kamu işçi maaş

Konu: Özel İnşaatta Hem İşçi Hem İşveren Olunabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    13

    Özel İnşaatta Hem İşçi Hem İşveren Olunabilir mi?

    Değerli arkadaşlar ; Size sorum bir müşteri kendi oturmak icin bir ev yapmak istemiştir.Ancak ev yapımında kendiside ssk olmak istemektedir ben bunun olamayacağını savundum ancak müşteri sskya sorduğunda özel inşaatlara olabileceğini söylemişler bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?Şimdiden teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Özel İnşaatta hem işçi hem işveren olunabilir mi?

    "İnşaat sahibi" bizzat kendisi hizmet akdi ile işçi çalıştırıyorsa "işverendir".

    İnşaat sahibinin kendide inşaatta çalışabilir.

    Ancak bu çalışmasından dolayı, başka bir kimseye karşı "hizmet akdi" bağı bulunmadığından, 506 sayılı kanuna göre tabiatiyle "sigortalı sayılmayanlar"dandır, yani işverendir.

    ---------------------------------------------------

    http://www.ssk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7_0_DJ?cpid=673 adresinden bir bölüm:

    ????
    A- İŞVEREN

    506 sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasındaki tarife göre; ?Bu Kanunun uygulanmasında 2. maddede belirtilen sigortalıları çalıştıran gerçek veya tüzel kişiler İŞVEREN?dir.?

    Bu hükümdeki tanıma göre, işveren, hizmet akdine dayanarak başkalarını çalıştıran gerçek veya tüzel kişidir. Bu bakımdan, hizmet akdinden başka türlü bir akdi bağ ile (İstisna, Vekalet akdi gibi) bir işi yapan kişi sigortalı olmayacağından, işi yaptıranın, yani iş sahibinin de işveren sayılması mümkün değildir. Öte yandan Kanunun 3. maddesinde belirtilen sigortalı sayılmayanları bir hizmet akdi ile de olsa çalıştıranlar işveren tarifine girmemektedir.

    Bir işin veya işyerinin sahibi olmak ile işvereni olmak arasında mahiyet farkının göz önünde tutulması, sadece hukuken malik sıfatını taşıyan kişiyi yalnızca bundan dolayı işveren saymamak gerekir. Buna karşılık sigortalı çalıştıran kişi, işyerinin ister maliki olsun isterse kiracısı veya sair şekilde elinde bulduranı olsun, sigortalı çalıştırdığı sürece işveren sayılacaktır.?


    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Devam Eden İnşaatta İşçi Çıkışı
    Konu Sahibi Bernac Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Eylül.2017, 16:42
  2. İşyeri Olan Özel İnşaatta Asgari İşçilik Oranı
    Konu Sahibi neslisah Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Kasım.2008, 14:31
  3. SSK İşçi ve İşveren Hisseleri.
    Konu Sahibi PERS12 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Mayıs.2008, 16:33
  4. İşçi-İşveren
    Konu Sahibi keating Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Haziran.2007, 16:11
  5. Hem İşveren Hem İşçi
    Konu Sahibi mahmutadakli Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 17.Şubat.2006, 10:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36