kamu işçi maaş

Konu: EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  3

  EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI

  İşyerimizde çalışam bir elemanımız emekli olduğu zaman kıdem tazminatı aldı. Şu anda kendi istifa etti (iki sene sonra). 2 seneleki kıdem tazminatı verecekmiyiz.


 2. #2
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI

  işveren çıkartmadığı ve işalanın iş kanunda belirtilen nedenlerle işten çıkmak zorunda değilse kıdem t. hak etmez.
  Not:Forum Kurallarını okuyunuz.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  630

  Ynt: EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI

  istifada kıdem tazminatı verilmez ama istifanın şekline görede değişir. örneğin askerlik, haklı sebeple fesih(madde 24) gibi kıdem tazminatıyla ilgili detaylı bilgi için 1475 madde 14'e bakabilirsiniz.
  Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI

  http://www.gozlemgazetesi.com/20070630/yazi.php?yaziid=19587 adresindeki yazının bir bölümü:

  Çalışan Emeklinin Kıdem Tazminatı Hakkı:


  Buna göre, ?yaşlılık (emeklilik) aylığı almak amacıyla iş sözleşmesini fesheden? işçinin ?kıdem tazminatını aldıktan sonra çalışmasını sürdürmeye devam ettiği? hallerde, işverenin ?kötü niyetli? olduğu kabul edilmemiş; işçinin kıdem süresinin emeklilik öncesi ve sonrası dönemi kapsayacak şekilde değil, sadece fesih sonrası dönemi kapsayacak şekilde hesap edilmesi gerektiği kararlaştırmıştır. 01.02.1989 yılında Hukuk Genel Kurulu tarafından verilen bu karara uygun olarak, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de kararlarını hep bu yönde vermiştir. Böyle olunca, emekli olduktan sonra aynı işverene bağlı olarak çalışmasını devam ettiren işçiler, yeniden kıdem tazminatına hak kazanmak için öncelikle ?bir yıllık tazminata kazanma süresini tamamlamak? zorundadırlar. Bir yıllık süreye eklenen kıdem süreleri ise, daha sonra kıstelyevm esasına göre hesap edilerek ödenmek zorundadır. Kararın 1475 sayılı İş Kanunu?nun 14. maddesine uygun olduğu kuşkusuzdur. Zira, kıdem tazminatı ödenen işçiye emeklilik öncesi ve sonrası toplam süre üzerinden tazminat ödenmesi, Kanunun ?aynı dönem için kıdem tazminatı ödenmez? hükmüne aykırı olurdu.


  ***
  Burada okuyucuların kafasını karıştıran husus, işçinin çalışmasını sürdürürken bir-iki yıllık süreler sonunda iş sözleşmesinin işveren tarafından sık sık ihbar ve kıdem tazminatı ödenerek feshedildikten sonra, tekrar çalışmasını sürdürdüğü durumlarda Yargıtay?ın verdiği kararlardır. Gerçekten Yargıtay, işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından her yıl veya iki yılda bir ihbar ve kıdem tazminatları ödenerek feshedilerek çalışmasını sürdürdüğü hallerde, yapılan işlemi ?daha az kıdem tazminatı ödemek amacıyla? hareket eden işverenin ?kötü niyeti? olarak kabul etmiştir. Bu nedenle, çalışma süresi boyunca yapılan ödemeleri ?avans? niteliğinde kabul eden Yargıtay, süre sonunda fesih tarihi itibarıyla hesaplanacak kıdem tazminatından avans toplamının düşülerek geriye kalanının işçiye ödenmesi gerektiğine karar vermiştir.

  Ancak, yukarıda da belirtildiği gibi, emeklilik nedeniyle yapılan ödemede işveren ?kötü niyetli? sayılmadığından; yapılan ödeme ?avans? niteliğinde kabul edilmemiş, emeklilik sonrası kıdemin ayrıca hesaplanarak ödenmesine hükmetmiştir.

  l Çalışan Emeklinin Yıllık İzin Hakkı:

  Çalışan emeklinin yıllık izin hakkına gelince, Yargıtay bu konuda aynen şöyle demektedir:

  ?Emekli olan işçinin çalışmasını sürdürmesi halinde bu çalışma yeni bir hizmet akdine dayanacağından, emeklilikten önceki süre yıllık izin hakkını doğurmaz?.

  Öğretide haklı olarak eleştirilen bu karar, 1991 yılından bu yana değişmemiş ve yürürlüktedir. Buna karşılık 4857 sayılı İş Kanunu, ?yıllık ücretli izne hak kazanabilmek için gerekli sürenin hesabında, işçilerin aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır? (md.54/1) hükmünü getirmiştir. Bunun anlamı, yıllık izin hakkının doğumu için işçinin aynı işverenin aynı işyerinde çalışmış olması şart olmadığı gibi, değişik zamanlarda ?fasılalarla geçirilen süreler? de birleştirilerek hesap edilmek zorundadır.

  Üstelik, işçinin çalıştığı işyerinin İş Kanunu kapsamında bir işyeri olması da şart değildir. İş Kanunu kapsamı dışında, örneğin işverenin ?50?den az tarım işletmesinde? çalışan işçinin daha sonra İş Kanunu kapsamındaki ?fabrikasına? geçerek çalıştığı hallerde, her iki işyerinde geçen sürelerin toplamı üzerinden yıllık izin hakkı hesaplanacak demektir.

  Kanunun bu açık hükmüne rağmen, Yargıtay?ın ?emeklilik? haline bir istisna getirdiği; emeklilik öncesi sürenin, emeklilik sonrası süre ile birleştirilerek yıllık izin hakkının hesaplanamayacağını kararlaştırdığı anlaşılmaktadır.

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. KIDEM TAZMİNATI
  Konu Sahibi yasar868 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Aralık.2006, 11:17
 2. KIDEM TAZMİNATI TAVANI DEĞİŞTİ
  Konu Sahibi semerkant Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ekim.2006, 21:11
 3. ÇOCUK ZAMMI ve KIDEM TAZMİNATI TEKRAR DEĞİŞTİ
  Konu Sahibi semerkant Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Ekim.2006, 19:35
 4. KIDEM TAZMİNATI
  Konu Sahibi bucaata Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Haziran.2005, 00:57
 5. İHBAR TAZMİNATI
  Konu Sahibi furkan yasar Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 23.Haziran.2005, 10:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36