kamu işçi maaş

Konu: 18 yaşından küçük ssk'li işe girişi hk

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  68

  18 yaşından küçük ssk'li işe girişi hk

  FİRMAYA ALDIĞIMIZ ELEMAN 18 YAŞINDAN KÜÇÜK BUNUN SSK GİRİŞİ DİĞER GİRİŞLER GİBİ Mİ OLACAK YOKSA BİLDİRİM ŞEKLİ FARKLIMI
  AYRICA AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNDE GÖSTERİRKEN BELİRTMEMİZ GEREKİYORMU


  TŞK.

  öyle konuşunuz ki en alt düzeydeki insan bile anlasın; diğerleride rahat etsin.

 2. #2
  SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

  18 yaşından küçük ssk'li işe girişi hk

  Sayın Tutaste,

  SSK Yasası ve Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’ni incelediğimizde, 18 yaşından küçük işçinin SSK’ya bildirilmesi ve Aylık bildirge ile bildirilmesinde, 18 yaşından büyük işçiler için yapılan uygulamaların aynısının yapılması gerekmektedir. Yani işe giriş bildirgesine, ücret bordrolarına veya aylık bildirgelere herhangi bir ibare yazılmasını mevzuat şart koşmamıştır.

  Ancak, 18 yaşından küçük işçilerin çalıştırılması ile ilgili olarak, İŞ Kanunu açısından dikkat edilmesi gereken birçok yükümlülük bulunmaktadır.

  Yine 18 yaşından küçük işçiler, Reşit olmadıklarından dolayı (Medeni Hakları Kullanma ehliyetine Haiz Olmadıklarından) iş sözleşmesi imzalayıp, karşılıklı yükümlülüklere girmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, iş sözleşmesinin, aşağıda adı geçen yönetmeliklerde de görüleceği üzere, kişinin velisi veya vasi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

  Yıllık ücretli izinleri İŞ Kanunu’nun ilgili bölümünde görüleceği üzere birkaç gün farklılık göstermektedir.

  Aşağıdaki İş Kanunu’nun ilgili maddelerini incelemenizi ve alomaliye.com’un iş güvenliği mevzuatı bölümündeki;
  Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği ve diğer iş güvenliği yönetmeliklerini incelemenizi öneririm. Özellikle, işçinin çalışacağı işin ve işyerinin niteliği çok önemlidir. İşyerinin ve yapılacak işin niteliklerini iş güvenliği mevzuatları ile birlikte değerlendirdiğinizde sorunuzun tam cevabını bulabilirsiniz.


  İŞ Kanunu ile ilgili Bazı Hükümler:
  “Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı
  MADDE 71. - Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.
  Çocuk ve genç işçilerin işe yerleştirilmelerinde ve çalıştırılabilecekleri işlerde güvenlik, sağlık, bedensel, zihinsel ve psikolojik gelişmeleri, kişisel yatkınlık ve yetenekleri dikkate alınır. Çocuğun gördüğü iş onun okula gitmesine, mesleki eğitiminin devamına engel olamaz, onun derslerini düzenli bir şekilde izlemesine zarar veremez.
  Onsekiz yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile onbeş yaşını tamamlamış, ancak onsekiz yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, ondört yaşını bitirmiş ve ilk öğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler ve çalışma koşulları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından altı ay içinde çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.
  Temel eğitimi tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, onbeş yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar artırılabilir.
  Okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en fazla günde iki saat ve haftada on saat olabilir. Okulun kapalı olduğu dönemlerde çalışma süreleri yukarıda birinci fıkrada öngörülen süreleri aşamaz.”,
  “Yer ve su altında çalıştırma yasağı
  MADDE 72. - Maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerde onsekiz yaşını doldurmamış erkek ve her yaştaki kadınların çalıştırılması yasaktır.”,
  “Gece çalıştırma yasağı
  MADDE 73. - Sanayie ait işlerde onsekiz yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin gece çalıştırılması yasaktır.
  Onsekiz yaşını doldurmuş kadın işçilerin gece postalarında çalıştırılmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.”,

  “Ağır ve tehlikeli işler
  MADDE 85. - Onaltı yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.
  Hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağı, kadınlarla onaltı yaşını doldurmuş fakat onsekiz yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilecekleri Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.”,
  “Ağır ve tehlikeli işlerde rapor
  MADDE 86. - Ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin işe girişinde veya işin devamı süresince en az yılda bir, bedence bu işlere elverişli ve dayanıklı oldukları işyeri hekimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırası ile en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, hükümet veya belediye hekimleri tarafından verilmiş muayene raporları olmadıkça, bu gibilerin işe alınmaları veya işte çalıştırılmaları yasaktır. Sosyal Sigortalar Kurumu işe ilk giriş muayenesini yapmaktan kaçınamaz.
  İşyeri hekimi tarafından verilen rapora itiraz halinde, işçi en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu hastanesi sağlık kurulunca muayeneye tabi tutulur, verilen rapor kesindir.
  Yetkili memurlar isteyince, bu raporları işveren kendilerine göstermek zorundadır.
  Bu raporlar damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.”,
  “On sekiz yaşından küçük işçiler için rapor
  MADDE 87. - Ondört yaşından onsekiz yaşına kadar (onsekiz dahil) çocuk ve genç işçilerin işe alınmalarından önce işyeri hekimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırası ile en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, sağlık ocağı, hükümet veya belediye hekimlerine muayene ettirilerek işin niteliğine ve şartlarına göre vücut yapılarının dayanıklı olduğunun raporla belirtilmesi ve bunların onsekiz yaşını dolduruncaya kadar altı ayda bir defa aynı şekilde doktor muayenesinden geçirilerek bu işte çalışmaya devamlarına bir sakınca olup olmadığının kontrol ettirilmesi ve bütün bu raporların işyerinde saklanarak yetkili memurların isteği üzerine kendilerine gösterilmesi zorunludur. Sosyal Sigortalar Kurumu işe ilk giriş muayenesini yapmaktan kaçınamaz.
  Birinci fıkrada yazılı hekimlerce verilen rapora itiraz halinde, işçi en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu hastanesi sağlık kurulunca muayeneye tabi tutulur, verilen rapor kesindir.
  Bu raporlar damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.”
  [/b]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 18 Yaşından Küçük İşçiler?
  Konu Sahibi azap1974 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 16.Şubat.2015, 23:37
 2. 16 Yaşından Küçük İşçi
  Konu Sahibi fb1907 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2009, 10:05
 3. 18 Yaşından Küçük İşçi
  Konu Sahibi maksimus Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2007, 16:33
 4. 18 Yaşından Küçük Sigortalı
  Konu Sahibi beyza Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2007, 15:24
 5. 18 Yaşından Küçük
  Konu Sahibi Kobe_Braynt Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 16.Nisan.2007, 10:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36