taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Evlenen Kadının Tazminatı Kalkar mı?

  1. #1
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.423

    Evlenen Kadının Tazminatı Kalkar mı?

    Evlenen kadının tazminatı kalkar mı?



    Çalışanlar, işverenler, işsizler, öğrenciler sosyal güvenlik reformunu tartışıyor. Reformla ilgili bir çok okurumuzdan her gün yüzlerce soru geliyor. Reformla ilgisi olmasa da, çok sayıda okurumuz reformla evlenen kadınların kıdem tazminatının kaldırılıp kaldırılmayacağını sorunca bu yazıyı evlenen kadınların kıdem tazminatına ayırdık.

    Reform paketinde kıdem tazminatı yok

    Sosyal güvenlik reformu olarak bilinen 5510 sayılı Kanun kıdem tazminatına ilişkin herhangi bir değişiklik getirmiyor. Yani, sosyal güvenlik reformu ile birlikte kıdem tazminatında bir değişiklik olmayacak. Kıdem tazminatı konusu farklı bir yasa ile düzenlenecek. Bu yönde bir taslak bulunmaktadır. Ancak, kıdem tazminatı fonu kurulmasına ilişkin yasanın ne zaman kanunlaşacağı yada yürürlüğe gireceği henüz kesinleşmiş değildir.

    Kıdem tazminatı ödenebilmesi için, iş kanununa tabi bir işçinin olması, işçinin en az 1 yıllık kıdeminin bulunması ve ayrıca 1475 sayılı İş Kanunu?nun 14. maddesinde belirtilen koşulların bulunması halinde ödenebilmektedir. 1475/14. maddeye göre; Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile iş sözleşmesini sona erdirmesi durumunda, işçiler kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklardır.

    * * *

    İşte okurlarımızdan gelen sorular cevapları;


    Zeliha Ergül; 09/12/2007 tarihinde evlendim. 6 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Yeni yasaya göre kıdem tazminatımı alabilmem için hemen istifa etmeli miyim?

    Sosyal güvenlik reformu ile kıdem tazminatında bir değişiklik yapılmıyor. Evlendikten itibaren bir yıl içinde ?evlilik nedeniyle? işten ayrıldığınızda kıdem tazminatınız ödenir. Hemen istifa etmenize gerek yok.

    * * *

    Yeliz Dursun; 21.07.2007 de evlenmiş bir arkadaşım 12.07.2008 de evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyor. Çıkacak olan yasa eğer yasa haziran ayında yürürlüğe girerse kıdem tazminatı alabilir mi?

    Bir yıllık sürenin dolduğu 21.7.2008 tarihinden önce evlilik nedeniyle işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilecektir.

    * * *

    Canan Sedefoğlu; Ekim ayında evleneceğim. Kıdem tazminatı kalkacak mı?

    Eğer kıdem tazminatında değişiklik yapacak olan kıdem tazminatı fonuna ilişkin yasanın TBMM?de kabul edilip Ekim ayında yürürlüğe girmesi halinde evlenme nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi hakkı kaldırılabilir. Bu yasayı takip edin.

    * * *

    Emine Devran; Yeni evlendim. 2,5 yıldır çalışıyorum. 3-4 ay içinde kıdem tazminatımı alıp çıkmak istiyorum. Ne kadar sürem kaldı istifa etmek için onu öğrenmek istiyorum.

    TBMM?de kabul edilip Ekim ayında yürürlüğe girmesi halinde evlenme nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi hakkı kaldırılabilir. Bu yasayı takip edin.

    * * *

    Ayşegül Albayrak; Sosyal güvenlik tasarısının yürürlüğe geçme tarihi Ekim 2008. Ben evlilik nedeniyle temmuz ayında istifa edeceğim, kıdem tazminatından yararlanabilecek miyim?

    Reform içeriğinde kıdem tazminatına ilişkin bir hüküm yok. Dolayısıyla reformun yürürlük tarihinin bir önemi bulunmuyor. Ancak, diğer okurlar gibi kıdem tazminatı fonuna ilişkin kanunu takip edin.

    * * *

    Mine Aydın; 03.04.08 tarihinde evlendim. Eşim memur olup, şark hizmeti için başka bir şehre gitme ihtimalimiz var. Bu nedenle işten ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatı alabilir miyim?

    Evlendiğiniz tarihten itibaren bir yıl içerisinde iş sözleşmesini evlilik nedeniyle sona erdirmeniz durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.


    Resul Kurt

    Star / 01.05.2008


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    1

    Ynt: Evlenen Kadının Tazminatı Kalkar mı?

    Ekim ayında uygulamaya giren Sosyal Güvenlik yasasının içinde kıdem tazminatına ilişkin bir değişiklik olmadığı söyleniyor,fakat bellide değilmiş,kimse net bir cevap vermiyor.Şimdi Ekim ayından sonra evlenen birkişi çalışmış olduğu işyerinden evlilik nedeniyle ayrıldğı için kıdem tazminatı alabilecekmi?Yoksa kıdem tazminatını alabilmeleri için ekim 2008 den önce evlenmiş olmalarımı gerekiyor.Bu konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler..

  3. #3
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Evlenen Kadının Tazminatı Kalkar mı?

    Kıdem tazminatı iş kanununda tanımlanmıştır. İş kanunda kıdem t. ile ilgili yapılacak değişikliğe kadar uygulama devam edecektir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2008
    Mesajlar
    4

    Ynt: Evlenen Kadının Tazminatı Kalkar mı?

    Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    Kıdem tazminatı iş kanununda tanımlanmıştır. İş kanunda kıdem t. ile ilgili yapılacak değişikliğe kadar uygulama devam edecektir.

    Merhaba,

    Genelde kanunlar deşiklik yapılınca yada iptal edilinceye kadar devam eder. Yalnız burada öğrenilmeye çalışılan soru şudur; 1 Ekim 2008'de yürürlüğe girecek kanunla Kıdem tazminatı uygulaması değiştirilecek midir? 1 Ekim 2008'den sonra evlenen Evlilik tazminatı alabilir mi? Yoksa bu konu hala 1475 sayılı kanun kapsamında yeni düzenlemelere dahil edilmemiş midir?

    Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Evlenen Gazetecinin Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi frankencow Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Nisan.2013, 16:16
  2. Evlenen kadının yeni soyadının ticaret sicilde değişmesi
    Konu Sahibi Ertann Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Haziran.2012, 16:51
  3. İkinci kez evlenen personel'in kıdem tazminatı.
    Konu Sahibi YAZ Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 01.Şubat.2010, 09:04
  4. Evlenen Kadının Kıdem İstemesi - Anayasa Mahk. Kararı
    Konu Sahibi nane Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Kasım.2008, 11:44
  5. Evlenen Bayan SSK lının Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi fb1907 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Eylül.2007, 17:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36