kamu işçi maaş

Konu: Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    merhaba


    Bir firma yeni açılıyor.
    örn:
    15/07/2005 tarihinde vergi dairesi açılış yoklama tutanağı tutuyor.
    yoklama tutanağına 3 işçinin çalıştığını yazıyor.

    1) Hangi tarihe kadar iş yeri bildirgesi verilmelidir.?
    2) İşçi girişleri hangi tarihe kadar bildirilmelidir.?

    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    61

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    Eğer işe başlama tarihi 15/07/2005 ise en geç 15/07/2005 mesai bitimine kadar ilğili SSK müdürlüğünde işyeri açılış yapmak zorundasın işçi girişleri için ise 30 günlük bir süre var.Yani 30 gün dahilinde 15/07/2005 tarihli olarak geriye dönük bildirim yapabilirsin.

    İhaleli işlerde format bu; işyeri bildirgesinde yazdığın kaç işçi ise bu sayıdan fazla bildirim yapabilirsin ama eksik bildirim yapamazsın kanunen ama fazla yada eksik bildirim yaparsan bu bir ihaleli işse ihale makamından bu kişi X kişiyle yapılabilir diye bir yazı alman lazım......

    Umarım yardımcı olmuşumdur.

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    Merhaba,
    506 sayılı yasanın 8. maddesine göre kuruluş aşamasında Ticaret Sicil'e işçi çalıştırılacağı bildirilmişse Sicil Memurluğu sizin yerinize zaten başvurmuş ve işyeri bildirgesini göndermiştir.

    Kod:
              İşyerini bildirme:
    
                 Madde 8- İşveren, örneği Kurumca hazırlanacak işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı  tarihte Kuruma doğrudan vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür.
                Şirket kuruluşu aşamasında, sigortalı çalıştırmaya başlayacağı tarihi ve çalıştırılacak sigortalı sayısını beyan eden şirketlerin ticaret sicili memurluklarına yaptıkları bu bildirimler, ticaret sicili memurluklarınca on gün içinde ilgili Kurum ünitesine gönderilir ve bu bildirim, işverence Kuruma yapılmış sayılır. Bildirimin bu süre içerisinde Kuruma gönderilmemesi halinde ilgili ticaret sicili memurluğu hakkında bu Kanunun 140 ıncı maddesinin (a) fıkrası uyarınca işlem yapılır.
    
              Çalıştırılan sigortalıları bildirme :  
    
              Madde 9- İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır.
    Yani kuruluş tarihinden itibaren işçileri bildirmek için 9. maddeye göre 1 aylık bir süreniz olacaktır.

    Ama kuruluş aşamasında hiç çalışan bildirmediniz veya 3'ten az bildirdiyseniz kuruluşta bildirdiğiniz çalışan için 1 aylık bildirge verme süresi olacak ve yoklamada 3 yazıldıysa ilk kuruluşta bildirim dışı olan çalışan(lar) için işe başlamadan önce (yani yoklama tarihi olan 15.07.2005 tarihinden önce) bildirim yapma yükümlülüğünde olacaksınız. Bu durum başınızı ağrıtacak ve 140. madde hükmüne göre, her sigortalı için "Asgari Ücret" tutarı kadar Para Cezasına muhatap olmanıza yol açacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    61

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    TAMER BEY SİZCE SSK BAŞVURMAYA GEREK YOKMU ŞİMDİ....

  5. #5
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    Alıntı ALP Nickli Üyeden Alıntı
    TAMER BEY SİZCE SSK BAŞVURMAYA GEREK YOKMU ŞİMDİ....
    Merhaba,
    Hayır başvurmaya gerek yok demiyorum elbette. Eğer, şirketin tescili esnasında işçi çalıştırıldığı bildirilmişse Ticaret Sişcil Memurluğunun gerekli bildirimi zaten yapmış/yapacak olduğunu söylüyorum. Şimdi işverenin yapması gereken (SSK tebliğ etmek zorunda ama!) tescil numarasını öğrenmek ve süresi içinde bildirgelerini vermek.

    Tabiki soru eksik olduğu için bu yazılanların tümü varsayım. Sevgili "Öğrenci" soruyu açar eksik noktalaraı aydınlatırsa daha doğru ve kesin yanıtlar alacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    41

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    bız 31.12.2003 tarıhınde lımıted sırketten anonım sırkete donusmustuk.
    halıyle fırma aynı fırma.sadece a.s. oluyor.
    bız de sıcıl ssk'ya bıldırecek dıye sskya bıldırmedık.
    20 gun sonra da sskdan ceza geldı.
    1 mılyar cıvarı ceza odedık.
    KAZANMAK NEYE YARAR KAYBEDEN OLDUĞUNDA...

  7. #7
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Yeni Kurulan İş Yerinin SSK ya Bidirim Süresi

    Alıntı ayk Nickli Üyeden Alıntı
    bız 31.12.2003 tarıhınde lımıted sırketten anonım sırkete donusmustuk.
    halıyle fırma aynı fırma.sadece a.s. oluyor.
    bız de sıcıl ssk'ya bıldırecek dıye sskya bıldırmedık.
    20 gun sonra da sskdan ceza geldı.
    1 mılyar cıvarı ceza odedık.
    Merhaba,
    Ceza yemenize üzüldüm, ama hatalı yorumlamışsınız. Ticaret Sicil Memurluğunun yükümlülüğü, kanunda "*Şirket kuruluşu aşamasında" yazılarak, sadece şirketin ilk kuruluşu ile sınırlandırılmış.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yeni Kurulan Şirket hk.
    Konu Sahibi stajer611 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Mart.2015, 16:28
  2. Yeni kurulan bir iş için)
    Konu Sahibi raziye Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2012, 10:54
  3. Yeni kurulan şirket
    Konu Sahibi mysteryofthedark Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Aralık.2011, 13:59
  4. Yeni Kurulan Şirket Hakkında
    Konu Sahibi 6.HİS Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 28.Temmuz.2009, 15:53
  5. Yeni kurulan işyeri SSK açılışı ?
    Konu Sahibi accountmanager Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Aralık.2008, 18:06

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36