kamu işçi maaş

Konu: SSK Tabandan Ödeniyor

SSK Tabandan Ödeniyor

Bildiğiniz gibi maalesef ülkemizde ssklar asgari ücretten ödeniyor 30 kişilik işyerinde çaycı,temizlikci,yüksek mühendis,smmm,mimar ve 3 dil bilen tercüman aynı maaşı alıyormuş gibi asgari ücretten ssklar yatırılıyor.Bunu herkes biliyor kendimizce işverenleri nasıl zorlayabiliriz?Bu her vatandaşın hakkı ve benim bildiğim kimseler 3000 ytl civarında maaş almasına rağmen bankalardan 300 ytl dahi kredi alamıyor,çünkü asgari ücretten yatıyor ssk sı.Ne zaman indirime gidilecek puanlar düşecek,bu çile ne zaman bitecek.En azından patronları 1000 ytl üzerinden ssklı göstermeye nasıl ikna edebiliriz?El birliğiyle birşeyler yapmamız lazım.Kıdem tazminatı,ihbar tazminatı,izin parası,işsizlik parası,emeklilik,bankadan kredi çekimi v.b. çarpan etkisiyle işçi çok mağdur duruma düşüyor.Bu durumda ne yapılabilir elimizden ne gelir,teşekkürler.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

Ynt: ssk tabandan ödeniyor

Alıntı aday Nickli Üyeden Alıntı
    kendimizce işverenleri nasıl zorlayabiliriz?Bu her vatandaşın hakkı ve benim bildiğim kimseler 3000 ytl civarında maaş almasına rağmen bankalardan 300 ytl dahi kredi alamıyor,çünkü asgari ücretten yatıyor ssk sı.
    İşverenden doğru olanı yapmasını istersiniz.tabi şikayette bulunarakda hakkınızı arayabilirsiniz.ama bu durumda işinizi kaybetmeyi göze almış olmanız lazım.

Ynt: ssk tabandan ödeniyor

Bence bizim ülkedeki çoğu çalışanın kaderi bu. Benim yorumum ; ülkemizdeki sosyal güvenlik yasasındaki belirtilen prim miktarları değişmedikçe bu konuya hiçbir zaman çözüm bulamayız. Birde bu konuyu şöyle dikkate alın ;

Diyelimki bir gelir vergisi mükellefi zorunlu olarak bağkurlu olmak zorunda, fakat mükellef istemiyor ve diyorki;

Ben bağkura ödeyeceğim primin aynısını özel bir sigorta kuruluşuna ödesem, emekli olduğumda bağkurdan alacağımın maaşın çok daha fazlasını alırım ve hatta sağlık işlemlerimdende çok daha iyi bir şekilde yararalnırım diyor.

Şimdi bu kişi haklımı değilmi, bence sonuna kadar haklı. Dolayısı ile bu zorunluluk ta ortadan kalkmalıdır diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
    Düşmeden, asla yürümeyi öğrenemezsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)