kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By a.makineci

Konu: İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  19

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  Alıntı HResources Nickli Üyeden Alıntı
  Merhaba;
  İsteğe bağlı sigorta öderken vergi mükellefi olan bir kişi isteğe bağlı ssk ödemeye devam edebilrmi.. yoksa vergi mükellefiyetinin başlama tarihinden itibaren bağ-kur a mı kayıt olmalı

  saygılar

  Forumda Reklam Yapmak Yasaktır (ADMIN) forum alıntı

  Kolay gelsin.


 2. #2
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  bağkurlu olur

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  122

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  Merhaba,

  İsteğe bağlı prim ödeyen bir kişi işyeri açarsa bu durumda isteğe bağlı hizmeti kesintiye uğramadığı müddetçe bağkurla ilişkilendirilmez. İsteğe bağlı hizmeti kesintiye uğradığı tarihten itibaren bağkur mükellefiyeti başlar.

  Saygılarımla,

 4. #4
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  bağkur kanunu md:79 - ss kanunu md:85

  isteğe bağlı sigortalık sona bulur.

 5. #5
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.049

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  Merhaba ;

  Çelişkili görünen bu konu netlik kazanmamıştır.

  Konunun uzmanlarından Sn Resul KURT'un yazısından bir alıntı;

  Kod:
  " SSK nın 16-60 Ek Sayılı Genelgesi ve Bağ-Kur'un 279 sayılı genelgeleri halen yürürlüktedir.
  
  Ancak her iki kurum uygulamalarında isteğe bağlı SSK sigortası konusunda farklılık bulunmaktadır.
  
  Bağ-Kur'un 279 sayılı genelgesine göre;
  
  Bağ-Kur a tabi sigortalılığın başlayacağı tarihte veya daha önceki bir tarihten itibaren diğer sosyal güvenlik kuruluşları kapsamında bulunanların bu kuruluşlardaki sigortalılıkları zorunlu veya isteğe bağlı olarak devam ettiği sürece Bağ-Kur kapsamına alınmayacaklardır.
  
  279 sayılı Bağ-Kur Genelgesinin bu hükmü sosyal güvenliğin zorunluluğu ilkesine ve Bağ Kur kanunun 24.maddesi ile çelişmektedir.Bu durum Yargıtay'ın bir çok kararında da ;
  
  Bağ-Kur sigortalılığı ve isteğe bağlı SSK sigortalılığının çakışması halinde zorunlu olan Bağ-Kur sigortalılığı esastır denilmektedir.
  
  Buna rağmen Bağ-kur 279 sayılı genelgeye dayanarak sigortalıları yanlış yönlendirmekte ve isteğe bağlı SSk sigortalılarının SSK sigortalığının devam edeceğini kabul etmektedir.Ancak isteğe bağlı SSk sigortalılarının SSK dan yaşlılık aylığı talebinde SSK ,zorunlu Bağ-Kur sigortalılığını esas aldığından SSK'na ödenen primler faizsiz olarak iade edilmekte ve mağduriyetler ortaya çıkmaktadır.
   
  Bir örnek ;
  
  T.C. 
  YARGITAY 
  Onuncu Hukuk Dairesi 
  Esas No : 1993/13387 
  Karar No: 1994/06844 
  Tarih : 12.04.1994 
  
  SİGORTALILIKLARIN ÇAKIŞMASI - TAHSİSİ 
  ÖZET: 
  Bağ-Kur sigortalılığı ve isteğe bağlı SSK. sigortalılığının çakışması halinde, zorunlu olan, Bağ-Kur sigortalılığı esastır. 
  
  Davacı şoförün, dernek kıydı silinmişse, bu tarihten sonrası için isteğe bağlı sigortalı sayılır. 
  
  Yaşlılık aylığı bağlayacak Kurum'un hangisi olduğu ve yaşlılık aylığı şartlarının oluşup oluşmadığı da, şahsi dosyadaki belgeler celbedilerek hüküm altına alınmalıdır. 
  
  Davacı, Bağ-Kur sigortalılığının 31.12.1988 tarihinde sona erdiğinin ve 01.01.1989 tarihinde başlayan Sosyal Sigortalar Kurumu'na tabi isteğe bağlı sigortalılığının geçerli olduğunun tesbitiyle, 29.01.1993 talep tarihi itibariyle Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan yaşlılık aylığı bağlanmasına karar verilmesini istemiştir. 
  
