kamu işçi maaş

Konu: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  70

  İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  FORM 7.2.2 Aylık İşgücü Çizelgesi: 10 ve daha yukarı işçi istihdam eden işyerinin doldurup her ay Kurumumuza düzenli gönderdiği çizelgedir. Yerel düzeyde istihdam ve işgücü hareketlerini güncel ve güvenilir bir şekilde izlenmesini sağlar. Toplu işten çıkarmaların, işyeri kapanmalarının ve istihdamı zorunlu olanların takip edilmesine yardımcı olur.

  http://www.alomaliye.com/temmuz_06/i...ge_formlar.htm <> bu linkten baktım.

  sorum şudur : işkurla ilgili formların verilmemesinin cezası olurmu veya olsa ne kadar kesilir ilgilenen varmı acaba. teşekkürler. >


 2. #2
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: işkur (işgücü çizelgeleri)

  forumda arar isen cevabı bulursun.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  133

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  vermediğin zaman bir ceza filan gelmiyor,
  ama sen ver... nolu nolmaz burası Turkey

  ** yani çok zor mu arkadaş işkur çizelgesi vermekk programın varsa kendisi veriyor zaten

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  19

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)


 5. #5
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  ferdelance verdiğin linkin konuyla alakası ne?

 6. #6
  M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  M_Schumacher Guest

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  Merhaba,

  İşkur'a İşgücü çizelge verme zorunluluğu yoktur. Herhangi bir cezai yaptırım söz konusu değildir.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  Farzedelimki özürlü işçi istihdam etmemekten dolayı size ceza geldi ve mahkemelik oldunuz... bu durumda hakim belgenin veriliş tarihine bile dikkat ediyor. Biliyorsunuz en geç takip eden ayın 5ine kadar verilmesi gerekiyor.. Hakim zaten geç vermişsiniz diyor ve siz maça 1 - 0 mağlıp başlıyorsunuz...

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  19

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
  ferdelance verdiğin linkin konuyla alakası ne?
  Sen linke bakmadın galiba

  İşkurdaki tüm cezalar toplu olarak orda var

 9. #9
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)

  ferdelance verdiğin linkin başlığın;
  10 HAZİRAN 2003 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN 4857 SAYILI İŞ KANUNUNDA YER ALAN İDARİ PARA CEZALARI
  iş kur cezaları ayrıdır. iş kurumu kanunu;
  İdari para cezaları
  Madde 20- Kurumca dayanağı belirtilmek suretiyle; a) Yurt dışı iş ve işçi bulma faaliyetlerine ilişkin hizmet akitlerini Kuruma onaylatmayan özel istihdam bürolarına her bir hizmet akdi için ikiyüzelli milyon lira,
  b) Kurum tarafından istenilen bilgi ve belgelerle işgücü piyasasının izlenmesi için gerekli olan istatistiksel bilgileri talebin tebliği tarihinden itibaren onbeş gün içerisinde Kuruma vermeyen özel istihdam bürolarına beşyüz milyon lira,
  c) Kurum müfettişlerince istenilen bilgi, belge, kayıt ve defterleri onbeş gün içerisinde ibraz etmeyen özel istihdam bürolarına bir milyar lira,
  d) Bu Kanunun 3 üncü Maddesinin (d) bendine aykırı davranan gerçek ve tüzel kişiler hakkında eylem başka bir suçu oluştursa dahi bir milyar lira, ayrıca Kuruma onaylatılmayan her bir yurt dışı hizmet akdi için de ikiyüzelli milyon lira, idarî para cezası verilir.
  ...
  Bilgi verme ve gizlilik
  Madde 21. - Kurum tarafından kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. Bu Maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

 10. #10
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: İşkur (İşgücü Çizelgeleri)


  Alıntı Benim sorum Nickli Üyeden Alıntı
  50 kişinin altında istihdam sağlayan şirketler açısından değerlendirildiğinde ; aylık işgücü çizelgesinin kurumunuza verilmesi yasal olarak bir zorunlulukmudur, eğer öyleyse bunun cezası nedir, ve yasal dayanağınız nedir?

  Lütfen sorumu işkurun şirketten bilgi istemediğini düşünerek yanıtlayınız.
  Alıntı Aldığım cevap Nickli Üyeden Alıntı
  Kurumumuz Kanununun 21 inci Maddesi gereğince, *Kurum tarafından kamu ve özel işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içerisinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurumun hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. Bu maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanacağı* belirtilmektedir.

