kamu işçi maaş

Konu: Eksik Gün Bildiriminin Unutulması.

Eksik Gün Bildiriminin Unutulması.

merhaba;

bir mükellefimizin işçisi ile" 10.11.2007 tarihinden itibaren ayda 15'er gün çalışacaktır" şeklinde Noter'den 09.11.2007 tarihinde sözleşme yapılmış ve işçinin 10.11.2007 tarihinden sigortası başlatılmıştır. 2007 11.ay Prim Bildirgesinde 15 gün sigortası yapılmış ve Ek-8 eksik gün Bildirim Formu Kuruma unutulduğu için verilmemiş. Olayı Bu gün Farkettik. Şu andan sonra yapmamız gereken nedir. Ve Bu durumda yiyecek olduğumuz ceza hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

(Not: Sözleşmenin Noterden yapılmış olması bu durumda etkili olurmu? )
    Çok acil yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: Eksik Gün Bildirimi nin unutulması.

ek 8 verilmesi atlandığı için asgari ücretim 1/8 i kadar ceza kaçınılmaz. Ancak sözleşmenin noterde yapılmış olması kanıtlamanızda sorun teşkil etmeyecektir. Geçte olsa ek-8 kuruma verebilirsiniz diye düşünüyorum. Aksi durumunda ek bildirge ile eksik günleri tamamlayıp gecikme cezasıyla birlikte ödettirebilirler. Hiç bir şey yapmıyayim derseniz kurumca resen tahhakkuk ettiryorlar asgari ücretin 3 katı ceza ve gecikme zammıyla beraber tahsil ederler.

506 Sayılı Kanunun 79?uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken asıl ve
    ek belgelerin kanuni sürede verilmemesi

1- Asıl nitelikli olması halinde aylık asgarî ücretin üç katını geçmemek kaydıyla Kuruma verilmiş olan belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgarî ücretin 1/5''i tutarında,

2- Ek nitelikte olması halinde Kuruma verilmiş olan her bir ek belge için aylık asgarî ücretin 1/8''i tutarında,

Şu kadar ki, ek belgenin 79 uncu maddenin üçüncü (*) fıkrasına istinaden Kurumca re''sen düzenlenmesi durumunda aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,
    (*) Sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmaması halinde, otuz günden az bildirilen sürelere ait primler Kurumca re''sen tahakkuk ettirilerek

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

Alıntı emustafa10 Nickli Üyeden Alıntı
    Ancak sözleşmenin noterde yapılmış olması kanıtlamanızda sorun teşkil etmeyecektir.
    ssk ek genelge, 16-318 e göre,
    2- İşyerlerinde kısmi zamanlı (part-time) olarak çalışan sigortalılar için düzenlenmiş olan yazılı sözleşmenin noterden tasdikli olması zorunlu değildir.
    yasa noter tastiği istemiyor.işçi işveren aralarında sözleşme yapsalarda sonuç aynı olurdu.

merhaba;
    şu durumda yapmamız gereken en doğru şey Ek-8 Formunu ekiyle birlikte bir an önce Kuruma vererek, 1/8 cezaya razı olmak sanırım.

Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim.

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

evet.

Sn. nisan doğru söylüyorsunuz. Kısmi süreli iş sözleşmesi noterde yapma zorunluluğu yok. Ama zamanında verilmeyen ek 8 formunu doldurup kuruma götürünce ben nereden bileyim sonradan aranızda sözleşme yapmadığınızı diyen bir memura karşı kanıt niteliği taşır demek istemiştim. Kolay gelsin.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: Eksik Gün Bildiriminin Unutulması.

sözleşme (noter) tarihi ek-8 verilmesinin yasal süresi içinde ise dilekçe ekinde ek-8 ve sözleşme örneğini kuruma veriniz. Hiç bir ceza ile karşılaşmazsınız. Ek-8 verilip verilmemesi ile ilgili hiç bir zaman ceza ile karşılaşmazsınız. eksik gün nedeni ssk tarafından kabul görmez ise düzenlemek zorunda kalacağınız ek aylık bildirimden dolayı ipc kesilir.

Bende bu konuda bir soru sormak istiyorum. 3-4 işçimiz için geçerli olmak üzere, 3 ay önce bildirdiğimiz eksik gün bildirgesinde değişiklik yapmak istiyorum. Bunun cezai bir yaptırımı olur mu , yoksa "sehven bu şekilde kayıt girilmiştir, doğrusu bu şekildedir" diye yazı yazsam konu çözümlenebilir mi?
    Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...

merhaba arkadaşlar;

Konuyla ilgili olarak yapmış olduğum işlemler hakkında bilgi vermek istiyorum. Konuyu forumda ilk yazdığım gün Hemen Bir Ek-8 hazırlayıp Ekinde de noter den yapılan sözleşmeyi ekleyerek bizzat kendim Kuruma Götürdüm. Ve Önce E-Bildirge Servis Şefi daha sonra İşverenler Servis Şefi İle Ayrı ayrı görüştüm. Herikisiyle ayrı ayrı görüştüğümden haberleri olmayan Şeflerin İkisinin de yapmış olduğu açıklama;

" Sonradan yani Süresinden sonra verilen Ek-8 lerin Kurum tarafından doğru beyan olarak kabul edilebilmesi için Sözleşmenin Noterden yapılmış olması Çok Büyük bir önem taşıyor. sözleşme tarihi, cari ay içersinde olduğu ve noterden yapıldığı için Ek-8 'inizi Ekrak kayıt servisinden geçirerek E-bildirge Servisine bırakınız, Sözleşmeniz Noterden yapıldığı için İPC veya herhangi bir cezai işlem ile karşılaşmayacaksınız." Şeklinde bi açıklama yaptılar.

Aynen Sayın Nane'ninde yazdığı gibi.

Bilginize....
    İyi çalışmalar.

merhaba arkadaşlar

sözleşmenin noterden düzenlenmesinden dolayı cezayı engeller.Ama noterde yapılamsaydı ek bildirge vermek gerekirdi.Sonradan düzenlenemeyen belgelerde ek 8 verilmesede herhangi bir cezayla karşı karşıya kalınmıyor.İstirahat raporu gibi ...

Kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)