cfo-bmi

Konu: Geçici İş Göremezlik Geliri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    10

    Geçici İş Göremezlik Geliri

    kadın işçi son bir yıl içinde 120 gün sigortalı olarak çalışmıştır. ancak doğumuna 200 gün kala işten çıkmış ve başka bir yerde çalışmamaktadır bu işçi geçici iş göremezlik gelir almaya hak kazanırmı? geçici iş göremezlikten yararlanabilmek için rapor alındığı tarihte sigortalı olmak mı gerekir.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    82

    Ynt: geçici iş göremezlik geliri

    Kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışılan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir. Bu ödenek hiçbir şekilde kesilmez

    Cumhur Sinan ÖZDEMİR
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Müfettişi -Ankara

    Bildiğini paylaşmak önemli bir erdemdir.

  3. #3
    müfettiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    müfettiş Guest

    Ynt: Geçici İş Göremezlik Geliri

    506 sayılı Kanun madde 107.- Sigortalılık niteliğinin ne zaman yitirilmiş sayılacağı;
    "2nci maddede belirtilen sigortalıların hastalık ve analık sigortalarının uygulamasında
    ödenen primin ilişkin olduğu günü takip eden onuncu günden başlanılarak yitirilmiş sayılır."

    İşten ayrıldıktan 200 gün sonra doğum kadın sigortalının,doğum tarihinde sigortalılılk niteliği bulunmamaktadır.

    506 sayılı Kanunun 51 inci maddesiyle sigortalılık niteliğinin yitirilmesi halinde,sağlık ve emzirme yardımları ile 46 ncı maddede yazılı maktu para yardımının yapılacağı öngörülmüştür.Geçici iş görenmezlik ödeneğinin verileceğine ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle sigortalıllık niteliğini yitirmiş bulunan kadın sigortalının doğumda geçici iş göremezlik ödeneği alması mümkün değildir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Geçici İş göremezlik ödeneği
    Konu Sahibi narin42 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Haziran.2010, 15:58
  2. geçici iş göremezlik bildirimi
    Konu Sahibi kabaktadi Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2010, 14:04
  3. Geçici İş Göremezlik
    Konu Sahibi batlı Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Nisan.2009, 16:57
  4. Geçici İş Göremezlik Hk.
    Konu Sahibi batlı Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 23.Mart.2009, 13:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36