taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Yeni Kanunda SGDP Oranı

Yeni Kanunda SGDP Oranı

Arkadaşlar günaydın
    yeni kanun a göre sgdp oranı değişti ve %31,5-%36 arası oldu peki işyerinin tehlike dereceleri toplam 5 basamaktan oluşuyor ve en fazla %3 tehlike oranı %36 ya nasıl ulaşacağız ve bordroda nasıl göstermemiz gerekecek ve mayıs bordrosunda mı uygulacacağız yani bordrolar yeniden değişecek mi ?

Ynt: Yeni Kanunda SGDP Oranı

arkadaşlar bilen yokmu ?

26 Mayısta resmi gazetede yayınlanan kanun değişikliğinden bahsediyorsan ben bahsettiğin konuyla alakalı olarak bişey görmedim. Paylaşırmısın.
    Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

http://www.calisma.gov.tr/article.php?article_id=500

emekli çalışan bölümüne bakarsan göreceksin

Kanun daha yürürlüğe girmedi. Forumda 5510 sayılı sosyal güvenlik mevzuatına bak.
    Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı maksel Nickli Üyeden Alıntı
    kardes bu forum da genelde pek gerçekçi bilgi yok olsa da sallıyolar çoğu meslek le ilgisiz kişiler o yüzden başka kanallara yönelmeni tavsiye ederim şimdiye soduğum sorunların yanıtını alamadım alsam da adam sallama cvp lar veriyor........
    Tebrik ediyorum. Sende çok güzel sallamışsın. Umarım sen şu ana kadar başka kanallara yönelmiş ve burada verilen yanlış ve sallama cevaplar yüzünden hatalı bilgi sahibi olma riskinden kurtulmuşsundur.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı tura Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar günaydın
    yeni kanun a göre sgdp oranı değişti ve %31,5-%36 arası oldu peki işyerinin tehlike dereceleri toplam 5 basamaktan oluşuyor ve en fazla %3 tehlike oranı %36 ya nasıl ulaşacağız ve bordroda nasıl göstermemiz gerekecek ve mayıs bordrosunda mı uygulacacağız yani bordrolar yeniden değişecek mi ?
    Merhaba,
    5510 sayılı kanuna eklenen Geçici 14. Madde ile SGDP oranları yeniden düzenlenmiş ve sabit prim oranı kaldırılarak "İşyeri Tehlike Sınıfına" göre değişik oranlar uygulanması yöntemi getirilmiştir.

Alıntı 5510 ASayılı Kanun Nickli Üyeden Alıntı
    Sosyal güvenlik destek primine ilişkin geçiş hükümleri
    GEÇİCİ MADDE 14- .......
    a) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışanlar için sosyal güvenlik destek primi oranı 80 inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançlar üzerinden 81 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen prim oranına yüzde 30 oranının eklenmesi suretiyle bulunan toplamdır. Yüzde 30 oranının dörtte biri sigortalı, dörtte üçü işveren hissesidir. Bu kapsamda sayılan kişilerden sosyal güvenlik destek primine tabi olanların prim ödeme yükümlüsü bunların işverenleridir. Bunlar hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır.
    Alıntı 5510 Saılı Kanun Nickli Üyeden Alıntı
    Prim oranları ve Devlet katkısı
    MADDE 81- Bu Kanun gereğince alınacak sigorta prim oranları aşağıdaki şekildedir:
    ........
    ........
    c) Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, yapılan işin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından gösterdiği tehlikenin ağırlığına göre % 1 ila % 6,5 oranları arasında olmak üzere, 83 üncü maddeye göre Kurumca belirlenir. Bu primin tamamını işveren öder.
    Buna göre işyerinin belirlenen tehlike sınıfına göre takdir edilen "İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı" %6 ise SGDP tabii olarak istihdam edilen çalışana uygulanacak işveren payı dahil toplam SGDP oranı %36 olacaktır. Bunun %9 kısmı çalışan tarafından %27 kısmı işveren tarafından karşılanacaktır.
    Bordroda gösterilmesinde eskisinden farklı bir uygulama gerekmeyecektir. Bu güne kadar nasıl uyguladıysanız aynı şekilde devam edeceksiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

kardes bu forum da genelde pek gerçekçi bilgi yok olsa da sallıyolar çoğu meslek le ilgisiz kişiler o yüzden başka kanallara yönelmeni tavsiye ederim şimdiye soduğum sorunların yanıtını alamadım alsam da adam sallama cvp lar veriyor........
    taraftarız biz çekeriz cefa ne olur bizi şampiyon yapsana büyük başkan Tamer büyük başkan tamer........

Bu forum ,sizin dediğinizin aksine seviyeli bir kesime hitap ediyor.Ayrıca bilgi ve tecrübe sahibi bir çok meslektaşın olduğuna inanıyorum.
    burada kimsenin kimseye yardım etme,cevap verme mecburiyeti yoktur.cevap verenlerin ise hiç bir çıkarı yoktur.okursun soruyu,biliyorsan ve istiyorsan cevaplarsın.
    ha verilen her cevap doğrumu,değildir elbette. e o zaman bilgiyi arayan insanlar,ne yapacaklar?önce bilgiyi kaynağından araştırıp,okuyup genel bilgi sahibi olup, genede içinden çıkamazsa o zaman burdan yardım isterler.
    bir kaç kişi sallama cevap veriyor olabilir,siz buna dayanarak forumdaki mesleğe gönül vermiş meslektaşlarıda,itham altında bırakamazsınız.Bence forumdan özür dilemeniz gerekiyor.

Alıntı NİSAN123 Nickli Üyeden Alıntı
    taraftarız biz çekeriz cefa ne olur bizi şampiyon yapsana büyük başkan Tamer büyük başkan tamer........

Bu forum ,sizin dediğinizin aksine seviyeli bir kesime hitap ediyor.Ayrıca bilgi ve tecrübe sahibi bir çok meslektaşın olduğuna inanıyorum.
    burada kimsenin kimseye yardım etme,cevap verme mecburiyeti yoktur.cevap verenlerin ise hiç bir çıkarı yoktur.okursun soruyu,biliyorsan ve istiyorsan cevaplarsın.
    ha verilen her cevap doğrumu,değildir elbette. e o zaman bilgiyi arayan insanlar,ne yapacaklar?önce bilgiyi kaynağından araştırıp,okuyup genel bilgi sahibi olup, genede içinden çıkamazsa o zaman burdan yardım isterler.
    bir kaç kişi sallama cevap veriyor olabilir,siz buna dayanarak forumdaki mesleğe gönül vermiş meslektaşlarıda,itham altında bırakamazsınız.Bence forumdan özür dilemeniz gerekiyor.

sn hocamın dediğine katılıyorum forumdan acilen özür dilemelisin.

Üstelik sallıyorlar demene rağmen bugun bile Konu açmışsın Foruma ilginç...
    [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH&#39;a İnanmaktır...[/b][/color]

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

NİSAN123
    Teşekkürler. Duygularıma tercüman olmuşun. Elbette bir çok forum üyesi var. Bunların bir kısmı, illa cevap vermeyi alışkanlık haline getirmiş. Bu nedenle acele veya gereksiz polemikler olabiliyor.
    Ancak genelin seviyesine bakmak lazım.
    Bu seviyede mesleki başka forum olduğunu sanmıyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)