kamu işçi maaş

Konu: Özürlü Çocuğa Vergi İndirimi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.127

    Özürlü Çocuğa Vergi İndirimi

    Merhaba Değerli Forum Üyeleri,
    SSK lı çalışanın özürlü eş ve çocuğu olduğunda vergi indiriminden yararlanabiliyormuş.Şimdi benim yapmam gereken sigortalıyı bir deilekçe ile vergi dairesine yönlendirerek başvurmasını sağlamak.indirim oranını vergi dairesi belirliyor değil mi?başka yapmam gereken birşey var mı?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    74

    Ynt: Özürlü Çocuğa Vergi İndirimi

    yapmanız gereken herhangi birşey yok sakatlık oranıyla ilgili size defterdarlık tarafından yazı gelecektir ona göre işlem yapacaksınız
    yalnız çalışanınıza defterdarlığa verilmek üzere şirketinizde çalıştığını belirten bir yazı verebilirsiniz

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.127

    Ynt: Özürlü Çocuğa Vergi İndirimi

    Sn.Raca,
    pardon yanlış ifade ettim galiba.Çalışanın herhangi bir özürü yok.Küçük Çocuğu özürlü ondan dolayı çalışan indirimden yararlanabiliyormuş.Bende yeni öğrendim.Bu konu hakkında bilgi rica edecektim.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Özürlü Çocuğa Vergi İndirimi

    Gelir Vergisi Kanunu?nun 31. maddesi hükmüne göre çalışma gücünü kaybetmiş bulunan hizmet erbabının bu indirimden yararlandırılması gerekmektedir.

    Bilindiği üzere sakatlık indirimi uygulaması ile ilgili olarak yürürlükte bulunan ?Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tespit Şekli ile Uygulaması Hakkında Yönetmelik? hükümleri de bu yöndedir.

    YANIT: Sakatlık İndirimi Gelir Vergisi Yasası?nın 31 ve 89. maddeleri uyarınca uygulanmaktadır. Buna göre sakatlık indiriminden;

    * Özürlü hizmet erbabı

    * Bakmaya yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan hizmet erbabı,

    * Özürlü serbest meslek erbabı,

    * Bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı,

    * Basit usulde vergilendirilen özürlüler,

    yararlanabilmektedir.

    Sakatlık indirimi ile ilgili olarak Gelir Vergisi Yasası?nın 89/3. maddesinde yer alan düzenleme uyarınca ?Bu indirimden bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı ile hizmet erbabı da? yararlanabilmektedir.

    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 10
    Son Mesaj : 04.Aralık.2014, 11:18
  2. Özürlü Serbest Meslek Erbabında Vergi İndirimi
    Konu Sahibi stajer49 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 16.Temmuz.2012, 12:08
  3. Birinci Derece Özürlü Vergi İndirimi Alırsa Aylık Net Ücreti 100.50 TL Artar
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Haziran.2009, 10:27
  4. Eş ve Çocuğa Alınan Eve Yüzde 35 Vergi
    Konu Sahibi ferhat Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Nisan.2008, 18:04
  5. Özürlü Çocuk Vergi İndirimi
    Konu Sahibi e-caliskan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Ekim.2006, 13:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36