cfo-bmi

Konu: İzin Ücretinde SSK Primi Uygulaması

İzin Ücretinde SSK Primi Uygulaması

Merhabalar...
    Ben Kahramanmaraşta Stajyer Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim.
    Çalışmış olduğum muhasebe bürosunda mükellefle ilgili bir sorunla karşılaştım.
    Bir işçi çalıştığı işyerinde 6 yıl boyunca hiç ücretli izin kullanmamıştır.
    işyerinde ayrıldığında hak ettiği kıdem tazminatı ve ihbar tazminatının yanında haklı olarak kullanmadığı ücretli izin ücretini talep etmektedir.
    kullanmadığı üzretli izin ücretini verdiğimizde S.S.K. kesintileri ve Gelir vergisi Kesintileri olacak mı eğer S.s.k. kesintileri olacaksa bunu S.s.k. aylık hizmet bildirgesinde nasıl göstereceğiz.
    ilgili yılında göstermiş olsaydık ssk kesintileri ve gelir vergisi kesintileri kesilip bildirge düzenlenmiş olacaktı.
    bu konuda yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.
    ilgilenene şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılarımla...

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: İzin Ücretinde SSK Primi Uygulaması

kullanılmayanan ücretli izin hakkının işten çıkarken para olarak ödenmesinde alması gereken tüm para son bordrosuna sosyal yardım gibi ilave edilip normal bordrodaki gibi tüm kesintiler yapılır. (toplam ssk matrahı tavanını geçiyorsa ssk tavanına göre prim hesaplanır.)

kullanılmayan ücretli izin sosyla yardım gibi bodroda....

kullanılmayanan ücretli izin hakkının işten çıkarken para olarak ödenmesinde alması gereken tüm para son bordrosuna sosyal yardım gibi ilave edilip normal bordrodaki gibi tüm kesintiler yapılır.

Bununla ilgili bir uygulamanız var mı?
    Bu bir yorum mu?

Merhaba,
    Konu ile ilgili İş Kanunun 59. md'de açıklama yapılmıştır:
    Sözleşmenin sona ermesinde izin ücretiMADDE 59. - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.
    Yani yorum değil yapılması gereken bir uygulamadır.
    İzin ücreti de sosyal yadımlar ve ek ödemelerde olduğu gibi tüm kesintilere tabidir.
    kolay gelsin
    İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır.

sosyal yardımlar da sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri.......

Sosyal yardımlar kısmında işyiye verilecek olan yardımlardan bir kaç tanesi ikramiye,prim, aile yardımı, bayram, izin, giyim yardımı, doğum vs. gibi yardımlar yer almaktadır. fakat bu yardımlar S.S.K. kesintisine tabi olmayıp, Gelir vergisi ve Damga vergisi kesintisine tabii olan yardımlardır. yanılıyormuyum?
    Ben S.s.k. kesintisi olacak mı diye sormuştum. sosyal yardımlar kısmında s.s.k. kesintileri yoktur.
    ilgilinizi bekliyorum.
    Teşekkürler....

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

bazısının tamamı bazısının limiti aşan kısmı prime tabidir. "sosyal yardım gibi" kısmını normal ücretine ek ücret olarak anlayın. tüm kesintileri normal ücrette olduğu gibi yapın.
    -/-
    yorumum; ssk prim hesabında izin kullanıldığında ödenmeyan iş kazası priminide hesaplamanız gerekir. çünkü artık izinde ödenecek ücretten çıkıp tazminatlar sınıfına giriyor.(daha önce forumda sormuş ama tatmin edici cevap alamamıştım.)

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    yorumum; ssk prim hesabında izin kullanıldığında ödenmeyen iş kazası priminide hesaplamanız gerekir. çünkü artık izinde ödenecek ücretten çıkıp tazminatlar sınıfına giriyor.(daha önce forumda sormuş ama tatmin edici cevap alamamıştım.)
    Merhaba,
    BAna göre doğru yorumlamışsın. Bende aynı şekilde yorumluyor ve uyguluyorum.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

müfettiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    müfettiş Guest

Yıllık İzin Ücretinin Prime Tabi Tutulması
    4857 sayılı İş Yasasının 61 inci maddesinde:
    Sigortalılara yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretleri üzerinden iş kazaları ile meslek hastalıkları primleri hariç, diğer sigorta primlerinin, Sosyal Sigortalar Kanunundaki esaslar çerçevesinde işçi ve işverenler yönünden ödenmesine devam olunacağı.
    Hükme bağlandığından,
    Yıllık izin ücretlerinden, İş Kazaları ile Meslek Hastalıkları sigortası primi kesilmeyecek, diğer sigorta kollarına ait primler kesilecektir.
    İş sözleşmesinin feshinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücretinin bir izin ücreti olarak kabulü ile işkazaları ile meslek hastalıkları primine tabi tutulmamsı gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)