Çocuklara bir taşla birkaç kuş için son saatler

BÖYLE bir olay ilk kez yaşanıyor.

Anne-babalar, büyük bir telaş ve şaşkınlık içindeler. Bir kısmı da paniğe kapılmış durumda.

Çocuklarını hiç değilse bir gün sigortalı edecek kişilerin ya da firmaların arayışındalar...

Kimi bir şirketin, kimi 10-12 yaşındaki çocuğunu çırak gösterecek bir esnafın, kimi de 3 yaşındaki küçük çocuğu ile reklam filmi çekecek, katalog yapacak, bir reklam ve tanıtım ajansının ya da defile düzenleyen firmanın arayışı içinde...

Geçtiğimiz cuma günü, bu konudaki yazım üzerine tam 32 bin 160 e-posta aldım. Bu benim için bir rekor...

İnanılır gibi değil... Sanki bütün Türkiye, çocukların sigorta olayının peşine düşmüş. Hepsi birbirinden ilginç, bir kısmı da değişik ülkelerdeki vatandaşlarımızdan gelen, binlerce soru... Ortak nokta; çocukların geleceği...

BİRKAÇ KUŞ

Anne ve babalar, 30 Nisan akşamına kadar çocuklarını sigortalı yaptırmazlarsa, adeta perişan olacaklar.

Daha önce de yazdık.

Bir gecede çok şey değişecek.

30 Nisan akşamına kadar sigortalı olanlar;

1. Yıllar sonra emekli olurken, 10 puan (yüzde 20) fazla, emekli aylığı alacaklar.

Örneğin 25 yıl hizmeti olana yüzde 50 yerine, yüzde 60 yani yüzde 20 fazla emekli aylığı bağlanacak.

2. Yıllar sonra emekli olduklarında, başka bir işte çalıştıkları zaman emekli aylıkları kesilmeyecek. Emekli aylıklarının yüzde 15?i oranında "Sosyal Güvenlik Destek Primi" ödeyecekler.

1 Mayıs?ta sigortalı olanlar ise, 25 yıl hizmeti olduğunda, yüzde 50 üzerinden emekli aylığı bağlanacak. Emekli olduğunda, başka bir işte çalışırsa, emekli aylığı kesilecek.

Görüldüğü gibi, bir gecede çok şey değişecek.

Kaldı ki avantajlar bunlarla sınırlı değil. Prim ödeme gün sayısı, emeklilik yaşı gibi başka avantajlar da var.

YAŞ SINIRI YOK

Daha önce de yazdığımız gibi, sigortalı olmak için, yasada belirtilmiş bir yaş sınırı yok.

Geçtiğimiz cuma günü örnek verdik; Cumhurbaşkanı?nın oğlu Mehmet Emre Gül bile, 14,5 yaşında SSK sigortalısı olmuş. Ayrıca çok sayıda milletvekili ve bakanın çocuğu da küçük yaşlarda SSK sigortalısı oldular. Hukuki açıdan, bu anlamda herhangi bir sorun da yok.

Başta Cumhurbaşkanı?nın çocuğu olmak üzere, bakanların ve milletvekillerinin, küçük çocuklarının bir işte çalışması ve SSK sigortalısı olması, tamamen yasalara uygun.

O halde, milletin aslının çocukları da küçük yaşta SSK sigortalısı olabilirler. Bu da hukuka uygun. Yasaların sağladığı avantajdan yararlanmak, vatandaş için de hak. Ancak, 15-18 yaş arasındaki çocuklar ile 15 yaşından küçük olanlar, belli işlerde çalışabiliyorlar. Çocukların çalışabileceği yerlerin bir listesi var buna dikkat etmek gerekiyor

Çocukların sigortalılık başvurusu için, yarın akşama kadar olan süre son gün. Ancak, işe giriş bildiriminin, bir gün önceden verilmesi gerektiği için, bugün akşama kadar vermekte yarar var. Sigortalı işe giriş bildirgesinin zamanında verilmemesi halinde, her bir sigortalı için, asgari ücret kadar (yani 608.40 YTL) idari para cezası kesilir.

Bu nedenle, yarını beklemeden, sigortalı işe giriş bildirgesini bugün vermekte yarar var.

Şükrü Kızılot
Hürriyet
29.04.2008