cfo-bmi

Konu: kapıcı ödemelerinde kesintiler..

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    28

    kapıcı ödemelerinde kesintiler..

    Merhaba,

    Bilindiği üzere kapıcılara yapılan ücret ve fazla mesailerde gelir vergisi kesintisi olmamakta. Damga vergisi ise 6 aylık beyan edilmektedir. Peki nakdi olarak ödenen süt parası, kömür taşıma parası, elektrik,su doğalgaz ödemelerinde yapılan kesintiler hakkında bilgi alabilir miyim?
    Teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12

    kapıcı ödemelerinde kesintiler..

    Sn.Gilgin,
    Ücret kavramına giren ve Konut Kapıcılarına yapılan hertürlü ödeme G.V.Kanunu 23.Madde gereği G.Vergisinden istisna edilmiştir.Bu nedenle bu tür ödemelerin de ücret sayılıp G.Vergisinden istisna edilmesi gerekir şeklinde düşünüyorum.
    Saygılarımla
    Kemal Özel

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    134

    kapıcı istisnası

    istisna sadece konut kapıcılarına münhasırdır. dikkat edelim

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    28

    kapıcı ödemelerinde kesintiler..

    sayın kemalozel,
    Gelir Vergisi kesintisi olmadığı konusunda mutabıkız. Sorun ssk kesintileri ile ilgili. süt parası, kömür taşıma parası, elektrik,su,doğalgaz parası gibi ödenen paraların brüt ücrete eklenip ssk kesintilerine tabi olup olmadığını sormuştum. Sanırım yanlış anlaşıldı sorum.

    İlginiz için yine de teşekkürler

  5. #5
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: kapıcı istisnası

    Alıntı avhüseyinölmez Nickli Üyeden Alıntı
    istisna sadece konut kapıcılarına münhasırdır. dikkat edelim
    Merhaba,
    Sayın Ölmez, sadece konut kapıcıları diye sınırlandırmamak gerekir. Kapıcılar yanında hizmetçi, bahçıvan, güvenlik görevlisi vs. gibi çalıştırılan personelde aynı kapsamda değerlendirilmelidir.

    Asıl soruya gelirsek, 506 sayılı SSK yasasının 77. maddesine yapılan ayni yardımlar Sigorta Primine esas kazanç olarak kabul edilmemektedir. Eğer abonelikler site yönetimi adına ise ve çalışana nakit ödeme yapılmıyorsa Sigorta Primine esas kazanç olarak değerlendirilmeyecek, aksi takdirde yani fatura bedelleri çalışan adına ise ve nakit çalışana ödeniyorsa Sigorta Primine esas kazanç olarak değerlendirilecektir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Maaştan Yapılan Kesintiler..
    Konu Sahibi Gokhann72 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Mart.2013, 14:37
  2. GMSİ ve kesintiler hususunda
    Konu Sahibi fromoldcity Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 10.Mart.2012, 09:31
  3. Bankadan Yapilan Kesintiler Hk.
    Konu Sahibi ikafali Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Nisan.2010, 12:51
  4. Kesintiler Hakkında
    Konu Sahibi esanss77 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Şubat.2010, 10:25
  5. Bordrodaki Kesintiler Toplamı ???
    Konu Sahibi PlainCoffee Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Mayıs.2008, 15:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36