kamu işçi maaş

Konu: SGDP Hakkında

SGDP Hakkında

ben bir firmaya sigorta girişi yaptım bu çalışan emekliydi ve sigorta girişinde de emekli olduğunu belirttim. ancak aylık prim bildirgesinde destek primi vereceğime yanlışlıkla normal çalışanların listesine ekledim. ve sigorta girişide 8/2006 döneminde ben bunu bu ay farkettim ve 02/2007 döneminde destek primi olarak verdim. bu işten ceza yemeden nasıl kurtarabilirim.
    şimdiden teşekkür ederim.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: SGDP HAKKINDA

mmalesef ssk'nın bu gibi konularda affı yok. cezadan kurtulamazsınız.iptal ve yeni aylık bildirim yapmalısınız.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: SGDP Hakkında

Keşke çıkış yapıp tekrar sgdp olarak giriş yapsaydınız. Yanlış olan ay için iptal verebilirsiniz. Yalnız yanlış kişi için iptal verin . Bu arada yanlış yorumlanan bir hususu da belirtmek istiyorum. Bir ayın bildirgesinde iptal edilecek gün ve kişiler varsa sadece onlar için iptal bildirgesi düzenlenir. tamamı iptal edilip yenisi ek olarak verilmez.İptaller için ssk ipc de uygulamaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

nane Guest

yeni verilecek prim bildirimi normal sigortalılardan ayrı olarak sgdp ait olanı. ek değil yeni bildirim yapılmış oluyor ve primle beraber dv'de tahakkuk ediyor.

arkadaşım bende bununla ilgili bir sorun yaşadım ama fatih ssk bölgesine bağlıydı bu sorun
    sende eğerki fatih ssk yı arayıp işveren servisi sefiyle görüşürsen burayla ilgili sorunun
    nasıl çözüleceğini biliyorlar ayrıca ipc ile ilgili de cezanın verilmediğini söylediler.

ARARSAN SORUNUN CEVABINI ORADAKİ ŞEF VEREBİLİYOR.

müfettiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    müfettiş Guest

İstediğiniz bilgileri SSK 12-118 Ek Genelgede bulabilirsiniz.Genelgenin ilgili kısmı ;

" YENİDEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN EMEKLİLER
    Kurumumuzdan yaşlılık aylığı almakta iken yeniden sigortalı bir işte çalışmaya başlayanlar hakkında uygulanacak olan sigorta türünün (tüm sigorta kolları veya sosyal güvenlik destek primi) belirlenmesinde, bundan böyle örneği ekli ?Sigorta Kolu Tercih Bildirimi? kullanılacaktır.
    Yasa'da tercih için belirli bir süre öngörülmediğinden, sigortalıların işe alındıkları tarihi izleyen ayın son gününden sonra verilen bildirimler de işleme alınacaktır."

Sigortalının "Sigorta Kolu Yercih Bildirimié doldurarak Kuruma vermesi gerekir.

Yapılan işlemden dolayı İPC uygulanmamaktadır.

müfettiş arkadaşım,
    sigorta kolu tercih bildirim formunun artık doldurulmadığını işe giriş bildirgesinde ilgili bölümlerin işaretlenmesinin yeterli olduğunu muğla ssk dan öğrendim.genelge numarası sorduğumda bize gelen iç yazılar var diye cevap verdi.2 senedir emeklilere böyle işlem yapıyorum.şimdilik bir şey çıkmadı .

nane Guest

işe giriş bildiriminde tercihin belirtilmesi yeterlidir. fakat sonradan tercih değiştirilmek istenir ise tercih bildirim formu ile değiştirilebilir

Hangi ay hatalı ise, o ay için sadece hatalı bildirlilen kişi için iptal verilecek diyorsunuz pakiala sözkonusu ay için; iptal ettiğimiz kişi için yeni vereceğimiz bildirge ek mi olmalı asıl mı olmalı?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alper arkadaşım. Siz eğer geçmişte bir ay için hatalı olarak fazladan bildirim yaptıysanız (İPTAL) verirsiniz. Eksik bildirim yapmışsanız (EK) verirsiniz. EK veriyorsanız İPC yersiniz
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)