Çocuklar sigortalı çalıştırılabilir

08.04.2008 - SGK Başkan Vekili Tahsin Güney, bazı sektörlerde çocukların çalışmasına yasal bir engel olmadığını açıkladı.

Çalışma hayatında köklü değişiklikler getiren Sosyal Güvenlik Reformu'nun görüşmeleri Meclis'te devam ediyor. İki hafta önce görüşülmeye başlanan tasarı, 'temel yasa' olarak bölümler halinde ele alınıyor.

Bugün görüşmelerine devam edilecek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte emeklilik yaşı 20036 yılına kadar kademeli olarak 65'e çıkacak. Reform hayata geçmeden önce sigortalı olanların bazı avantajlar elde etmesi, insanları ilginç yöntemlere yöneltiyor. Bundan faydalanmak isteyenler kendilerinin yanı sıra çocuklarını da sigortalı yapma telaşına düştü. İzmir'de yaşayan N.G., 5 aylık bebeğini çalışır göstererek sigortalı yaptırdı. Durumu değerlendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Tahsin Güney, bazı sektörlerde çocukların çalışması ve sigortası yaptırılarak sosyal güvenlik kapsamına girmesine yasal bir engel olmadığını açıkladı. Sosyal Güvenlik Haftası sebebiyle bilgilendirme toplantısı düzenleyen kurumun Başkan Vekili Güney, çocukların çalışmadıkları halde kayda girmelerine gerek olmadığını söyledi. Çocukların bazı sektörlerde çalışmasında yasal bir engel bulunmadığını vurgulayan Güney, "Sosyal güvenlik sistemi çalışma ilişkisine bağlı. Bu olduğu takdirde bunu dikkate alırız. Çocukların sisteme giriş tarihi sadece emeklilik yaşını etkileyecek. Malulen emeklilikte ise 18 yaşından sonraki süreç dikkate alınacak. Ancak, çocukların çalıştırılmayacağı ağır ve tehlikeli işler var. Diğer mevzuatlar da dikkate alınmalıdır." dedi.

Emek Platformu görüşmeleri ile ilgili bir soru üzerine Güney, uzlaşmanın karşı tarafın bütün taleplerini kabul edecek şekilde tanımlanmaması gerektiğini söyledi. Güney, "Emek Platformu sözcüleriyle biz belli bir aşamaya geldik. O toplantılarda kendileri de vardı." diye konuştu. Gelecekle ilgili konularda herkesin duyarlı olması gerektiğini belirten Güney, şu anda alınması istenilen önlemlerin alınmaması halinde daha ağır önlemlerin alınacağının kesin olduğunu kaydetti. Bir gazetecinin çalışanlarda sağlık karnelerinin kaldırılmasına ilişkin sorusuna Güney, emekliliklerde sistemin rahat işlediğini ifade ederek, emeklilerde sağlık karnelerinin kaldırılmasında ciddi sorunlar olmadığı için onlardan başladıklarını kaydetti. Çalışanlarda sağlık karnelerinin kaldırılmasının akıllı kart projesine paralel olarak yapıldığını belirten Güney, bu sistemde süre uzatımının olacağını açıkladı.