kadar azalacağı inancını taşıyorum'' diye konuştu.