kamu işçi maaş

Konu: Kapanan İşyerinde İş Kazası Geçiren Personel Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    76

    Kapanan İşyerinde İş Kazası Geçiren Personel Hk.

    Merhabalar,
    İş Kazası geçiren bir personelimle ilgili sizlerden görüşlerinizi almak istiyorum,

    Biraz karışık bir durum ama şöyle özetleyeyim:

    Personelimin 15 Aralık?ta İş Kazası geçirdiği A Mağazasının bazı nedenlerden dolayı 5 Aralıkta kapanışını vermiştik ve 25 Aralıkta da farklı bir işyeri numarası ve farklı bir unvan ile aynı mağazayı yeniden açtık. Ama bu tarihler arasında A mağazası hala faaliyette idi ve bu personel de fiilen bu mağazada çalışmaya devam ediyordu. Ancak A mağazası SSK ve Bölge Çalışmada kapalı göründüğünden biz bu personeli 5 - 25 Aralık tarihleri arasında B Mağazasında gösterdik. Personel de 15 Aralık'ta fiilen çalıştığı A Mağazasında iş kazası geçirdi, biz de bildirimimizi yanlışlıkla kapattığımız A Mağazası üzerinden vermişiz. Oysa A Mağazası o tarihlerde kapalı görünüyordu. Şimdide Müfettiş bu iş kazası ile ilgili personelin ifadesini alıp tutanak tutmak istiyor.
    Bununla ilgili muhtemelen bir ceza gelecek diye düşünüyorum ama yine de bu cezayı en hafif şekilde nasıl atlatırız diye sizlerden de görüş almak istiyorum,

    Yardımcı olursanız sevinirim,


    İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır.

  2. #2
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Kapanan İşyerinde İş Kazası Geçiren Personel Hk.

    "A" ve "B" Mağazaları hukuken bir birine bağlımıdır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    76

    Ynt: Kapanan İşyerinde İş Kazası Geçiren Personel Hk.

    Aynı işverene ait ve Hukuken birbirine bağlı, bunu biliyorum, benim öğrenmek istediğim konu biz mağaza kapanışını verdikten 10 gün sonra o mağazada iş kazası meydana gelmesi işveren aleyhine ne tür sonuçlar doğuracaktır?
    İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır.

  4. #4
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Kapanan İşyerinde İş Kazası Geçiren Personel Hk.

    Alıntı kaynakcagdas Nickli Üyeden Alıntı
    Aynı işverene ait ve Hukuken birbirine bağlı, bunu biliyorum, benim öğrenmek istediğim konu biz mağaza kapanışını verdikten 10 gün sonra o mağazada iş kazası meydana gelmesi işveren aleyhine ne tür sonuçlar doğuracaktır?

    4857 Sayılı iş kanunun 7.maddesinde belirtilen geçici iş ilişkisi kapsamında değerlendirilebilir. İşçinin ve işverenlerin bu yönde verecekleri beyanlar olayın akışını değiştirebilir.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İş Kazası Geçiren İşçinin Bildirimleri
    Konu Sahibi NİSAN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Kasım.2012, 11:11
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 23.Temmuz.2012, 10:20
  3. İşyerinde iş kazası geçiren çalışanın o günlük ücreti,
    Konu Sahibi kenanacur Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 22.Mart.2012, 17:32
  4. İş Kazası Geçiren İşçininin Primi
    Konu Sahibi abdsis Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Ağustos.2008, 16:52
  5. İş Kazası Geçiren İşçinin Durumu.
    Konu Sahibi PERS12 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Şubat.2008, 16:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36