kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Hekiminin Ücret Bordrosu

İşyeri Hekiminin Ücret Bordrosu

İşveren ve işyeri hekimi aralarında anlaşarak bir ücret belirleseler ve bu ücret türk tabipler birliğinin yayınladığı asgari tarifenin altında kalsa, ücret bordrosu anlaşma yapılan rakam üzerinden hazırlansa ve gelir vergisi bu rakam üzerinden ödense sorun olur mu?Bordronun TTB nin yayınladığı asgari tarife üzerinden hazırlanması şartmıdır?
    Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Re: İşyeri Hekiminin Ücret Bordrosu

Merhaba,

Şuanda Türk Tabipleri Odası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bu konu yüzünden mahkemeleri devam etmektedir.Aslında epey bir süredir takip ediyordum, ama bir ara bocaladım.Mahkeme sonuçlanmış olabilir.

Dikkat...
    Eğer mahkeme sonuçlanmadı ise, şu durumda İşyeri Hekimiz ile siz oturup maaş konusunda anlaşabilirsiniz.Bu tutar TTO'nın belirlediği tarifenin altında da olabilir üstünde de.

Teyidlemek için Tabipler odasını arayıp, samimi bir cevap isterseniz size bunu söyleyeceklerdir.

Bu konunun bir yaptırımı olduğunu düşünmüyorum.

İşyeri hekimleri
    MADDE 81. - Devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran işverenler, Sosyal Sigortalar Kurumunca sağlanan tedavi hizmetleri dışında kalan, işçilerin sağlık durumunun ve alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin sağlanması, ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık hizmetlerini yürütmek üzere işyerindeki işçi sayısına ve işin tehlike derecesine göre bir veya daha fazla işyeri hekimi çalıştırmak ve bir işyeri sağlık birimi oluşturmakla yükümlüdür.
    İşyeri hekimlerinin nitelikleri, sayısı, işe alınmaları, görev, yetki ve sorumlulukları, eğitimleri, çalışma şartları, görevlerini nasıl yürütecekleri ile işyeri sağlık birimleri, Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliğinin görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak bir yönetmelikte düzenlenir.

Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

yargıtayın 2003019606 esas numaralı kararı sorunuza cevap olacaktır. sonuç kısmını sadece aktarıyorum

Doktrinde de kabul edildiği şekilde Türk Hukukunda, işyeri hekiminin ücreti iş sözleşmesinde serbetçe kararlaştırılabilecekdir. İşyeri hekiminin tarifenin altında ücretle çalışmayı kabul etmesi ancak işyeri hekiminin tıbbi deontolaji kurallarına uymaması nedeniyle meslek içi disiplin kurallarının hakkında uygulanmasının gerekçesi olabilir. Emredici olmayan bir tarifenin işvereni bağlayıcılığından söz edilemez. Sözleşmede zorunlu olarak bulunması gereken unsurlar; işyerinin yer aldığı risk grubu çalışılan işçi sayısı, çalışma süresi hekimin sertifika numarası ve uzmanlık alanıdır. Bu nedenle sözleşmede belirlenen ücret yerine tarifedeki ücretin tazminat ve diğer alacak hesaplamasında esas alınması yasal bir zorunluluğa dayanmadığından mümkün değildir. Bu nedenle bozma kararına katılamıyoruz.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

Sayın Muro,

Teşekkürler.

Arkadaşlar eminmisiniz? İşin ucunda vergi var yanlış bir şey yapmak istemiyorum... Faydalanabileceğim başka kaynaklar varmıdır?
    Teşekkür ediyorum.

Alıntı odemirkol Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar eminmisiniz? İşin ucunda vergi var yanlış bir şey yapmak istemiyorum... Faydalanabileceğim başka kaynaklar varmıdır?
    Teşekkür ediyorum.
    Sayın Demirkol;

Yukarıdaki yargıtay kararını okumadınız herhalde, yada gözden kaçırdınız.

Eminiz, son kararımız. :lol:

İyi akşamlar.

Tabiki gözden kaçırmadım ops: Sadece emin olmak istedim :wink:
    Teşekkürler,
    Saygılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)