  Mahkeme, davanın reddine karar vermiştir. 
  
  Hükmün, davacı avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine; temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve tetkik hakimi tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra, işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tesbit edildi. 
  
  Davacı sonuç olarak, Bağ-Kur sigortalılığının 31.12.1988 tarihi itibariyle sona erdiğinin, 01.01.1989 tarihinde başlayan SSK.na tabi isteğe bağlı sigortalılığının geçerliliği ve 29.01.1993 talep tarihi itibariyle kendisine Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan yaşlılık aylığı bağlanması gerektiğinin tesbitini istemiştir. 
  
  Davacının 22.02.1965 ve 05.04.1973 tarihleri arasında vergi mükellefi olduğu 04.05.1967 ile 30.05.1989 tarihleri arasında şoförler derneğine kaydı bulunduğu 01.10.1972 ile 31.12.1988 tarihleri arasında Bağ-Kur sigortalılığının nizasız olduğu Bağ-Kur'un 01.01.1989 - 30.05.1989 dönemi için Şoförler ve Otomobilciler Derneği'ne kaydından dolayı zorunlu sigortalı saydığı, 01.01.1989 ile 29.01.1993 tarihleri arasında SSK.na tabi isteğe bağlı sigortalı olduğu, 29.01.1993 tarihinde SS. Kurumu'ndan tahsis talebinde bulunduğu dosya içeriğindeki deliller ve davalı Sosyal Sigortalar Kurumu'nun cevap dilekçesinden anlaşılmaktadır. 
  
  Mahkemece, davacının dernek kaydından dolayı Bağ-Kur zorunlu sigortalısı bulunduğundan bahisle davanın reddine karar verilmiştir. 1479 sayılı Kanunun 24. maddesi hükmüne göre Kanunla veya Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulu Sosyal Güvenlik Kuruluşları kapsamı dışında kalan herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan esnaf ve sanatkarlar zorunlu Bağ-Kur'lu sayılırlar. Bağ-Kur sigortalılığının koşulu herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi nam ve hesabına çalışmadır. Yine, 506 sayılı Kanun m. 85'e göre isteğe bağlı sigortalılığın önkoşulu zorunlu olarak sigortaya tabi olmamadır. Davacı dernek kaydının bulunduğu 01.01.1989 ile 30.05.1989 tarihleri arasında kendi nam ve hesabına çalışmasına son vermişse zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı sona erer. 
  
  Araştırılması gereken husus, kendi nam ve hesabına çalışma olgusunun hangi tarihler arasında geçtiği ve bu çalışmalarına hangi tarihte son verdiğidir. 
  
  Bu yönde davacının 01.11.1989 - 30.05.1989 tarihleri arasında kendi nam ve hesabına çalışması olup olmadığı yöntemince araştırılıp saptanarak sonucuna göre kendi nam ve hesabına çalışması bulunan süre ile çakışan isteğe bağlı sigortalılığının iptali ve bu sürede zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olduğunun kabulü gerekir. Giderek herhalde davacının dernek kaydının 30.05.1989 tarihinde silinmesi karşısında bu tarihten sonra SSK.na tabi isteğe bağlı sigortalılığının geçerliliğine hükmedilmelidir. Davacının, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun cevap dilekçesi içeriğinden 29.01.1993 tarihinde Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan yaşlılık aylığı tahsis talebinde bulunduğu anlaşıldığından 2829 sayılı Kanun 8. maddesi çevresinde değerlendirme yukarıda öngörülen araştırma sonucuna göre yapılmalı, giderek, 506 sayılı K. m. 60'da öngörülen koşulların davacı bakımından gerçekleşip gerçekleşmediği şahsi dosyası da tam belgeleri ile celbedilmek suretiyle araştırılarak sonucuna göre hükmedilmelidir. 
  
  Belirtilen maddi ve hukuki esaslar gözetilmeden eksik inceleme ile hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. 
  
  O halde, davacının bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli, hüküm bozulmalıdır. 
  
  Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle (BOZULMASINA), temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 12.04.1994 gününde oybirliğiyle karar verildi.

  Ben de isteğe bağlı SSK sigortalılığın sona ereceğini düşünüyorum.

  Bu arada Bağ-Kur'un 279 sayılı genelgesini bulabileceğim bir adresi bilen var mı ?

