taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: SGDP İşe Giriş Bildirgesi

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

SGDP İşe Giriş Bildirgesi

Merhaba ;

Bana göre ilginç bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedim.

İşveren ; 10.04.2003 tarihinde işe başlayacak olan emekliye ait işe girişi ( SGDP) 09.04.2003 tarihinde iadeli taahütlü göndermiştir.

Kurum 16.06.2003 tarihinde 4.7.2002 tarihinde yayınlanan 12-118 sayılı Ek Genelge gereğince sigortalı kolu tercih bildirimi formunun ve emekli sigortalı işe giriş bildirgesinin engeç 3 gün içerisinde gönderilmesinin talep edilmesi üzerine 19.06.2003 tarihinde yine iadeli taahhütlü posta yolu ile kuruma gönderilmiştir.

Kurum 14.06.2004 tarihinde işe giriş bildirgesinin işe başlatılmadan önce verilmemesi nedeni ile idari para cezası uygulamıştır.

12-118 Sayılı EK Genelge D diğer işlemler

Kod:
    2- Bu Genelge ile getirilen uygulama değişikliğinin sağlam temele oturtulması; sigortalı, işveren, sigorta il/sigorta müdürlüğü ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı arasında sağlıklı bir işbirliğinin oluşturulmasına bağlıdır. Bu işbirliğini sağlamada en büyük görev, şüphesiz bu konudaki koordinasyonu sağlayacak olan sigorta il/sigorta müdürlüklerimize düşmektedir. Bu amaçla; 

a-) Sigorta Kolu Tercih Bildirimi'nin açıklamalı bir örneği, sigorta il/sigorta müdürlüklerinde görülebilecek yerlere asılarak sigortalılar ve işverenler bu konuda bilgilendirilecektir.Ayrıca, Temmuz/2002 ayı içinde Aylık Sosyal Güvenlik Destek Primi Bordrolarını Kuruma veren işverenlere de, bu bildirimin birer örneği verilerek, konuya ilişkin başvurularda bundan böyle söz konusu bildirimin kullanılması yönünde gerekli uyarıda bulunulacaktır. 

b-) Aylık sosyal güvenlik destek primi bordroları her ay düzenli olarak incelenecek, özellikle o ay içinde çalışmaya başlayanların sigortalı işe giriş bildirgelerinin ve sigorta kolu tercih bildirimlerinin Kuruma verilip verilmediği araştırılacak, işverenlerce uygulanan sigorta türünün, sigortalının tercihine uygunluğu izlenecek, farklı uygulamaların tespiti halinde işverenlerin ve sigortalıların zamanında uyarılması sağlanarak telafisi imkansız durumlara yol açılmayacaktır.
    Bu genelgeye göre kurum müdürlüklerinden ileride telafisi mümkün olmayan durumlar açılmaması için işverenlerin iverdi olarak uyarılması istenilmiş ise de bu uyarı 2003 / Haziran ayında yapılmış bu uyarıyda yine kanuni süresi içerisinde yanıt verilmiştir.

Görüldüğü üzere kuruma süresi içerisinde bildirimlerde bulunulmuştur. Ne çalışanın ne de kurumun herhangi bir kaybı söz konusu değildir.

Kuruma yapılan itirazımız reddedilmiş ve bunun üzerine İdare Mahkemesine dava açılmıştır.

Bundan sonrası bana göre daha da ilginç.

Aynı yukarıdaki örneğin sadece tarihleri değişik bir çok dosya olduğunu düşünün ve bunların dava dilekçelerinin hepsini kendim yazdım.

Gelen sonuçların bazılarında kazandık, bazılarında kaybettik.

Olay aynı olay , Mahkeme aynı İdare Mahkemesi , farklılık sadece hakimlerde.

Şimdi siz olsanız ne yapardınız ?

Saygılarımla

Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

düpe düz saçmalık ;

mantık olarak düşünüldüğünde (kanuni olarak da doğrudur diye tahmin ediyorum) en azından aklımda öyle kalmış

2 çeşit bildirim var burda

1.İşe giriş bildirgesi
    2.Tercih bildirimi

1 ncisi ni yani işverenin asıl yükümlülüğü bulunan bildirgeyi zamanında vermişsiniz.

2 ncisinde birincil sorumluluk zaten işçinin, işverenin bundaki sorumluluğu işçinin tercih bildiriminde kabul ettiği yönde sigorta primi işlemlerini yapması...

bu durumda siz hangi davayı neden kaybettiniz onu çok merak ettim...

Arkadaşlar,
    Ben de aynı durum nedeniyle İPC yiyien meslektaşlarınızdan biriyim. Elbette ki bu İPC'ye hemen itirazda bulundum ancak o işyerinden ayrıldığım için sonuç ne oldu bilmiyorum. Bunların dışında bu İPC'nı işverenime ne kadar zorlukla anlattığımı da tahmin etmişsinizdir.

Meslekte üstad diyebileceğim bir kişi de hatanın bende olduğunu, Sigortalı Kolu Tercih Bildirimini SSK'ya gönderirken bir ön yazı ile göndermem gerektiğini söyledi ve bu olay da tacrübe olarak geride kaldı.

Eğer ben de dava yoluna gitseydim sizin karşı karşıya kaldığınız durumda karşı karşıya kalacak ve ve muhtemelen de şaşırmayacaktım.

Bence buradaki sorun SSK Müdürlüklerinin içerisindeki birimlerin birbiri ile bağlantılı olarak çalışmamalarından kaynaklanıyor. Sizden Sigortalı Kolu Tercih Bildirimini isteyen birim ile işe giriş kayıtlarını ve dolayısı ile cezayı yazan birimin birbirinden haberi yok.

Benim de yaşadığım ilginç bir olay da şu; alt işveren olarak aracı no olarak çalıştığımız bir işletme ile sözleşmemizin bitmesi neticesinde, SSK İl Müdürlüğünü dosya kapanışı ile ilgili başvuru yaptık ve benim ilgilendiğim dönemde tam bir yıl uğraşmamıza rağmen yazı alamadık ve şirketteki teminat mektubumuzu da geri alamadık. Neden ise çalışma dönemi içerisinde işkolu tehlike sınıfımız değiştinden kaynaklanan prim farkını ŞEF ünvanı ile oturan sayın bayanın hesaplayamaması idi. Üstelik bu SSK İl Müdürlüğü ISO belgesine sahip olduğunu bir gurur vesilesi olarak dile getiriyor ve çalışma bakanlığının da bu müdürlük ile ilgili bir çok takdir yazısı var. neyse

başımıza gelen onca şeyden sonra pek fazla şaşırmamaya alıştık herhalde, ne dersiniz?

Saygılarımla.
    ilgi paylaştıkça ve daha da önemlisi kulladıkça artar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)