kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By ALİ ÖZBEK
  • 1 Post By nguroy

Konu: Ücret bordosunun düzenlenmesi zorunlu imzalanması zorunlu değil

  1. #1
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ücret bordosunun düzenlenmesi zorunlu imzalanması zorunlu değil

    Alıntı EKREM SARISU - Posta Nickli Üyeden Alıntı
    Soru: Anonim şirketler işçi ücret ödemelerini banka hesaplarına yatırdığı durumlarda da ücret bordrolarını bastırıp imzalatması gerekmekte midir? Bunların bastırılmaması ve imzalatılmaması durumunda VUK, İş Kanunu açısından yaptırımları nelerdir. Bu cezaların bir üst sınırı olup olmadığı ve zamanaşımı konusunda beni bilgilendirebilir misiniz?

    Cevap: Ücretlerin bankaya yatırılması ücretin ödendiğini gösterdiğinden, ücret bordosunu işçiye imzalatmanıza gerek yok. Ancak, ücret bordosu Vergi Usul Kanununun 238 nci maddesince düzenlenmesi zorunlu bir belgedir. Ücret bordosu düzenlemeden, ücretten yapılan yasal kesintileri(prim,vergi vb) ve net ücreti hesaplayamazsınız. Sonuç olarak ücret bordosu düzenlemek zorundasınız. Ücreti işçi adına açılan banka hesabına yatırıldığınızdan, düzenlediğiniz bordoyu işçiye imzalatmanıza gerek yok.
    _________________________________________________
    KEY ödemelerinin gecikmesi ödeme listelerinden kaynaklanıyor

    Soru: Eksik KEY ödemeleri için Haziran 2009 tarihinde ödeme yapılacaktı. Gazetelerden aldığımız haberlere göre Haziran ayına yetiştirilemeyen ödemeler, Ağustos 2009 tarihinde yapılacak denildi. Eylül ayı geçti bir haber yok. Ekim ayının yarısı geldi hala hiç haber çıkmadı. Bizim paramızı vermekte unutkanlık mı yapılıyor? Tüm vatandaşların yardımcısı olan basın' dan da ses seda yok. Lütfen bu konuda biz mağdurların umutlarını yeşertecek bir bilgi verebilir misiniz?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    82

    Ynt: Ücret bordosunun düzenlenmesi zorunlu imzalanması zorunlu değil

    Sayın Ekrem Sarısu konuyu hukuk dışı bir şekilde açıklamıştır.Ben katılmıyorum.213 sayılı VUK.unun 238.maddesi

    ......"Ücret bordrolarına en az aşağıdaki malumat yazılır:

    1. Hizmet erbabının soyadı, adı; ücretin alındığına dair imzası veya mührü (Ücretin ödenmesinde ayrıca makbuz alan iş verenlerin tutacakları ücret bordrosuna imza veya mühür konulması mecburi değildir.); "der.

    Vergi hukukunda ilgili maddede bir değişiklik olmadı.Vergi hukukunda yasallık ilkesi de değişmedi.

    Her nekadar sayın Sarısu nasıl olsa ödeme bankadan yapılıyor.İmza olsa ne olur olmasa ne olur diyorsada.sizler bordrolarınızı imzalatın.



    Uyarmadı demeyin.

    Mesleğini ve meslektaşını seven meslektaşınız<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ALİ ÖZBEK-BURSA

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Ücret bordosunun düzenlenmesi zorunlu imzalanması zorunlu değil

    Alıntı ALİ ÖZBEK Nickli Üyeden Alıntı
    1. Hizmet erbabının soyadı, adı; ücretin alındığına dair imzası veya mührü (Ücretin ödenmesinde ayrıca makbuz alan iş verenlerin tutacakları ücret bordrosuna imza veya mühür konulması mecburi değildir.); "der.

    Vergi hukukunda ilgili maddede bir değişiklik olmadı.Vergi hukukunda yasallık ilkesi de değişmedi.



    Uyarmadı demeyin.
    Sn. Özbek;
    bankadan ödeme makbuz yerine kabul edilmektedir.
    Ayrıca uygulamada tam olarak bordro neti bankaya yatmış ise ayrıca makbuza gerek görmüyor müfettişler.Ancak bordro ile bankaya yatan arasına küçük de olsa bir fark varsa o zaman mutlaka makbuz veya imza istiyorlar.
    İmza olmadığı zaman da İPC tahakkuk ettiriyorlar.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    82

    Ynt: Ücret bordosunun düzenlenmesi zorunlu imzalanması zorunlu değil

    Haklısınız ancak.Heryer ceza tarlası.Olurya fark olur.Hata olur.

    Tedbiren her zaman almakta yarar var.
    enus11 bunu beğendi.
    Mesleğini ve meslektaşını seven meslektaşınız<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ALİ ÖZBEK-BURSA

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Ücret bordosunun düzenlenmesi zorunlu imzalanması zorunlu değil

    Kesinlikle bence de fazla mal göz çıkarmaz. Her türlü tedbir emniyet içindir.
    enus11 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Aralık.2012, 10:25
  2. Tam Süreli İşyeri Hekimi Görev.İşyer. Yard.Sağlık Personeli Görev.Zorunlu Değil
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Temmuz.2012, 21:02
  3. Zorunlu Cd...
    Konu Sahibi KEMALİST Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Kasım.2011, 12:48
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Mayıs.2010, 13:43
  5. Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Ekim.2008, 21:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36