  Kolay gelsin.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  122

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  Merhaba,

  506 SAYILI KANUN

  BÖLÜM IX
  İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

  Madde 0085: Şartlar

  (24.04.2003 tarih ve 25088 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4842 sayılı Kanunun 33 üncü maddesiyle değişen ve 01.05.2003 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren şekli.) Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına isteğe bağlı olarak devam edilebilmesi için;


  .
  En az 1080 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,

  Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna zorunlu ya da isteğe bağlı sigortalı olmamak ve buralardan kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanmamış olmak,

  İsteğe bağlı olarak her ay kesintisiz otuz gün üzerinden malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemek,

  Örneği Kurumca hazırlanacak isteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle Kuruma müracaatta bulunmak,
  Şarttır.


  İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın Kurumca alındığı tarihi takip eden aybaşından itibaren başlar. Şu kadar ki, isteğe bağlı sigortanın başladığı tarihte, sosyal güvenlik kuruluşları ile ilgileri kesilmediği tespit edilenlerin isteğe bağlı sigortalılıkları başladığı tarih itibariyle iptal edilerek, ödedikleri primler faiz uygulanmaksızın ilgililere iade edilir.

  .
  İsteğe bağlı sigortaya devam etmek isteyenler, ödeyecekleri sigorta primlerini bu Kanunun 78 inci maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında olmak şartıyla kendileri belirlerler. İsteğe bağlı sigorta primi oranı % 25 (1) olarak uygulanır.

  İsteğe bağlı sigorta primlerinin, en geç ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi zorunludur. Ait olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmeyen primler için, bu tarihten başlanarak 80 inci madde hükmüne göre gecikme zammı uygulanır.

  İsteğe bağlı sigortalılık;

  Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmaya başlayanların, çalışmaya başladıkları günden,

  İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, buna ait dilekçelerinin Kurumca alındığı tarihten önceki primi ödenmiş son ayın bitiminden,

  İsteğe bağlı sigorta primini art arda üç ay ödemeyenlerin primi ödenmiş son ayın bitiminden,

  Tahsis talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış veya toptan ödeme yapılmış olmak koşulu ile tahsis talep tarihinden,

  Ölen sigortalının ölüm tarihinden,
  İtibaren sona erer.


  (06.08.2003 tarih ve 25191 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4958 sayılı Kanunun 39 uncu maddesiyle değişen şekli.) Bu maddenin (A) bendinin (a) alt bendinde belirtilen koşullar sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerin yurt dışındaki iş yerlerinde çalışmak üzere giden Türk işçileri için aranmaz. Bu maddenin (D) bendinin (a), (b) ve (c) alt bentlerine göre isteğe bağlı sigortalılığı sona eren sigortalının, yeniden isteğe bağlı sigortaya devam edebilmesi için tekrar yazılı müracaatta bulunması şarttır.
  (1) (Bu kısımda yer alan "%30" ibaresi; 06.07.2004 tarih ve 25514 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5198 sayılı Kanun 13 üncü maddesiyle 01.08.2004 tarihinden geçerli olarak metinde görüldüğü şekilde değiştirilmiştir.)

  SSK isteğe bağlı olma ve sona erdirme şartları 01/05/2003 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere değiştirilmiştir. Bu kanun metninin değiştirilmeden önceki şeklinde isteğe bağlı sigortanın sona erdirilmesiyle ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Bu tarihten önce yukarıdaki örneğe göre isteğe bağlı ssk primi ödeyipte emekli olan kişilerin olduğu bir gerçektir. Bu durumda kanımca 01/05/2003 tarihinden önce isteğe bağlı ssklı olarak prim ödemeye devam edenlerden bu süre zarfında işyeri açan veya zorunlu bağkur kapsamında işle iştigal edenlerin haklarının saklı olması gerektiğini düşünüyorum.

 7. #7
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.049

  İsteğe Bağlı Sigorta Öderken Vergi Mükellefi Olan Bir Kişi

  Merhaba ;

  Sosyal Güvenlik Kurumları çakışması ile ilgili konu için yeni bir başlık açmadan aşağıdaki genelgeyi paylaşmak istedim.

  Oldukça önemli olan bu genelgeyi ıskalamayalım derim.
  Kod:
  T.C.
  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI 
  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI 
  SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 
  (Tahsisler Dairesi Başkanlığı) 
  Tarih  : 23/09/2005
  Sayı	: B.13.1.SSK.0.07.00.00.IX.031-746666						
  Konu	: İsteğe Bağlı Sigorta.	
   
