kamu işçi maaş

Konu: Sigortalının Sağlık Yardımından Faydalanabilmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    34

    Sigortalının Sağlık Yardımından Faydalanabilmesi

    Arkadaşlar işe yeni başlayan bir sigortalı ertesi gün hastalanırsa saglık yardımından yararlanabilir mi?Yoksa 90 günlük prim yatırılması şart mı?Yani sağlık yardımından yararlanıp muayene olabilmesi için sigortalı olması yeterli midir?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    74

    Ynt: Sigortalının Sağlık Yardımından Faydalanabilmesi

    yararlanamaz ama iş kazası geçirdiyse yararlanabilir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    311

    Ynt: Sigortalının Sağlık Yardımından Faydalanabilmesi

    sağlık karnesi varsa işyerinde sigortalı olduğu günden itibaren ssk dan faydalanabilir.
    SONER ÇALCI

  4. #4
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Sigortalının Sağlık Yardımından Faydalanabilmesi

    Alıntı hsoykan Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar işe yeni başlayan bir sigortalı ertesi gün hastalanırsa saglık yardımından yararlanabilir mi?Yoksa 90 günlük prim yatırılması şart mı?Yani sağlık yardımından yararlanıp muayene olabilmesi için sigortalı olması yeterli midir?

    HASTALIK SİGORTASI

    Sağlanan YardImlar:

    Madde 32-
    Sigortalıya, iş kazalarıyla meslek hastalıkları sigortası kapsamı dışında kalan hastalıklarda, aşağıda yazılı yardımlar sağlanır:

    A) Sağlık yardımı yapılması,

    B)[1] Protez araç ve gereçlerinin standartlara uygun olarak sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi, (Ağız protezlerine ilişkin yardımlar Kurumca hazırlanacak yönetmelik esasları dahilinde sağlanır.)

    [2] Protez, araç ve gereç bedellerinin % 20?sini sigortalı öder. Ancak, ilgiliden alınacak katkı miktarı, ödeme tarihindeki 25/8/1971 tarihli 1475 sayılı İş Kanununun 33. maddesine göre sanayi kesiminde çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin birbuçuk katından fazla olamaz.

    C) Geçici iş göremezlik süresince günlük ödenek verilmesi,

    D) Gerekli hallerde muayene ve tedavi için yurt içinde başkaca bir yere gönderilmesi,

    E) [3] Hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 300 gün [4] hastalık sigortası primi ödenmiş olması şartıyla, yurt içinde tedavisi mümkün olmayıp ancak yabancı bir ülkede kısmen veya tamamen tedavisi mümkün görülen ve malüllük halinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği Kurum sağlık tesisleri sağlık kurulu raporu ile tespit edilen sigortalının ve bu raporda belirtilmiş ise beraber gideceği kimsenin yurt dışına gönderilmeleri, yabancı ülkelere gidip gelme yol paraları ile bu ülkede kalış ve tedavi masraflarının ödenmesi, (Kurum sağlık tesisleri sağlık kurulunca verilen rapora karşı, Kurum veya ilgili sigortalıca yapılacak itiraz, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca karara bağlanır. Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca verilen karar kesindir.)

    [5] Yabancı ülkeye gönderilenlerin tedavi süresi iki yılı geçemez. Bu süre içerisinde acil haller hariç olmak üzere, raporda belirtilen hastalığın dışındaki hastalıklar için tedavi ücreti ödenmez. Bu tedavi için süre uzatılamaz. Tedavi süresi altı ayı geçtiği takdirde ilgili yabancı sağlık kurumundan alınan ve tedavinin devamı zaruretini gösteren rapor, dış temsilciliklerce Kuruma gönderilir. Bu işlem her altı ayda bir tekrarlanır ve Kurumca sigortalılar için tespit edilen esaslara göre gidip-gelme yol paraları ile tedavi ve zarurî masrafları Kurumca ödenir.

    [6] Sigortalıların, bu maddenin (A), (B) ve (D) bentlerinde yazılı yardımlardan yararlanabilmeleri için, hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün hastalık sigortası primi ödemiş olmaları şarttır.

    --------------------------------------------------------------------------------

    [

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Anne'nin Sağlık yardımından yararlanma koşulları
    Konu Sahibi ysnacar Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Mart.2010, 16:20
  2. Bğ-Kur luyum.Çocuğum Sağlık Yardımından Faydalanırmı?
    Konu Sahibi denetçi Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Mart.2009, 08:09
  3. Sağlık Yardımından Faydalanmak İçin
    Konu Sahibi N Bayo Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 07.Ocak.2009, 20:22
  4. Üniversite Öğrencileri Sağlık Yardımından Faydalanabilir mi?
    Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 16.Aralık.2008, 11:13
  5. Sağlık Yardımından Faydalanma Hakkında
    Konu Sahibi ogungor64 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2007, 15:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36