kamu işçi maaş

Konu: İşkur ile ilgili Önemli Birkaç Bilgi

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.503

  İşkur ile ilgili Önemli Birkaç Bilgi


  İşkur işlemlerine ilişkin 24 Soru 24 Cevap

  1- SORU: BİR İNŞAAT İŞVERENİNE AİT ÜÇ AYRI İŞYERİ VAR İSE BU ÜÇ AYRI İŞYERİ İÇİN AYRI AYRI İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ Mİ GİRİLECEK YOKSA YOKSA TOPLU OLARAK MI?

  Aynı işverene ait olması sebebiyle tek işyeri olarak değerlendirilerek tek çizelge üzerinden işlem yapılacaktır.

  2- BİR İŞYERİNİN MERKEZİ ADANA FAKAT BU İŞYERİ FARKLI İLLERDE İŞ YAPIYOR. HERBİR İŞYERİ İÇİN AYRI AYRI MI İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ VERİLECEK?

  Adana İl sınırları içinde faaliyet gösteren merkez veya şubelerin Adana İl Müdürlüğüne, diğer illerde bulunan şubeler içinse ilgili İl müdürlüğüne çizelgeler verilecektir.

  3- BİR İŞYERİNDE 1. AY 10 KİŞİ ÇALIŞIRKEN 2. AY 8 İŞÇİYE DÜŞMESİ HALİNDE İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ VERMEYE DEVAM EDİLECEK Mİ?

  Evet.


  4- AYLIK İŞGÜCÜ ÇİZELGESİNDE GÜVENLİK GÖREVLİLERİ İÇİN BİR KISIM YOK. BUNUNLA İLGİLİ NE YAPILACAK?


  Aylık işgücü çizelgesinde güvenlik görevlileri de dahil tüm çalışanlar bildirilecek .Ancak verilecek üst yazıda Güvenlik Birimi var ise bu birimde çalışan güvenlik görevlileri sayısı ayrıca belirtilecektir.


  5- İŞVERENİN BİRDEN FAZLA İŞYERİ ŞUBESİ VARSA HERBİRİ İÇİN İŞYERİ BİLGİ FORMU VE İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ AYRI AYRIMI YOKSA TOPLAMI ÜZERİNDEN TEK OLARAK MI VERİLECEK?


  İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren aynı tüzel kişiliğe sahip ise hepsi için tek işyeri bilgi formu ve tek işgücü çizelgesi düzenlenecektir.


  6- SAKAT VE ESKİ HÜKÜMLÜ KADROSUNUN TESPİTİNDE GÜVENLİKÇİLER NE ŞEKİLDE OLURSA YARALANIR?


  Güvenlik şirketlerini özürlü ve Eski Hükümlü çalıştırma mükellefiyetleri bulunmamaktadır.


  7- İNTERNET ÜZERİNDEN MÜKELLEF ADINA ŞİFRE ALABİLİYORMUYUZ?


  Evet


  8- DAHA ÖNCEKİ MÜKELLEFLERİN BİLDİRGELERİNİ ŞU AN VERSEK HERHANGİ BİR CEZASI VARMI?


  Şimdi verirseniz ceza uygulanmayacaktır.


  9- BİR İŞÇİ ÇALIŞIRKEN İŞÇİNİN ÇIKMASI VE İŞYERİNİN 0 ÇALIŞANI OLMASI DURUMUNDA DA İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ VERMEYE GEREK VARMI?

  İşyeri kapanmış ise yada çalışan sayısı 0? a düşmüş ve eleman çalıştırılmayacak ise yazılı olarak bildirimde bulunulacaktır.  10- FİRMANIN ADANA MERKEZ ŞUBE VE ADANA DIŞINDAKİ ŞUBESİ VARSA BU İŞYERİNİN HERBİR İŞYERİ İÇİNMİ 50 SAYISI GEÇERLİ YOKSA ÜÇÜNÜN TOPLAMI 50? Yİ BULURSA ÖZÜRLÜ VE ESKİ HÜKÜMLÜ ÇALIŞTIRACAKTIR?


  Aynı il sınırları içerisinde faaliyet gösteren aynı tüzel kişiliğe sahip ise hepsi için tek işyeri bilgi formu ve tek işgücü çizelgesi düzenlenecektir.Ve o il sınırları içinde çalışan sayısı üzerinden kontenjan hesaplaması yapılacaktır. Adana Dışındaki şube hangi ilin sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor ise o il müdürlüğüne bilgi verilecek ve o ilde çalışan sayısı üzerinden kontenjan hesaplaması yapılacaktır.


  11- ÜÇ AY ÖNCE 10 İŞÇİYİ GEÇMİŞ İKİ YILDIR FAALİYETTE OLAN İŞYERİMİZİ NASIL BİLDİRECEĞİZ. CEZASI NEDİR?


  İşyeri Bilgi formunun doldurularak İl Müdürlüğümüze gönderilmesi yada internet üzerinden kayıt yaptırılması halinde ilk etapta ceza uygulanmayacaktır.


