kamu işçi maaş

Konu: Taşeron Firma SSK Prim Borçlarında Sorumluluk

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  25

  Taşeron Firma SSK Prim Borçlarında Sorumluluk

  Sahibi olduğumuz otel işletmesini taşeron firmaya vermiştik. SSK işyeri tescilini şirketimiz adımıza yaptırıp taşeron firmada ayrıca bizim işyeri numaramız altında işçi çalıştırmaya başlamıştır. İlgili taşeron firma ssk prim borçlarını ödememiştir. Şu anda adı geçen oteli taşeron firmadan işletmeciliğinden alıp kendimiz işletmekteyiz. SSK müdürlüğünden borcu yoktur yazısı almak için başvurduğumuzda taşeron firmayla çalıştığımız dönemlere ait sigorta prim borçları karşımıza çıkmıştır. Taşeron firma ile irtibat kurulamamaktadır. Bu durumda yapılması gereken işlem nedir. Biriken prim borçlarını bizmi ödeyeceğiz. Bununla ilgili yargı kararı ve benzeri çıkış yolu varmıdır? Yardımcı olmanız dileğiyle tşk ederiz.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: taşeron firma ssk prim borçlarında sorumluluk

  İnceleyin yararlı olabilir?

  http://www.resulkurt.com/yazi.asp?yID=788 (Konu ile ilgili bu yazının son bölümleri alakalı)
  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: taşeron firma ssk prim borçlarında sorumluluk

  http://www.lutfiinciroglu.com/content/view/11/19/ adresindeki:

  ÇALIŞMA HAYATINDA ASIL İŞVEREN-ALT İŞVEREN (TAŞERON) UYGULAMASI -I

  Başlıklı yazıdan bir bölüm:


  ?Diğer yandan, burada söz konusu olan birlikte sorumluluk (müteselsil sorumluluk), ?cezai? sorumluluğu kapsamaz; aksi halde bu tür bir uygulama ceza hukukunun ?cezaların kişiselliği? ilkesine aykırı olurdu. Burada söz konusu olan birlikte sorumluluk, ?hukuki? sorumluluktur. Bu tür sorumlulukta bir borçtan sorumlu olan birden fazla kişi, borcun tamamından ve aynı derece sorumludur. Bir başka ifade ile, asıl işveren ?kendisinden alacağını talep eden işçinin kendi işçisi olmadığını, taşeron (alt işveren) işçisi olduğunu, bu nedenle öncelikle taşeronun sorumlu tutulması gerektiğini? ileri süremez [5].

  Üstelik asıl işveren, ?alt işverene olan bütün borçlarını ödediğini, yaptığı ödemelerden alt işverenin işçisine ücret ve diğer haklarını ödemesi gerektiğini? ileri sürerek de sorumluluktan kurtulamaz. Gerçi asıl işveren alt işverenden fazladan yaptığı ödemeleri ?rücu davası? açarak her zaman geri isteyebilir. Ama işçilik haklarından alt işverenle birlikte borcun tamamından ve aynı derecede sorumlu olduğundan; işçi, bu haklarını kendi alt işvereninden isteyebileceği gibi, doğrudan asıl işverene açacağı bir ?alacak davasıyla? da isteyebilir. Asıl işverenin bu sorumluluğu, işin alt işverene verildiği tarihten itibaren başlar [6]. Bu nedenle, asıl işverenin verdiği iş karşılığı alt işverene ödeme yapmadan önce işçilerin ücret, sigorta primi ve diğer haklarını ödeyip ödemediğini kontrol etmesinde yarar vardır. Aksi halde alt işverenin ödemediği tüm işçilik haklarından asıl işverenin tek başına sorumlu tutulabileceği unutulmamalıdır [7].

  Öte yandan, asıl işveren ile alt işveren arasında yapılacak sözleşme türünün de ?birlikte sorumluluğun? niteliği bakımından herhangi bir önemi yoktur. Asıl işveren ile alt işveren arasındaki sözleşme ihtiyaca göre istisna (eser), vekalet, kira, taşıma veya son zamanlarda sıkça görülen ?işletme? veya ?temizlik? sözleşmelerinden biri olabilir. İş sözleşmesi dışında hangi tür bir sözleşme yapılırsa yapılsın, taraflar kanunda işçiler için öngörülen korumayı ortadan kaldırmak için bir sözleşme hükmü kabul edemezler. Başka bir ifade ile, asıl işveren ile alt işverenin aralarında yaptıkları sözleşme türünde, ?kendilerini işçi haklarını ödemekten kurtaracak? veya ?taraflardan sadece birini sorumlu kılacak? sözleşme hükümleri İş Kanununun 2. maddesinin 6. fıkrasına aykırı olacağından geçersiz olacaktır. ?

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. SGK İşveren Prim Borçlarında Uzlaşma Olur mu ?
  Konu Sahibi maksoy46 Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 21.Şubat.2013, 11:44
 2. Bağkur prim borçlarında sağlık primleri uygulaması
  Konu Sahibi ZEKAİ Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2011, 11:26
 3. Prim Borçlarında Zaman Aşımı Süresi
  Konu Sahibi coksen Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.Haziran.2009, 19:20
 4. Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2009, 00:15
 5. Taşeron Firma Hk.
  Konu Sahibi beyhanserin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 01.Ekim.2005, 11:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36