  G E N E L G E 
  12- 151.EK
  	
  Kurumumuz isteğe bağlı sigorta hizmetlerinin 506 sayılı Kanuna tabi çalışma veya diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi hizmetlerle çakışması ve 2829 sayılı Kanuna göre hizmet bildirimi hallerinde ünitelerimizce farklı uygulamaların yapıldığı tespit edilmiştir.
   
  Konuyla ilgili olarak uygulamanın usul ve esasları aşağıda açıklandığı şekilde yeniden belirlenmiştir.
   
  A - BAŞLANGIÇTAKİ ÇAKIŞMALAR
   
  1) 01/05/2003 tarihinden önce isteğe bağlı sigortaya devam etmek için yazılı başvuruda bulunanların, isteğe bağlı sigorta başlangıç tarihinde Kurumumuza veya diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi sigortalılığının bulunduğunun anlaşılması halinde, isteğe bağlı sigortalılık, Kurumumuza veya diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren yeni bir talep şartı aranmaksızın başlatılacaktır.
   
  Örnek - Sigortalı (A), 01/01/1992 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortaya kabul edilmiş, 1992 yılı Ocak-Aralık, 1993 yılı Ocak-Nisan, Temmuz-Kasım, 1994 yılı Mart-Aralık, 1995 yılı Ocak-Aralık, 1996 yılı Haziran-Kasım, 1997 yılı Nisan-Aralık aylarının primlerini ödemiş, daha sonra ise herhangi bir prim ödemesinde bulunmamıştır. Diğer taraftan, sigortalının 01/02/1990-30/04/1993 tarihleri arasında Bağ-Kur’a tabi zorunlu sigortalı olduğu 31/08/2005 tarihinde anlaşılmıştır.
   
  Bu durumda sigortalı (A)’nın isteğe bağlı sigortalılığı, yeni bir talep aranmadan Bağ-Kur’a tabi prim ödeme halinin sona erdiği 30/04/1993 tarihini izleyen aybaşından (01/05/1993) başlatılacak, bu tarihten önce ödediği isteğe bağlı sigorta primleri ise iade edilecektir. Diğer taraftan, 01/05/1993 tarihinden sonra ödediği primleri geçerli sayılacaktır.
   
  2) 506 sayılı Kanunun 4842 sayılı Kanunla değişik 85 inci maddesi, isteğe bağlı sigorta priminin art arda üç ay ödenmemesi halinde isteğe bağlı sigortanın sona erdirilmesini hükme bağladığından, art arda üç ay primini ödemeyenlerin sigortalılıklarının sona ereceği hususu dikkate alınarak, bu durumda 01/05/2003 tarihinden sonraki isteğe bağlı sigortanın başlangıç tarihinde Kurumumuza veya diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi zorunlu sigortalılığının bulunduğunun anlaşılması halinde de Kurumumuz veya diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden aybaşından itibaren yeni bir talep şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalılığı geçerli sayılacaktır.
   
  Örnek - Sigortalı (B)’nin isteğe bağlı sigortalılığı 01/08/2003 tarihinden itibaren başlamış ve bu tarihten itibaren primlerini ödediği ve 15/07/2003-30/09/2003 tarihleri arasında da Kurumumuza tabi zorunlu sigortalı olduğu anlaşılmıştır.
   
  Sigortalı (B) primlerini ard arda üç ay ödememe durumuna düşmediğinden, isteğe bağlı sigortalılığı zorunlu sigortalılığının sona erdiği 30/09/2003 tarihini takip eden aybaşından (01/10/2003) itibaren başlatılacaktır.
   
  B - İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK SÜRESİNDEKİ ÇAKIŞMALAR
   
  1) 01/05/2003 tarihinden önce Kurumumuza veya diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi hizmetlerin isteğe bağlı sigortalılık ile çakıştığının anlaşılması halinde çakışma sonrasında primi ödenmiş isteğe bağlı sigortalılık, yeni bir talep şartı aranmaksızın devam ettirilecek ve sadece çakışan süredeki isteğe bağlı sigortalılık iptal edilerek, primi ödenen süreler geçerli sayılacaktır. 
   
