Borç takmayan işverenlere müjde


Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, işverenlerin üzerindeki istihdam yükümlülüklerinin hafifletildiğini belirterek, "Borç takmayan, doğru çalışan bütün işverenlerin SSK primlerini yüzde 5 indireceğiz" dedi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ?Devlete borç takmayan doğru çalışan bütün işverenlerin SSK primlerini yüzde 5 indireceğiz? dedi. İşverenlerin üzerindeki zorunlu istihdam yükümlülüklerinin hafifletildiğini söyleyen Şimşek, ?Sadece bir tek özürlü çalıştırma zorunluluğu kaldı. Bu da Hazine tarafından ödenecek? dedi. Türkiye Genç İşadamları Konferedasyonu (TÜGİK) tarafından ilk kez düzenlenen "Genç İşadamları Soruyor" toplantıları Bitlis'ten start aldı. Toplantıya Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, TÜGİK Genel Başkanı Hazım Sesli, Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, milletvekilleri ile birlikte birçok işadamı katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Şimşek, işverenlerin üzerindeki istihdam yükümlülüklerinin hafifletildiğini belirterek, 'Ekimden itibaren doğru, dürüst çalışan devlete borç takmayan bütün işverenlerin sosyal güvenlik primini 5 mpuan indireceğiz. Bunu rekabet gücümüz artsın, işverenleri kayıt dışına itmeyelim, istihdam artsın diye yapıyoruz' dedi.
SINIR TİCARETİ CANLANACAK

İş dünyasının önünün açılabilmesi için enerji reformu, AR-GE Teşvik Kanunu, Sosyal Güvenlik Reformu gibi çalışmalar yapıldığını söyleyen Şimşek, bölgesel gelir farklılığının Türkiye'ye özgü bir sorun olmadığının altını çizdi. Teşvik sisteminin gözden geçirildiğini anlatan Şimşek, yeni dönemde, kademeli olarak az gelişmiş illerden gelişmiş illere doğru azalan şekilde teşvik sistemi olacağını duyurdu. Yasa hakkındaki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan Şimşek, sınır ticaretinin canlanmasına yönelik adımlar da atıldığını ifade etti.

SANAYİ ENVANTERİ HAZIRLANIYOR

Hiçbir ülkede gelir dağılımının eşit olmadığının altını çizen Bakan Şimşek bunu ülkemizde ortadan kaldırmak için hükümet olarak çalıştıklarını belirterek; Bu bölgeye ilişkin teşvik sistemi gözden geçiriliyor. Teşvik sisteminin çok başarılı olduğu iller var. Örneğin geçen gün konuya vakıf oldum. Düzce'de çalıştıracak eleman bulamayan kuruluşlar var. Benzer örnekler birkaç ilde de mevcut. Buna doğuda rastlamadık. Bizim yaklaşımımız bu yeni teşvik yasası esnek olsun, kademeli olarak zenginleştikçe artan bir sistem olsun. 2009'un başından itibaren uygulamaya koyacağımız teşvik yasasında sorunları aşmayı planlıyoruz" dedi.


Sis bulutları kalkıyor gündem artık ekonomi

TÜGİK Genel Başkanı Hazım Sesli, 'Türkiye'de özellikle son 6 aydır oldukça sisli bir dönemden geçti. Bunun nedeni AK Parti'ye açılan kapatma davası ve sonrasında yaşanan belirsizlik ortamı idi. Ancak geldiğimiz noktada bu olumsuz havanın yavaş yavaş yerini netliğe bıraktığını görmekteyiz' dedi. İş dünyasına verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini kaydeden Sesli, ?Bu sözlerin bir takvim halinde açıklanmasını beklemekteyiz. Bizlerin en büyük beklentisi ekonominin bundan sonraki gidişatıdır? dedi. Ekonomik programların şimdiye kadar başarılı olmamasında içerde ve dışarıda yaşanan siyasi ve ekonomik krizlerin etkili olduğunu söyleyen Sesli, ?Ancak bunun cezasını yine başta iş dünyası olmak üzere, tüm Türkiye çekmek üzere bırakılmıştır. Bugün bakanımızın verdiği cevaplar doğrultusunda yeni yol haritasının ipuçlarını aldık. Bizde bu doğrultuda işimize, gücümüze bakacak geleceğe daha bir umutlu bakmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

VergiHaber

11.08.2008