cfo-bmi

Konu: SGDP ye Tabi Çalışanların İş Kazası Durumları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    191

    SGDP ye Tabi Çalışanların İş Kazası Durumları

    işyerlerinde emekli olarak çalışan (sgdp ne tabi) kişilerin iş kazasına uğramaları sebebiyle işgöremezlik ödeneğini ssk ödemiyor. -iş kazaları ve meslek hastalığı primi yatırılmamasından dolayı-
    bu şekilde bir durum sözkonusu olduğunda sizler iş kazasına maruz kalan kişinin çalışamadığı günleri için kendisine ücret ödüyor musunuz yoksa ücretinden kesinti mi yapıyorsunuz ?

    her piyon potansiyel vezirdir.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    56

    Ynt: SGDP ye Tabi Çalışanların İş Kazası Durumları

    sgdp'ye tabi işçi sayısı genelde azdır. bu yüzden ücreti kesmeden ödemek şirketleri çok fazla zarara sokmamaktadır. ama şirketin ücreti kesme hakkı tabii ki yasaldır.

    genel uygulama kesmeme yönündedir. ta ki bu uygulama kötü niyetle sömürülmeye başlayana kadar.


  3. #3
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: SGDP ye Tabi Çalışanların İş Kazası Durumları

    sgdp ödenen çalışan iş kazası geçirmiş ise ssk'dan iş göremezlik ödeneği alır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    56

    Ynt: SGDP ye Tabi Çalışanların İş Kazası Durumları

    Geçici iş göremezlik ödeneği:

    Madde 37-

    Hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrayan sigortalılardan geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş bulunanlara, geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak ve 18 ayı geçmemek üzere, her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

    Ancak, hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği verilebilmesi için, Kurumca tayin ve tesbit olunan hekim veya sağlık kurullarından dinlenme raporu alınmış olması şarttır.


    yeterince açıktır umarım ..

  5. #5
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: SGDP ye Tabi Çalışanların İş Kazası Durumları

    Alıntı zafersokol Nickli Üyeden Alıntı
    Geçici iş göremezlik ödeneği:

    Madde 37-

    Hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrayan sigortalılardan geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş bulunanlara, geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak ve 18 ayı geçmemek üzere, her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

    Ancak, hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği verilebilmesi için, Kurumca tayin ve tesbit olunan hekim veya sağlık kurullarından dinlenme raporu alınmış olması şarttır.


    yeterince açıktır umarım ..
    Emekli çalışanlardan alınan %30 oranındaki SGDP yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı primidir. Bunun içinde hastalık analık ve uzun vadeli sigorta kolları primi yoktur. İşçiye İş kazası ve meslek hastalığı dışında geçici iş görmezlik ödeneği verilmez. İş kazası ve meslek hastalığı dışında verilen rapora istinaden işçiye ücret ödenip ödenmemesi işverenin insiyatifindedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Emekli Olupda Özel Sektörde Çalışanların Sgdp Kesintisi
    Konu Sahibi NURETNS Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 25.Şubat.2016, 12:29
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Eylül.2015, 15:31
  3. Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Aralık.2008, 02:30
  4. SGDP Tabi Çalışana İAB
    Konu Sahibi pascal Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Ekim.2008, 11:02
  5. Emekli Olup Da Çalışanların SGDP Primi 2007'de Artırılıyor
    Konu Sahibi Engin_ER Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 101
    Son Mesaj : 05.Ocak.2007, 10:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36