taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

 1. #11
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  61

  Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

  Bu yeni tasarıyı ilk okuduğumda olumlu bakmıştım hem işveren işçi ile tazminattan dolayı karşı karşıya gelmeyecek hemde işçi tazminatını güvence altına almış olacak diye düşündüm. işverenin fona yatıracağı meblağ işveren açısından çokta maliyetli gözükmedi açıkcası belki burda istifasını yada tazminatı haketmeden ayrılan işçi için ödeyeceği meblağı gereksiz yada maliyetli görsede bir şekilde taşın altına elini sokması gerekir diye düşündüm. işçi açısından ise eskiye nazaran tazminatında azalma olacağı fakat tazminatının teminat altında olması ayrıca istifa etse dahi fonda birikecek olması gayet olumlu. Fakat şuna değineceğim sizler ne düşünürsünüz bu konu hakkında !
  Böyle bir tasarı işçileri işverenlere muhtaç bırakacağı bir nevi daha ağır bir ifade ile köleleştireceği düşünülebilirmi. İşveren kaşını gözünü beğenmediğini bir anda işten çıkartabilecek en ufak hatayı affetmeyecek yada canı istediğinde çıkartabilcek. Bugün işverenlerin bir çoğu tazminat ödememek için bir çok işçisini çalıştırmak zorunda kalıyor yada kendi isteğiyle çıkması için zorluyor. İşçi dirayet gösterdiği sürece çalışmaya devam ediyor yada dayanamayıp ayrılmayı göze alıyor.


 2. #12
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.704

  Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

  Sn.Balmı
  "Kıdem tazminatı karşılığı"konusu,dediğiniz sebeblerden dolayı işverenler tarafından böyle düşünülüyor,haklısınız netice olarak uygulanmak istenmiyor.(keşke mümkün olsa)
  (İşverenin kendi işcileri boyutu bi tarafa,alt işvereni bulunan asıl işverenlikler için bu durum çok daha önem arzeder,diğer taraftan işin bu boyutunda uygulama daha zor)

  "Kıdem tazminatı fonu"tasarısında, dediğiniz ihtimaller malisef sözkonusu,hatta kırılma noktalarından birisi diyebiliriz.
  (Hukuki açıdan buu noktaya(kırılmaya)ilişkin,yine işciyi"koruma ilkesi"çerçevesinde,keyfiliğin önlenmesine yönelik,kısmende olsa "tazminat"türü(örneğin,yine işcinin hizmet süresine bağlı olarak,ihbar öneli karşılığı kadar miktar)düşünülebilir mi?Aylık ücreti dışında başkaca geliri olmayan işcinin,bu noktada mağduriyetinin ağır olacağa benziyor.İnşallah yanılırız.)

 3. #13
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  61

  Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

  Belki burda şöyle bir yol izlense daha iyi olur diye düşünüyorum. Sonuç itibariyle hem işverenin hemde işçinin bir hak kaybı sözkonusu bunu dengeleyecek bir yapı oluşturmasıda devlete kalmış diye düşünüyorum. Mesela işsizlik maaşında yeni bir düzenlemeye gidilse ücretler daha makül hale getirilse ki en azından işçide bu durumdan daha az etkilense.

 4. #14
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.704

  Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

  Sn.saygı değer meslekdaşlarımız

  Başlangıçta tasarının henüz tam olarak netleşmemiş olması nedeniyle,acele etmeyelim demiştik(!)ancak yinede paylaşmanın faydalı olabileceği,belki böylelikle "tasarı"aşamasında da olsa,tabi uygun görülür ise bu önemli"Forum"un değerli üyelerinin fikir teatisi yaparak ,bu sürece katkıda bulunabilecekleri kanaatindeyim.

  Bilakis işin içinde bulunanlar olarak,elbette meslekdaşlarımızın(işci-işveren ve mevzuat yönünden)mutlaka değerli fikirleri olacaktır.Böylelikle konuyu daha iyi anlama,öğrenme imkanımız olur,dolayısıyle (deyim yerindeyse)çorbada bizimde tuzumuz bulunsun diye düşünüyorum.
  Yine uygun görürseniz ve kendiside uygun görür ise,sn.Nizam bey bizlere,konu başlıkları açarak ziyadesiyle katkıda bulunabilir.saygılarımla...

 5. #15
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  1

  Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

  merhaba
  konu ile ilgili olarak benimde sormak istediğim bir şey var.
  yeni yapılacak olan bu değişikliklerin ne zaman yürürlüğe girmesini beklemekteyiz?
  örneğin.
  işten kendi isteği ile ayrılacak olan birisi doğal olarak kıdem tazminatı hak edemeyeceği için fona aktarım her ne şartla olursa olsun avantajına olacağı için işten ayrılma suresini bir kaç ay ertelemeli mi?
  fonun yürürlüğe girme süresi bu konuda çok önemli değilmi. bu konuda herhangi bir bilgiye sahipmiyiz.

 6. #16
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.704

  Ynt: Kıdem Tazminatı Fonunda Avusturya Modeli

  Yürürlüğünü bilemeyiz,ama gündemde olup, çalışmaların devam ediyor olduğunu duyuyoruz.Yürürlüğe
  girecek olması elbette çoook önemli,zira taraflar(siz biz hepimiz)beklemedeyiz(öncesi 1954 de başlmış)sonuç bakalım koşullar ne olacak.Tabi malum yeni yasanın, yürürlük tarihi öncesi ve sonrası farklı değerlendirilecek ama seçeneklerde sözkonusu.
  Tasarının,işveren ve işci yönünden avantaj ve dezavantajları sözkonusu.En belirgin ve ileri sürülen eleştiri,kıdem tazminatı miktarlarının eski(yani mevcut-şimdiki)sisteme-mevzuata göre düşük kalacağı ile ilgilidir.
  ANCAK,bu yeni sistemde rekabete açık işgücü alanının-piyasasının hareketleneceği,yani önceden işcinin alacakları-hakettikleri yönünden işverenin göze alamadığı hususlar-yükler , bundan sonra bu derecede ağır(risk) olmayacağından,artık işveren işe uygun-yetkin yani kaliteli işgörenleri tercih edeceğinden,biz işci kardeşler arasında da rekabet doğacak(kim daha haiz ise o işverece tercih edilecek)gibide gözüküyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kıdem Tazminatı Veya İhbar Tazminatı Hak Ediyor muyum ?
  Konu Sahibi byparim Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 30.Kasım.2013, 13:53
 2. Avusturya Emeklilik
  Konu Sahibi levante Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Eylül.2013, 12:06
 3. Kıdem tazminat fonunda 15 yıl ?
  Konu Sahibi beyza Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2012, 13:06
 4. Avusturya' dan Emeklilik
  Konu Sahibi savunçu Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25.Eylül.2011, 12:20
 5. Acil: Kıdem tazminatı tavanının üzerinde kıdem hesaplanması.
  Konu Sahibi Ukde Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2005, 00:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36