Eşler arasında prim transferi olur mu?



Soru: Merhaba Sadettin Bey. Ben özel bir şirkette SSK'ya bağlı olarak çalışan birisiyim. Benim emekli olmak için gereken prim sayım 5150'dir. Benim şu anda sahip olduğum prim gün sayım ise 7400'dür. Ben emekli olmak için sadece yaşımı bekliyorum. Size sorum şu olacaktı; eşim yıllar önce SSK'lı olarak çalışmış ama prim gün sayısı yeterli değildir. Yaklaşık olarak son 10 senedir de çalışmıyor ve toplam prim sayısı isteğe bağlı Bağ-Kur kapsamında 573 gün ve SSK'lı olarak da 436 günü var. Acaba ben fazla olan primlerimi eşime devredebilir miyim ve yahut da eşimin de ileride emekli olabilmesi için bir tavsiyeniz olabilir mi? Teşekkürler.

Cevap: Metin Bey, Sosyal Güvenlik Sistemi'nde prim devri diye bir şey söz konusu değildir. Sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı şahsa bağlı bir haktır ve devri mümkün değildir. Dolayısıyla fazla primlerinizi eşinize devrederek onu emekli etmeniz mümkün değil. Ancak eşiniz mevcut prim gün sayısını SSK kapsamında 3600 güne tamamlayarak yaş haddinden emekliliği bekleyebilir.


Felçli kardeşimin Bağ-Kur borcunu sildirebilir miyiz?
Soru: Sadettin Bey 1993 yılında Bağ-Kur'lu olmuş, en son primini 10.10.2002 tarihinde yatırmış, 27.10.2004 tarihinde terk dilekçesi vermiş, şu an Bağ-Kur'a 25 ay borcu bulunan ve 15.06.2005 tarihinde SSK'lı çalışmakta iken felç geçiren ve şu an çalışamayan kardeşimin borçlarını sildirme imkânı var mı?
Cevap: Değerli okurum, kardeşinizin borcu anladığım kadarıyla 1 Ekim 2008 tarihinden çok öncesine ait. Dolayısıyla kardeşiniz şu an istese de zaten bu borcu ödeyip Bağ-Kur günlerini kazanamaz. Zira bahsi geçen tarihten önceki Bağ-Kur borçları için ödeme ve hizmet kazanma imkânı 5510 Sayılı Kanun'un geçici 8. maddesi gereği sona ermiş bulunuyor. Ancak daha önce kardeşiniz için Bağ-Kur borcundan dolayı icra süreci başlatılmışsa, söz konusu borcu ödeme zorunluluğu halen devam ediyor. Aksi halde Bağ-Kur'a herhangi bir borcu bulunmuyor.


Uzman çavuş olarak ne zaman emekli olabilirim?
Soru: Sadettin Bey, yayınlarınızı takip etmekteyim ama durumuma uyan konu olmadığından daha önceden de size iki sefer yazdım, sizden bir cevap alamadım. Bu kez cevaplamanızı diler, şimdiden teşekkür ederim. Ben 01.12.1966 doğumluyum ve ilk SSK girişim 01.09.1987 başlangıçlı ve 90 gündür. Askerlik hizmetim 28.12.1988 tarihinde başladı ve 18 aydır. Askerliğimi borçlandım ve 10 aydır taksitle ödemeye devam ediyorum. 15.09.1992 tarihinden bu yana uzman çavuş olarak TSK'da Emekli Sandığı'yla ilgiliyim. Şimdi sorularım:
1. Askerlik borçlanması yaparak ödemem ne kazandır?
2. Bağlı olduğumuz 3269 Sayılı Kanun gereği 45 yaşından gün aldığım tarih olan 30.12.2010 tarihinde 18 yıl 3 ay 15 gün Emekli Sandığı'nda hizmetim olmaktadır. Bu hizmet emeklilik için yeterli midir?
3. 30.12.2010 tarihinde yaş haddinden ayrıldığımda, bu tarihte emeklilik hakkını kazanamaz isem pirim ödeme devamını hangi yoldan ve nasıl yapmalıyım?
4. Hangi tarihte, hangi yaşta, nasıl emekli olabilirim?
Cevap: Emre Bey, muvazzaf askerlik sürenizi borçlanmanız, emeklilik müktesep derece ve kademe tespitinde dikkate alınacağı gibi, emeklilik için gereken 25 yılın doldurulmasında da dikkate alınacaktır. Verdiğiniz bilgilere göre fiili hizmet müddet zammı da dikkate alındığında 2011 yılı Mart ayında emekliliğe hak kazanıyorsunuz. 2010 yılı sonunda yani emekliliğinize 3 ay kala yaş haddi sebebiyle görevinizden ayrılırsanız, kalan 3 ayı isteğe bağlı sigortalı olarak da ödeyebilirsiniz. Sonuçta yine Emekli Sandığı kapsamında emekliye ayrılmış olacaksınız.
Sadettin ORHAN