[quote][size=10pt]Dünkü yazımızla, emekli aylıklarına haciz uygulamasını bir dosya halinde incelemeye başladık. Dün, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına nafaka alacakları ile SGK alacakları haricinde haciz konamayacağını kanuni dayanakları ile ifade ettik. "Peki, yasal düzenlemelere rağmen maaşımıza haciz konursa ne yapmalıyız" sorusunun cevabını ise bugüne bırakmıştık. İşte borçlu emeklilerin en fazla merak ettiği sorunun cevabını bugün ele alıyoruz.
Kritik tarih 28 Şubat 2009!
SSK ve Bağ-Kur emeklileri için haciz konusunda kritik tarih 28 Şubat 2009'dur. Zira bu tarihte yürürlüğe giren 5838 Sayılı Kanun'la, emekli aylığına haciz konması emeklinin onayına bağlanmıştır. Yani bir emekli kendisi bizzat izin vermedikçe aylığına haciz konamayacaktır. Fakat burada iki önemli soru işareti beliriyor:
1. 28 Şubat 2009'dan önce maaşına haciz konmuş ve halen kesinti yapılan emekliler ne yapacak?
2. Yasak olmasına rağmen 28 Şubat 2009 tarihinden sonra emeklinin onayı alınmadan maaşa haciz konmuşsa ne yapmak gerekiyor?
Birinci sorunun cevabı, yani 28 Şubat 2009'dan önce maaşında kesinti başlayan emekli, vakit kaybetmeden ilgili icra müdürlüğüne dilekçe ile müracaat ederek, maaşındaki haczin kaldırılmasını talep edecek. Böylece başka bir işleme gerek kalmaksızın, icra müdürlüğü ile SGK arasındaki yazışma ile maaştan haciz kaldırılmış olacaktır. Bu gruba giren emekliler herhangi bir talepte bulunmadıkları taktirde, önceden konmuş olan hacizler gereği, maaşlarından bundan sonra da kesinti yapılmaya devam edecektir.
Suç duyurusunda bulunun!
Gelelim ikinci sorunun cevabına. 28 Şubat 2009 tarihinden sonra, emeklinin rızasını almaksızın maaşına haciz koyan icra müdürlüğü hakkında doğrudan savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekiyor. Zira burada icra müdürü, kanunun emredici hükmüne açıkça muhalif hareket ederek, emekliyi mağdur etmiş oluyor. Tabii, bu durumdaki emeklinin suç duyurusuna paralel olarak icra müdürlüğüne haczin kaldırılması için itiraz etmesi de gerekiyor.
Özetle söyleyecek olursak, kanuni düzenlemeler emeklilerin lehine. Fakat emeklilerimiz uyanık olup da yasal haklarının takipçisi olmazlarsa, daha uyanık davranan avukat ve icra müdürleri, maaşlarının 1/4'ünü tırpanlamaya devam ederler.
Buraya kadar SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin haciz uygulaması karşısındaki haklarını anlattık. Bir sonraki yazımızda ise memurların yani Emekli Sandığı emeklileri için haciz konusunu ele alacağız.
Okur sorularına cevaplar...
Hangi kurumdan emekli olmak daha avantajlı?
Soru: Sadettin Bey, ben 01.01.1963 doğumluyum. 07.10.1988'de Bağ-Kur girişim var. 1986'da askere gittiğim için 18 ay askerlik borçlanmasını yatırdım. 04.07.1989'da Emekli Sandığı'na tabi çalışmaya başladım ve 11.07.2000 tarihinde memuriyetten ayrıldım. 05.09.2000 tarihinden günümüze kadar Bağ-Kur ödemelerim devam etmektedir. Merak ettiğim konulardan birincisi, Bağ-Kur'dan ayrılıp SSK'ya geçsem mi daha fazla emekli maaşı alırım yoksa Bağ-Kur'dan mı? Diğer bir konu ise, hangi kurumdan daha erken emekli olabilirim? Kenan YAVUZ
Cevap: Kenan Bey, SSK ve Bağ-Kur'dan bağlanacak muhtemel aylıkların hesabını yapabilmemiz için Bağ-Kur intibak bilgileriniz gibi daha detaylı bilgiler gerekmektedir. Ancak genel olarak ifade edecek olursak, SSK emekli aylığı Bağ-Kur'a göre daha yüksek bağlanmaktadır. Emeklilik tarihiniz ise her iki durumda da 49 yaşınızı dolduracağınız 01.01.2012 tarihidir. Ancak bundan sonra SSK (4/a) kapsamında devam ederseniz, 3.5 sene daha prim ödemeniz gerekeceğinden, emeklilik tarihiniz de 2013 yılına sarkacaktır. Tercih sizin.
Özürlü olarak Bağ-Kur'dan ne zaman emekli olurum?
Soru: Sadettin Bey, ben 1969 doğumluyum. 20 yaşından bu yana %60 özürlülük durumum var. Önceden hiç sigorta ya da Bağ-Kur girişim yok. 3 ay önce işletme açtım ve Bağ-Kur'lu oldum. Benim emeklilik şartlarım nelerdir? Bana 1800 gün diyorlar. Bilgilendirir misiniz? Volkan Kazık
Cevap: Volkan Bey, sizin özür durumunuz Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkmış olsaydı 1800 günle emekli olabilirdiniz. Fakat özür durumunuz işe başlamadan önce ortaya çıktığı için, 1800 günle değil, 3960 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olacaksınız. Bağ-Kur'a başlangıç tarihinizin üzerine 15 yıl eklerseniz, emekli olacağınız en erken tarihi bulursunuz.
Sadettin ORHAN
http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/...-makalesi.aspx