Annem ne zaman emekli olur?
Annem 19.07.1955 doğumlu ve SSK girişi 01.12.1989'dur. Giriş tarihinden itibaren 40 gün SSK'ya prim ödedikten sonra 01.02.2002 tarihinde isteğe bağlı sigortalılığa geçti. Yeni çıkan yasaya kadar primlerini ödedik ve halen ödemeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda annem hangi kurumdan ve ne zaman emekli olabilir? Hakan Çukunlu
Annenizin, 01.12.1989 tarihinde başlayan 40 günlük SSK sigortalılığı ve 01.02.2002 tarihinde başlayıp halen aralıksız devam eden isteğe bağlı sigortalılığına göre, 1 Eylül 2009 tarihi itibariyle 2440 günü SSK, 330 günü Bağ-Kur (01.10.2008'den itibaren isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödenen süreler Bağ-Kur kapsamında geçen sigortalılık süresi kabul ediliyor) olmak üzere 2770 günü olmalı. 830 gün daha prim ödeyerek prim gün sayısını 3600 güne tamamlaması halinde 58 yaşını doldurduğu tarihte SSK'dan emekliliğe hak kazanır. Dikkat etmeniz gereken husus, 1 Eklim 2008'den itibaren isteğe bağlı sigortaya
yapılan ödemenin 1230 günü aşamaması. Yoksa Bağ-Kur şartlarıyla Bağ-Kur'dan emekli olmak zorunda kalır. Bunun için de yapılması gereken, 3600 günü doldurduğunda isteğe bağlı sigortalılığı sona erdirip, yaşın dolmasını beklemek.

18 yaşımdan önceki sigortam dikkate alınmayacak mı?
25.07.1978 tarihinde 18 yaşımdan önce sigortalı olarak çalışmaya başladım. 18 yaşımı doldurana kadar 452 prim ödeme günüm var. Daha sonra Devlet memuru olarak Emekli Sandığı iştirakçisi oldum. 18 yaşımı doldurmadan önceki prim ödeme gün sayım emeklilik hesabında dikkate alınmayacak mı? A. A.
2829 sayılı Hizmet Birleştirmesi Kanunu'nun 6. maddesinde yar alan 18 yaşından önce kurumların herhangi birine sigortalı olanların sigortalılık sürelerinin başlama tarihi, 18 yaşını doldurdukları tarih olarak kabul edileceğine ilişkin hüküm, ilk defa 1 Nisan 1981 tarihinden sonra sigortalı olanlar için geçerli. Aynı Kanun'un geçici 2. maddesi ile 1 Nisan 1981 tarihinden önce sigortalı olanların hakları korunmuştur.
Buna göre, 18 yaşından önceki sigortalılığı 1 Nisan 1981 tarihinden önce olan 4/a (SSK) sigortalısının, daha sonra 4/c sigortalısı (Emekli Sandığı iştirakçisi) veya 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı olması halinde, 2829 sayılı Kanun'a göre yapılacak hizmet birleştirmesinde 18 yaşını doldurmadan önce geçen hizmet (prim ödeme) süreleri de dikkate alınır.

Metin Taş-Sezgin Özcan