  Örnek - Sigortalı (C)’nin isteğe bağlı sigortaya devam etmekte iken 01/11/1997-25/03/1998 süresinde Kurumumuza tabi sigortalı olarak çalışmış olduğu 01/06/2005 tarihinde tespit edilmiş, sigortalı 1998/Ocak, Mayıs, Haziran, Temmuz, Eylül, Aralık, 1999/Ocak-Temmuz, 2000/Mart-Aralık ayların primlerini ödemiştir. Bu sigortalının isteğe bağlı sigortalılığı, zorunlu sigortalılığının bittiği 25/03/1998 tarihini takip eden günden (26/03/1998) itibaren devam ettirilecek ve bu tarihten sonra isteğe bağlı sigorta primini ödediği aylara ait süreler geçerli sayılacak, 01/11/1997-25/03/1998 döneminde ödenen isteğe bağlı sigorta primleri ise iade edilecektir.
   
  2) 506 sayılı Kanunun 85 inci maddesi gereğince, 01/05/2003 tarihinden sonraki sürelerde art arda üç ay primini ödemeyenlerin isteğe bağlı sigortalılıklarının sona ereceği hususu dikkate alınarak, 01/05/2003 tarihinden sonraki çakışmalarda, sadece bu hususa bakılacak, dolayısıyla art arda üç ayı geçmeyen ödememe durumunda yeni bir talep aranmaksızın isteğe bağlı sigortalılık devam ettirilecek ve sadece zorunlu sigortalılıkla çakışan isteğe bağlı sigortalılık süreleri iptal edilecektir.
   
  Örnek - Sigortalı (D)’nin isteğe bağlı sigortalılığı 01/05/2003 tarihinden önce devam etmekte iken, bu tarihten sonra 2004/Ocak, 2004/Mart, 2004/Haziran, 2004/Ağustos, 2004/Kasım ve 2005/Şubat aylarına ait primlerini ödememiştir. Ayrıca, sigortalının 01/02/2004-01/09/2005 döneminde isteğe bağlı sigorta ile zorunlu sigortalılığının çakıştığı sonradan tespit edilmiştir. Bu durumda, sigortalı üç ay art arda ödememe durumuna düşmediğinden, yeni bir talep aranmaksızın isteğe bağlı sigortalılığı devam ettirilecek ve zorunlu sigortalılıkla çakışan süreleri iptal edilerek primleri iade edilecektir.
   
  C - İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIKLA ZORUNLU SİGORTALILIK ÇAKIŞTIĞI HALDE 03/11/2003 TARİHİNDEN SONRA DA PRİM ÖDENMESİ
   
  Gerek isteğe bağlı sigortalılığın başlangıcında gerekse isteğe bağlı sigortanın devam ettiği sürede sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmalarının bulunduğu sonradan tespit edilen sigortalıların isteğe bağlı sigortaya devamında yukarıdaki (A) ve (B) bölümlerinde açıklanan hususlar doğrultusunda işlem yapılacak, sigortalıların 01/05/2003 tarihinden önceki aylara ait ödenmemiş primlerinin olması ve 03/11/2003 tarihinde de 1080 gün sigortalı hizmetinin bulunması halinde, isteğe bağlı sigortalılıkları bu nedenle iptal edilmeyecek ve 01/05/2003 tarihinden önceki aylara ait ödenmeyen primler de tahsil edilmeyecektir.
   
  Örnek - İsteğe bağlı sigortalılığı 01/05/1994 tarihinden itibaren başlayan sigortalı (E)’nin, 03/11/2003 tarihi öncesi 1995 yılı Mayıs-Temmuz, 1996 yılı Haziran-Aralık, 1997 yılı Şubat-Temmuz, Kasım-Aralık, 1998 yılı Nisan-Kasım ayı primlerini ödemediği, bunun dışında ödemelerinde herhangi bir sorun bulunmadığı, 03/11/2003 sonrasında ise 15/12/2003-01/10/2004 döneminde isteğe bağlı sigorta primlerini ödediği ve sigortalının 01/02/1995-30/04/1996 ile 05/05/1997-01/09/1997 tarihleri arasında Kurumumuza tabi zorunlu sigortalı olduğu tespit edilmiştir.
   
  Bu durumda, sigortalı (E), 03/11/2003 tarihinden önce 01/02/1995-30/04/1996 ve 05/05/1997-01/09/1997 sürelerinde zorunlu sigortalı olduğundan, isteğe bağlı sigortalılığı zorunlu sigortalılığının sona erdiği 30/04/1996 ve 01/09/1997 tarihlerini takip eden günden (01/05/1996 ve 02/09/1997) başlatılacak, bu tarihten önce ödediği isteğe bağlı sigorta primleri iade edilecek, primi ödenmiş isteğe bağlı sigorta hizmetleri ise geçerli sayılacaktır.
   