  12- İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ AYIN İLK HAFTASI İSTENİYOR. FAKAT BÖLGE ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜNE VERİLEN EK-2 VE EK-1 BİLDİRİM LİSTELERİ TAKİP EDEN AYIN 15? NE KADAR OLMASI DEVİR BİLGİLERİNİ ETKİLİYOR. BUNDAN DOLAYI İŞGÜCÜ ÇİZELGELERİNDE TAKİP EDEN AYIN 15?NE KADAR OLMASI GEREKMİYOR MU?


  Kurumuz mevzuatı gereği Aylık İşgücü çizelgeleri, ilgili ayı takip eden ayın ilk haftası içinde istenmektedir.(o haftanın son mesai tarihine kadar)


  13- BİR İŞYERİNDE 1 İŞÇİ ÇALIŞIYOR OLSADA ÇİZELGE GÖNDERİLECEK Mİ? ÇALIŞAN SAYISI DEĞİŞMEYİP HER AYNI KALSADA ÇİZELGE GÖNDERİLECEK Mİ?


  Bir işyerinde 1 tek işçi dahi çalıyorsa bildirilecek.


  14- AYLIK İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ İŞÇİ SAYISINA, ÇALIŞTIĞI SEKTÖRE VE İŞGÜCÜ YOGUNLUĞUNA BAKILMAKSIZIN HER İŞVEREN GÖNDERECEK Mİ KISACASI İŞVEREN KISTASI VAR MI?

  15-

  Her işyeri için işyeri bilgi formu ve aylık işgücü çizelgesi verilmek durumunda.


  16- YURDIŞINDA ÇALIŞAN PERSONELLER İÇİNDE İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ VERİLECEK Mİ?YURDIŞINDA ÇALIŞAN SAYISI 50? Yİ GEÇMESİ DURURMUNDA ÖZÜRLÜ VE ESKİ HÜKÜMLÜ İLE TERÖR MAGDURU KAPSAMINA DAHİLMİDİR?


  Yurt dışında çalışan işçiler içinde aylık işgücü çizelgesi verilecek. Toplam çalışan içinde kaç kişinin yurt dışında çalıştığı belirtilecek. Ancak özürlü ve E/H ile terör mağduru kontenjan hesabında yurt dışında çalışan işçi sayı dikkate alınmayacaktır.


  17- STAJERLER ÖZÜRLÜ VE ESKİ HÜKÜMLÜ KONTENJAN HESABINDA DİKKATE ALINIR MI?

  Satjyerler işyerinin çalışanı olmadığından aylık işgücü çizelgesinde bildirilmeyecek, dolayısıyla da kontenjan yükümlülüğü de olmayacaktır.


  18- AYLIK İŞGÜCÜ ÇİZELGESİNİ ÇALIŞAN SAYISI 10 KİŞİNİN ALTINA DÜŞTÜĞÜ ZAMAN İŞGÜCÜ ÇİZELGESİ VERMİYORUZ. DİLEKÇE İLE BİLDİRMEYE GEREK VARMI?


  Çalışan sayısı kaç kişi olursa olsun bildirilmesi gerekmektedir.


  19- İŞYERİ KAPANDIĞI ZAMAN BİLDİRMEYE GEREK VAR MI?


  Evet bildirilecek. Bildirim yapılmadığı taktirde işyerinin faaliyetine devam ettiği varsayılarak aylık işgücü gönderilmediği düşünülüp idari işlem yapılacaktır.


  20- ESKİ HÜKÜMLÜ ÇALIŞTIRMA ORANI ÖZÜRLÜ, ESKİ HÜKÜMLÜ VE TERÖR MAGDURU İÇİN NEDİR VE HESAPLAMASI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?


  50 ve daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde,

  Özürlü:. %3

  Eski HÜKÜML: %1

  Terör Magduru:%2


  Hesaplamalarda yarım ve üzeri kesirler tama iblag edilecektir.


  NOT: Yapılan toplantı da İşyeri Bilgi Formları ve Aylık işgücü çizelgelerinin Nisan ayının ilk haftasına kadar verilebileceği ifade edilmişti. Bu tarihten sonra İl Müdürlüğümüzce işyerleri takibe alınacak , yapılan tebligattan sonra gönderilmemesi halinde idari işlem yapılacaktır.


  İŞSİZLİK SİGORTASI İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR


  1- İSTİFA, EMEKLİLİK, EVLİLİK DURUMUNDA İAB VERİLİR Mİ?

  İstifa, emeklilik evlilik durumunda İAB vermeye gerek yoktur. Bir başka ifadeyle 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu?nun 51. maddesi kapsamında yapılan çıkışlar için İAB verilmelidir.


  2- İŞTEN AYRILMA BİLDİRGESİNİN VERİLDİĞİ VE VERİLMEDİĞİ DURUMLAR NELERDİR?

