[quote][size=10pt]SSK giriş tarihim 17.07. 1989, prim gün sayımı ve sigortalılık süremi doldurdum. Halen çalışmaya devam ediyorum. 46 yaşımı dolduracağım 12.09.2013 tarihinde emekli olabiliyorum. Benim sizden öğrenmek istediklerim; İşten ayrıldığım durumda emeklilik ikramiyesi talep etme hakkım var mıdır ve bu ikramiye kapsamı (kıdem-ihbar tazminatı) nedir, tutarı ne kadardır? Maaşım tavandan ödenmekte, 46 yaşımı doldurana kadar çalışmamın alacağım maaşa artı bir etkisi olur mu?

CEVAP: Sayın Gürer, 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılar, 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre SGK İl/Merkez Müdürlüklerinden ?Kıdem Tazminatı Alabilir? yazısı alarak, bu yazıyı işverenlerine verip, tazminatını alarak ayrılıyorlar. Bu durumda Kıdem Tazminatı alıp, İhbar Tazminatı alamazsınız. Zira emeklilik nedeniyle ayrılanlara İhbar Tazminatı ödenmiyor. Bu usul, İş Kanununa tabi çalışanlar içindir.
Tazminat en son alınan brüt maaş üzerinden hesaplanıyor. Maaşı yüksek olanların tazminatı 2.365,16 TL olan Kıdem Tazminatı Tavanından ödeniyor.
İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince ?her geçen tam yıl için? işverence işçiye ?30 günlük ücreti? tutarında Kıdem Tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Maaşı yüksekten ödenenlerin emekli maaşları da yüksek olur.
Lütfi Köksal
http://www.turkiyegazetesi.com/makal...aspx?ID=420475