Partiler anlaştı, prim affı 20 gün uzayacak


Hükümet, 28 Temmuz'da sona eren SSK-Bağ-Kur prim affında süre uzatımı için harekete geçti. Bu konuda yeni bir yasa çıkarılarak sürenin 20 gün uzatılması bekleniyor.Çalışma Bakanlığı, daha önce süre uzatımının söz konusu olmadığını açıklamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yoğun talep üzerine dün süre uzatımı için Meclis'teki partilerin grup başkan vekillerini ziyaret ederek yasal düzenleme için destek istedi. Partilerden bu konuda destek sözü geldi. Hükümet, süre uzatımı konusunda yasa tasarısı hazırlamaya başladı. Yeni düzenlemede yalnızca peşin ödeme seçeneği bulunacak. Peşin ödemelerde borç faizinin yüzde 80'i silinecek. Yasanın çıkmasının ardından 20 gün içinde başvuranlara, ödeme için de 20 gün süre tanınacak. Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) sürenin 1 ay uzatılmasını öngören farklı bir kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığı'na sundu.

Son prim affı, daha öncekilerden farklı olarak yasa ile çıkarılmıştı. Bu nedenle Bakanlar Kurulu'nun süreyi uzatma yetkisi bulunmuyor. Sürenin uzatılabilmesi ancak yeni bir yasa ile mümkün olabiliyor. Çalışma Bakanı Çelik, bu sebeple ısrarla sürenin uzamayacağını vurguladıklarını belirtti. Gelinen noktada da sürenin uzamadığını ve 28 Temmuz'da prim affının sona erdiğini hatırlatan Çelik, "Ancak özellikle tarım kesiminden, hasat mevsimi yeni başladığı için süre uzatımı konusunda yoğun talep var. Karadeniz Bölgesi'ni gezdim. Fındık ve çay üreticisi sürenin uzamasını istiyor." dedi. Hükümet, birkaç gün içinde yeni af yasasını Meclis'ten geçirmeyi hedefliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni düzenlemeye destek turları çerçevesinde ilk olarak CHP'yi ziyaret etti. Bakan, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Daha sonra da MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural'la bir araya gelen Çalışma Bakanı'nın son durağı DTP grubu oldu. Her üç grup başkan vekili de süre uzatımına destek vereceklerini açıkladı. Bunun üzerine Faruk Çelik, prim affında süre uzatımına ilişkin yasanın bu hafta içinde Meclis'ten geçirilebileceğini söyledi.