  4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu?nun 48. maddesi gereği, hizmet akdi aynı Kanunun 51 . maddesinde belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olan sigortalılar için İşten Ayrılma Bildirgesinin düzenlenerek 15 gün içinde Türkiye İş Kurumuna gönderilmesi gerekmektedir. 51. maddede sayılmayanların verilmesine gerek yoktur.  Madde 51- Bu Kanun uyarınca sigortalı sayılanlardan hizmet akitleri aşağıda belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona erenler, Kuruma süresi içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri, hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmaları kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar.

  a) 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 17 . maddesi veya 20/4/1967 tarihli ve 854 sayılı Deniz İş Kanununun 16 ncı maddesi ya da 13/6/1952 tarihli ve 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen bildirim önellerine uygun olarak hizmet akdi işveren tarafından sona erdirilmiş olmak,

  b) Hizmet akdi, süresi belli olsun veya olmasın sürenin bitiminden önce veya bildirim önelini beklemeksizin 4857 sayılı İş Kanununun 24 . maddesinin (I), (II) ve (III) numaralı bentlerine veya 854 sayılı Deniz İş Kanununun 14 üncü maddesinin (II) ve (III) numaralı bentlerine veya 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 7 nci maddesi ile 11 inci maddesinin birinci fıkrasına göre sigortalı tarafından feshedilmiş olmak,

  c) Hizmet akdi, süresi belli olsun veya olmasın sürenin bitiminden önce veya bildirim önelini beklemeksizin 4857 sayılı İş Kanununun 25. maddesinin (I) ve (III) (IV)numaralı bentlerine veya 854 sayılı Deniz İş Kanununun 14 üncü maddesinin (III) numaralı bendine veya 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasına göre işveren tarafından feshedilmiş olmak,

  d) Hizmet akdinin belirli süreli olması halinde, bu sürenin bitimi nedeniyle işsiz kalmak, 854 sayılı Deniz İş Kanununun 7 nci maddesinin (II) numaralı bendinde belirtilen hizmet akdinin belirli bir sefer için yapılmış olması nedeniyle sefer sonunda işsiz kalmak,

  e) İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak, 854 sayılı Deniz İş Kanununun 14 üncü maddesinin (IV) numaralı bendindeki nedenlerle işsiz kalmak,

  f) 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamalarının Düzenlenmesine ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 21 inci maddesi kapsamında işsiz kalmak,

  (Ek:05/07/2003-4904/28. md.) g) Yukarıdaki bentlerde belirtilen iş kanunları kapsamına girmeyen sigortalılardan hizmet akitleri, 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında yapılmış olan toplu iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmesi bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu hükümleri doğrultusunda (a), (b), (c), (d) ve (e) bentlerindeki hükümlere paralel olarak sona ermiş olmak.


  (Değişik:05/07/2003-4904/28 md.) Ancak, işsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için hizmet akdinin başvuru sırasında grev, lokavt veya kanundan doğan ödevler nedeniyle askıya alınmamış olması gerekmektedir.


  3- İAB İSTİFA EDEN PERSONEL İÇİN ÇIKIŞ NEDENİ MADDESİNE NE YAZILACAK ? İAB VERMEK (ZORUNLU OLMAMAKLA BERABER)

  İstifa eden personel için verilme zorunluluğu olmamasına rağmen yinede İAB veriliyorsa , çıkış nedenine istifa yazılmalıdır.


  4- İŞSİZLİK SİGORTASI İLE İLGİLİ SON 120 GÜNDE ÇALIŞILMIŞ SAYILAN HALLER NELERDİR? İŞSİZLİK SİGORTASINDAN FAYDALANMAK İÇİN 1 GÜN BİLE BOŞLUK OLMAMASI MI GEREKİR?

  Hizmet akitleri 4447/51 . madde kapsamında sona eren sigortalı işsizin , hizmet akdinin sona

  ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte ;

  1- Hastalık

  2- Ücretsiz izin

  3- Disiplin cezası

  4- Gözaltına alınma

  5- Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluk hali

  6- Kısmi istihdam

  7- Grev

  8- Lokavt

  9- Genel hayatı etkileyen olaylar

  10- Ekonomik kriz

  11- Doğal afetler

  Nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde , son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmaz.


  İşsizlik sigortasından faydalanmak için 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu?nun 51. maddesi gereği , işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanılmaktadır.


  Kaynak: ASMMMO

  31.03.2008

  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  160

  Ynt: İşkur ile ilgili Önemli Birkaç Bilgi

  bilgi için tşkler

  bu işgücü çizelgesinin 10 işçi altındaki işyerlei içinde verileceğini söylüyo yazı 10 işçinin altında işgücü çizelgesi veren arkadaşımız varmı

  iyi çalışmalar
  +-

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şirket Kurulumu - Vergi Beyanı Hakkında Birkaç Bilgi Alabilir Miyim ?
  Konu Sahibi IntEng Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Aralık.2015, 10:57
 2. Tek dersten kalanlar için önemli bilgi.!!!
  Konu Sahibi ali0322 Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 26.Eylül.2011, 16:51
 3. Ltd.Tasfiye ile ilgili Sorular-Önemli
  Konu Sahibi Kızıldereli Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Ocak.2009, 21:00
 4. İşkur Hakkında- E Dönüşüm Projesi (önemli)
  Konu Sahibi S_aday Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 01.Mart.2008, 11:54
 5. İşkur İşyeri Bilgi Formu
  Konu Sahibi AHMET Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 21
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2005, 16:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36