  Kurumumuz İşlemler El Kitabının 7 inci bölüm 7.9.1 Yeni Açılan İşyerleri başlığı altında ise; * Yeni Faaliyete geçen 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri ile yeni açılan işyerleri olarak, ekonomik faaliyet kollarına göre bilgisayara girişi yapılır. İşyerinin Kuruma Kaydı esnasında İşyeri Bilgi Formu dolduran 1-9 (-10) işçi çalıştıran işyerlerine bir defaya mahsus olmak üzere (Sürekli işgücü çizelgesi istenmeyen işyerlerine) işgücü çizelgesi girilir* denilmektedir.

  Diğer taraftan, Kurumumuzun e-devlet kapsamında yeni yazılım sistemine geçmesi nedeniyle, işyerlerine ait iş ve işlemlerin yapılabilmesi için tüm işgücü ve işyerlerine ait bilgiler Nisan / 2006 ayından itibaren bilgisayar ortamına girilmeye başlanmıştır.

  Bu bağlamda, 10 dan az işçi çalıştıran işyerlerinden bir defa, 10 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran işyerlerinden ise her ay olmak üzere ilgili ayın işgücü çizelgeleri takip eden ayın ilk haftası içerisinde Kurumumuz ünitelerine verilir.

  Alıntı Benim sorum Nickli Üyeden Alıntı
  24.10.2007 ve 4829 sayılı talebime vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Ancak sorumda belirtmeye çalıştığımı konu 50 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerlerinin Aylık İşgücü Çizelgesi vermeleri konusundaki yasal zorunluluğa ve bunun aksi uygulamanın müeyyidelerine yönelikti. Ancak verdiğiniz cevaptaki dayanağınız olan kurumunuzun 21.maddesinde "...bilgi istenmesi halinde..." bir müeyyideden bahsedilmektedir, yine cevabınızda bilgi istenmesi haline dayanak olarak işlemler el kitabının 7.9.1 kısmını dayanak göstermişsiniz ancak 7.9.1 kısmında kurumunuz çalışanlarının yapması gereken işlemler tanımlanmış olup uygulayıcılar açısından tarafımca söz konusu çizelgenin verilmesinin zorunluluğu ve aksi uygulamanın müeyyidesi yönünde bir kanı oluşmamıştır.
  Konu ile ilgili başvurumun yasal dayanakları ve kanunsuz suç olmayacağı ilkesi ışığında tekrar gözden geçirilip cevaplanması dileklerimle en derim saygılarımı sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
  Alıntı Aldığım cevap Nickli Üyeden Alıntı
  4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 3/b maddesinde *İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak, yaptırmak.* şeklinde belirtilmiştir.

  Bu bağlamda, işgücü piyasasını izlemek için 10 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran (1+ istihdamlı özel işyerleri bir defaya mahsus olmak üzere) işyerlerinde işgücü hareketlerinin izlenmesi amacıyla işyerlerinden, (4904 sayılı kanunun 21inci maddesine göre) işgücü çizelgeleri istenilmektedir. Bu maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacağı belirtilmektedir. Ancak 765 sayılı Türk Ceza Kanununun yürürlükten kaldırılması nedeniyle, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32inci maddesine göre idari para cezası uygulanacağı belirtilmektedir. İdari para cezasına ilişkin bir çalışma yapılmakta olup; bu çalışma tamamlandığında İl Müdürlüklerimize duyurulacaktır.

  Burada esas amaç bilgi derlenmesi, bilgilerin ekonomik faaliyetler itibariyle il bazında işgücü hareketlerinin dönemsel olarak izlenerek işgücü arz ve talebinin dengelenmesi açısından istihdam kurumlarının; özelde çalışma, plan ve programlarının buna göre yönlendirilmesi, genelde ise istihdam ve eğitim politikalarının oluşmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

  Kısacası yukarıdaki yazımızdan da anlaşılacağı üzere kanun koyucu bilgi toplamayı bir yasaya dayandırmıştır. Bilgi alma ve verme yasa gereği esas olmakla beraber, aksi davrananlar hakkında da cezai müeyyide getirilmiştir. Bu nedenle cezai müeyyide konusuna bir önceki yazımızda değinilmiştir.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Aylık İşgücü Çizelgeleri
  Konu Sahibi susu26 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 17.Eylül.2009, 15:25
 2. Cevap: 4
  Son Mesaj : 27.Nisan.2009, 13:26
 3. İşkur Çizelgeleri İçin Harekete Geç!
  Konu Sahibi muhasebe0608 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 07.Aralık.2008, 09:31
 4. İşkur İşgücü Çizelgesi ve İşkur İşyeri Numarası Alınması
  Konu Sahibi ahmett Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Haziran.2008, 16:55
 5. Aylık İşgücü Çizelgeleri Hakkında!
  Konu Sahibi mustafa semiz Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Ocak.2007, 00:33

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36