Askerlik borçlanması emekli olacağınız yaşı 55 den 54 e çeker

Soru:1 Haziran 1973 doğumluyum. 1995 Mayıs da SSK lı oldum. 1125 gün prim ödedim. 4 Kasım 1998 de Emekli Sandığında memur olarak çalışmaya başladım. Halada çalışmaktayım. 1993-1995 yılında 19 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanırsam veya borçlanmadan kaç yılında emekli olurum?

Cevap: Emekli Sandığında emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 19 Eylül 2020 tarihine kadar çalışarak, fiili hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 1 Haziran 2028 de emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde ise, 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. 19 Şubat 2019 tarihine kadar çalışarak fiili hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız 1 Haziran 2027 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Alacağınızı tahsil etmeniz işverenin ödeme gücüne bağlı

Soru: 1,5 yıl bir gazetede çalıştım. Çalıştığım gazete naylon fatura ve vergi kaçakçılığı gerekçesiyle 2,5 milyon lira ceza yedi. Gelirlerine bu sürede el konulduğu için gazete iflas etti. Buradaki tek mağdurda çalışanlar oldu. 1.5 aylık maaşım ve ihbar, kıdem tazminatını alamadım. Vergi Dairesi ödeme yapmayız diyor. İşveren para yok diyor. Bu alacağımızı almanın yolu yok mu?

Cevap: Vergi Dairesinin dediği doğru. Vergi dairesi işçinin işverenden olan ücret alacağına karışmaz. Sorunuzdan olayı yeni ve zamanaşımı süresinin dolmadığı anlaşılıyor. Dava açarak alacaklarınızı mahkeme kararına bağlayabilirsiniz. Ancak, işveren iflas etmiş ve Devlete? de 2.5 milyon TL borcu varsa, mahkeme yoluyla alacağınızın ödenmesine dair karar alsanız dahi, alacağınızı kimden ve nereden alacaksınız. Ancak, işveren ödeme gücüne kavuştuğunda alacağınızı tahsil edebilirsiniz. Ayrıca, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Çalışma müdürlüğüne şikâyette bulunabilirsiniz. İş müfettişleri alacaklarınızın ödenmesi yönünde işvereni denetlerler. Ancak, sonuçta alacaklarınızın ödenmesi için işverenin ödeme gücü olması gerekir.

Asgari kazanç üstünden prim ödendiği sürece fazla prim ödemenin anlamı yok

Soru: 17 Ekim 1954 doğumluyum. Bulgaristan göçmeniyim. Sigorta başlangıç tarihim 10 Nisan 1990 dur. Bulgaristan çalışma süremin 7 yılını borçlandım. Hala çalışıyorum. SSK ya ödenmiş gün sayım 6429 dür. Fazla ödediğim gün sayısının emekliliğime ne gibi faydası olabilir? Yeni yıldan sonra emeklilik hesaplama yüzdesi düşecek mi? Daha emekli olmadığım için yeni yıldan önce mi emekli olmalıyım? Yoksa yeni yıldan sonra emekli olsam benim için bir artısı olur mu?

Cevap: Bulgaristan çalışma sürenizin 7 yılını borçlanmanız, sigorta başlangıç tarihini 7 yıl geri götürerek, emekli olmak için;25 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 25 yıllık sigortalılık ürenizi dolduracağınız 10 Nisan 2010 da emekli olabilirsiniz. Bu tarihten önce emekli olmanız mümkün olmadığından yeni yıldan önce veya sonra emekli olma hesabı yapmanız yersiz. Prime esas kazancın tavan tutarı üstünden(bugün için 4.504.50 TL dir) veya tavana yakın kazanç tutarı üstünden, uzun yıllar prim ödendiğinde emekli aylığına faydası olur. Taban aylık uygulaması nedeniyle prime esas kazanç tutarının alt sınırı üstünden(asgari ücret) prim ödendiğinde, fazla prim ödemenin emekli aylığına faydası olmaz.


Vergi indirimi almanız gerekiyor

Soru: 1968 doğumluyum. 1990 nın 3 ayından SSK girişim var. Toplam SSK primim 2350 gün primi var 2003 yılında mide kanserin den ameliyat oldum yüzde 44 çalışamaz raporu verdiler. Sakat raporu simdi ben emekli olabilmek için ne yapmam lazım?

Cevap: Bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine başvurarak vergi indirim hakkı alırsanız, emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. 1250 gün daha prim ödeyerek prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarisu