Kıdem tazminatına hangi durumda hak kazanılır?

2003 tarihinde Emekli Sandığı?ndan emekli oldum. Temmuz 2004 tarihinden bu yana SSK?lı olarak destekleme primlerim yatırılarak başka bir kurumda çalışmaya devam ediyorum. Emekli maaşımı da alıyorum. İş akdim bir yıl süreli olup hep uzatılarak devam etmektedir. Bu yılki sözleşme süresinin sonunda devam ettirmek istemiyorum. Kıdem tazminatımı alabilir miyim? B.K.

Bir yıl süreli hizmet akdinizin sözleşme süresinin her bitiminde uzatılması, başka bir anlatımla zincirleme akit haline gelmesi, belirli süreli hizmet akdinizi belirsiz süreli hizmet akdine dönüştürür.
Hangi durumlarda kıdem tazminatına hak kazanılacağı, 1475 sayılı (eski) İş Kanununun yürürlükte bulunan 14. maddesinde sayılmış olup, kıdem tazminatına hak kazanabilmek için hizmet sözleşmesinin;
? İşveren tarafından 4857 sayılı İş Kanununun 25. maddesinin (II ) numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,
? İşçi tarafından 4857 sayılı iş Kanununun 24. maddesi uyarınca,
? Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,
? Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yada toptan ödeme almak amacıyla,
? Sigortalının yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen yaş şartları dışındaki sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak işten ayrılması,
? Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusu ile, sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılır.

Buna göre, yukarıda belirtilen nedenler dışında, uzatılan sözleşme süreniz sona erdiğinde sözleşme sürenizi yenilememeniz halinde kıdem tazminatı alamazsınız.

Sezgin ÖZCAN
Gazeteport
12.05.2008 saat: 16.30