  03/11/2003 tarihi itibariyle sigortalının 1080 gün hizmeti bulunduğundan, yeni bir talep aranmaksızın bu tarihten sonraki isteğe bağlı sigorta hizmetleri devam ettirilecektir. 
   
  D- İSTEĞE BAĞLI SİGORTA HİZMETLERİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURLUŞLARINA BİLDİRİLMESİ
   
  Bilindiği üzere, sigortalıların çeşitli sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi 14/10/1998 tarihli 12-89.Ek Genelge ve eki Protokol’deki usul ve esaslar doğrultusunda yürütülmektedir.
   
  Öte yandan, 506 sayılı Kanunun Geçici 85 inci maddesinde 01/05/2003 tarihinden önce isteğe bağlı sigortalı olup, isteğe bağlı sigorta prim borçlarını 03/11/2003 tarihine kadar ödemeyenlerin, borcun ödenmeyen kısmına ait sürelerin hizmetten sayılmayacağı hüküm altına alınmıştır. Anılan tarihe kadar borcunu ödemeyenlerin isteğe bağlı sigortalılıkları prim ödedikleri en son ay itibariyle sona ermekle birlikte, primlerin daha sonra tahsil edilmesi söz konusu olmadığından, isteğe bağlı sigortalılık içerisinde primi ödenmemiş süreler oluşmaktadır. 
   
  Bu tür hizmetlerin diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına bildiriminde, Geçici 85 inci madde gereği primi ödenmemiş süreler dikkate alınmaksızın, isteğe bağlı sigortanın başladığı tarih ile sona erdiği tarih kesintisiz olarak belirtilecek, ancak, primi ödenmemiş süreler gün sayısına dahil edilmeyecektir. 
   
  Örnek - 01/01/1999 tarihinde isteğe bağlı sigortalılığı başlayan (F)’nin en son 2003 yılı Temmuz ayı primini ödediği, 03/11/2003 tarihinde yapılan kontrolde 2000 yılı Ocak, Mayıs ve 2001 yılı Mart ve Nisan aylarına ait primlerini ödemediği anlaşılmıştır. Sigortalının isteğe bağlı sigorta hizmetlerinin bildiriminde, sigortalılık süresi 01/01/1999-31/07/2003 şeklinde, prim ödeme gün sayısı ise 120 gün dikkate alınmadan 1530 gün olarak bildirilecektir. 
   
  İsteğe bağlı sigorta uygulamalarına ilişkin; 24/05/1995 tarih, 12-63.Ek Genelge, 14/05/2003 tarih, 12-123.Ek Genelgenin “D-1” bölümü ile 15/03/2005 tarih, 12-142.Ek Genelgenin bu genelgeye aykırı hükümleri yürürlükten kaldırılmış olup, bu Genelgenin yayımlanması tarihinden önce isteğe bağlı sigortalılıkları farklı yorumlanan sigortalılardan talepleri halinde, hizmet çakışmaları nedeniyle primleri iade edilmemiş olanların durumları bu Genelge esasları doğrultusunda yeniden değerlendirilecektir. 
   
  Bilgi edinilmesini ve gereğince işlem yapılmasını rica ederiz. 
   
   
  İbrahim ULAŞ	                    Sait ERSOY
  Genel Müdür Yardımcısı              Sigorta İşleri Genel Müdürü
  		Kurum Başkan V.
  Kolay gelsin.
  deepblue01 bunu beğendi.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İsteğe bağlı prim öderken doğum borçlanması
  Konu Sahibi göztepe Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Ekim.2010, 22:48
 2. İsteğe bağlı ssk öderken şirket ortağı olmak.
  Konu Sahibi onurozturk Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Mart.2010, 10:57
 3. Serbes meslek mensubu-mükellefi avukat olan kişi..?
  Konu Sahibi TALHAM Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 21.Ekim.2009, 19:14
 4. İsteğe Bağlı Sigorta
  Konu Sahibi fugenc Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 06.Ekim.2009, 12:04
 5. Vergi Kaydı- İsteğe Bağlı Çakışmasında İsteğe Bağlı Sigortalılığın ...
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Nisan.2009, 12:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36