SGK Adana İl Müdürü Keskin, Bağ-Kur ve SSK prim borçlarına getirilen yeniden yapılandırma için çağrıda bulundu.
SGK Adana İl Müdürü Mustafa Keskin, düzenlediği basın toplantısında, 5510 sayılı Kanun'un geçici 24. maddesi gereği yapılan düzenleme ile Bağ-Kur ve SSK prim borçlarına getirilen yeniden yapılandırma fırsatı için son müracaat tarihinin 28 Temmuz olduğunu hatırlatarak, "Asıl yoğunluğun başvuru tarihinin son günlerinde yaşanacağı kanısında olmanın bilinciyle bütün personelimiz büyük özveriyle, cumartesi ve pazar günleri de

dahil olmak üzere müracaatta bulunan vatandaşlarımızın işlemlerini yapmaktadır. Bu iş yerlerimize ve sigortalılarımıza son çağrıdır. Bundan böyle hiçbir şekilde af çıkmayacak, taksit süresi uzatılmayacaktır. Bu nedenle borçlu vatandaşlarımızın bu son fırsatı değerlendirmelerini ve bir an önce müracaatlarını yapmalarını bekliyoruz" dedi.

Başvuru tarihini takip eden 1 ay içinde borç aslının, gecikme cezası ve gecikme zammının yüzde 15'i ile birlikte ödenmesi halinde bakiye gecikme zammının yüzde 85'inin, borçların 12 aya kadar taksitle ödenmesinin tercih edilmesi halinde gecikme zammı ve gecikme cezasının yüzde 55'inin, 13 ila 24 aya kadar taksitle ödenmesinin tercih edilmesi halinde ise yüzde 30'unun silineceğini ifade eden Keskin, taksitli ödemelerde taksit faizi de dahil hiçbir faizin uygulanmayacağını, teminat aranmayacağını vurguladı.

Halkı konu hakkında bilgilendirmek amacıyla 30 günde 31 toplantı yaptıklarına dikkat çeken Keskin, şunları kaydetti:
"Adana'da, 50 bin 649 borçlu iş yeri/sigortalı sayısından 17 bin 968'i yeni yapılandırma, 795'i ihya kapsamında olmak üzere toplam 18 bin 763 kişi müracaat etmiştir. 22 Temmuz 2008 tarihi itibarı ile toplam 633 milyon 515 bin 209 YTL borçtan 280 milyon 276 bin 931 YTL'si yeniden yapılandırma kapsamına alınmış olup bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir."

Ödemelerin yüzde 80-90'ının peşin ödeme şeklinde olduğunun altını çizen Keskin, şu ana kadar yapılan müracaatların, toplam borçlu sayısının yüzde 44'ünü oluşturduğunu, ancak bu oranın hızlı bir şekilde artarak müracaat tarihinin son gününde yüzde 90'ın üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.