kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Açılışı ve İşe Giriş

İşyeri Açılışı ve İşe Giriş

Arkadaşlar tereddütte kaldım yardımlarınızı rica ediyorum.17 Nisan 2008 tarihinde vergi dairesine başvurup işe başlama bildirimini vereceğiz.Bu bildirimde 2 adette asgari ücretli çalıştıracağımızı beyan edeceğiz.Aynı gün yani 17 nisanda SSK ya işyeri sicil no için başvurup bu iki asgari ücretli kişiyide çalıştıracağımızı beyan edip onlar içinde sigortalı işe giriş bildirgesi vereceğiz.(sigortalıların çalışmaya başladığı tarihte 17 nisan)Bu işlemlerde bir yanlışlık sözkonusu mu?İPC ile karşılaşma durumumuz olur mu?

Ynt: İşyeri Açılışı ve İşe Giriş

sevgili meslektaşım;
    derhal çalıştırmaya başlayacağınızı değil de ihtiyaç halinde personel alınacağını bildirirseniz kendinize açık kapı bırakmış olursunuz. bu arada SSK için evraklarınız hazır olduğunda da başvurunuzu yapar ve işyeri dosyanızı açtırarak personel istihdamına başlarsınız.

....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı hsoykan Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar tereddütte kaldım yardımlarınızı rica ediyorum.17 Nisan 2008 tarihinde vergi dairesine başvurup işe başlama bildirimini vereceğiz.Bu bildirimde 2 adette asgari ücretli çalıştıracağımızı beyan edeceğiz.Aynı gün yani 17 nisanda SSK ya işyeri sicil no için başvurup bu iki asgari ücretli kişiyide çalıştıracağımızı beyan edip onlar içinde sigortalı işe giriş bildirgesi vereceğiz.(sigortalıların çalışmaya başladığı tarihte 17 nisan)Bu işlemlerde bir yanlışlık sözkonusu mu?İPC ile karşılaşma durumumuz olur mu?
    Ssk ya işyeri açılışını verirken işçi girişlerini bir gün sonraya yap.Yoksa ceza ile karşı karşıya kalırsınız.

Sevgili ZİNDAN bence tam tersi.eğer açılış için başvurup ertesi gün işçi girişi yapılırsa cezalanırım diye düşünüyorum.işyeri numarası için başvurduğumda kaç kişi çalışacağını beyan etmiş isem ki 17 nisanda 2 kişi çalıştırıcağımı beyan etmiş olacağım bunları 30 gün içinde bildirebilirim.Benim derdim 17 sinde işyeri sicil numarası almak için başvurup aynı gün 17 sinde işe başlayacak iki kişi için sigortalı işe giriş bildirgesi verip veremeyeceğim.

Sevgili ZİNDAN bence tam tersi.eğer açılış için başvurup ertesi gün işçi girişi yapılırsa cezalanırım diye düşünüyorum.işyeri numarası için başvurduğumda kaç kişi çalışacağını beyan etmiş isem ki 17 nisanda 2 kişi çalıştırıcağımı beyan etmiş olacağım bunları 30 gün içinde bildirebilirim.Benim derdim 17 sinde işyeri sicil numarası almak için başvurup aynı gün 17 sinde işe başlayacak iki kişi için sigortalı işe giriş bildirgesi verip veremeyeceğim.
    İşyeri numarası almaya 17 nisanda git, çalışcak dediğin 2 işçinin girişlerinin tarihini 17 nisana değilde en az birgün sonrasına yap.İşçi girişlerinin işe başlamadan en az bir gün önce bildirilmesi kuralı işyeri açılırken de geçerlidir.

Yinede sen bilirsin, nasıl istiyorsan öyle yap ama, ceza yer gibisin geliyor bana.

Kolay gelsin.

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    İşyeri numarası almaya 17 nisanda git, çalışcak dediğin 2 işçinin girişlerinin tarihini 17 nisana değilde en az birgün sonrasına yap.İşçi girişlerinin işe başlamadan en az bir gün önce bildirilmesi kuralı işyeri açılırken de geçerlidir.

Yinede sen bilirsin, nasıl istiyorsan öyle yap ama, ceza yer gibisin geliyor bana.

Kolay gelsin.
    Aman arkadaş kesinlikle yanlış bir uygulama, Allah korusun...
    İşyeri bildirgende kaç işçi yazıyorsa, o işçi sayısı kadar ve işyeri bildirgende belirttiğin işçi çalıştırma tarihi ile aynı olacak şekilde işe girişini yap ve bir ay içinde işe giriş bildirgeni ver...

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi
    Madde 13?İşverence işe alınacak sigortalılar için nüfus cüzdanlarına göre üçer nüsha ve fotoğraflı olarak düzenlenecek örneği Ek:2 de bulunan ?Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi? sigortalı işe başlatılmadan önce ilgili Üniteye doğrudan verilir veya iadeli taahhütlü olarak gönderilir.
    Şu kadar ki, inşaat işyerlerinde işe başlayan sigortalılar için işe başlatıldığı gün, Kuruma ilk defa İşyeri Bildirgesi verilen işyerlerinde ise en geç bir ay, Dışişleri Bakanlığının yurtdışı teşkilatında göreve atanan sigortalı personeli için de üç ay içinde Kuruma verilen bildirgeler süresi içinde verilmiş sayılır.
    Sigortalı İşe Giriş Bildirgesine Ünite tarafından genel evrak tarih ve giriş numarası verilir.

Zindanım, Güzel dostum,
    Böyle hassas konularda dikkat etmekte fayda var, ben kimlik bilgilerimi doldururken bile ezbere yazmaktan kaçınıyorum, çünkü acele işlerden zarar çok gördüm...

Bu hususta yorumumu belirttim, sende belirttin, ama bu işin bir maddi zararı var,
    diğer konulara benzemiyor, belki maddeyi yanlış değerlendiriyoruz, olamazmı?

Selamlar...

izcan bende senin gibi düşünüyorum.zindan farklı bir pencereden bakıyor ve bencede yanılıyor.umarım bu işi kazasız belasız atlatabilirim.

Arkadaşım senin yapacağın en garanti iş,

1-Şimdiden İşyeri bildirgeni ve vergi dairesi işe başlama formunu 17 nisan başlangıç yazacak şekilde düzenle elinin altında hazır bulunsun, ama verme...
    2- 16 Nisan günü defterini tasdik ettirip, yine aynı tarihte (16 Nisan) ilk önce SSK ya işyeri bildirgeni (17 tarih başlangıçlı olacak) ver ve 2 kişi çalıştıracağına ilgili sütunda belirt, oradan Vergi dairene gidip İB formunu bırak...
    3- Artık başlangıçlarımızı bir gün önceden vermiş bulunuyoruz, sıra geldi ssk şifre almaya, yaklaşık 1 hafta sonra şifre formumuzu doldurup işyeri numarasını boş bırakıp kuruma gideriz, hem numaramızı öğreniriz hemde forumun boş alanını doldurup teslim ederiz.
    4- Aradan yaklaşık 10 gün geçti, işyeri numaramız var, şifre de geldi, sigortalılar tekrar girişse sistemden, ilk giriş ise elden işe girişleri veririz, (ama giriş tarihleri mutlaka 17 nisan ve 2 kişi olacaklar)
    5-Vergi levhamızıda hazırlarız, mutlulukla arkamıza yaslanırız...

Selamlar....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)