kamu işçi maaş

Konu: E-Bildirge Zorunluluğu Olan İşletmelerde İşe Giriş Bld.Gön.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  76

  E-Bildirge Zorunluluğu Olan İşletmelerde İşe Giriş Bld.Gön.

  merhaba sayın forum üyeleri
  işletmenin 3 işçisi mevcut bilindiği gibi ağustos ve sonraki dönemlerde ssk prim bildirgelerini int gönderme mecburiyeti var.

  bu işletmeye 03.09.05 tarihinde işçi girişi yapılacak bu işçinin işe giriş bildirgesini internettenmi yoksa yoksa kağıt ortamındamı vereceğiz

  kafam çok karıştı ben kağıt ortamında göndereceğiz diyorum araştırdım ilgili tebliğide aşağıda mevcuttur. ssk il müdürlüğünü aradım kim kime dumduma misali herkez kendi havasında internetten göndereceksin dediler çünkü işkembeden attılar ilgilenmediler bile muhasebeci bir arkadaşla görüştüm oda ezberden internetten göndereceksin dedi

  fakat tebliğlerde yeni işe giriş tamamen kağıt ortamında tekrar işe giriş bildirgesi ise eğer istenirse internet ortamından gönderilecek deniyor
  bu konuda teyit almak istiyorum acil yardımcı olursanız sevinirim

  ssk tebliği aşağıdadır

  T.C.

  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI

  SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  (Tahsisler Dairesi Başkanlığı)

  Tarih : 29/06/2005

  Sayı : B.13.1.SSK.0.07.00.00.IX.031-516684

  Konu : Sigortalı Tekrar İşe Giriş Bildirgelerinin İnternet Ortamında Alınması.  G E N E L G E

  12-145. EK  Sigortalılara ait bilgilerin, daha kısa sürede ve doğru bir şekilde bilgisayar tescil kayıtlarına aktarılması ve günümüz teknolojisinden faydalanılarak işverenlere kolaylık sağlanması amacıyla, sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin de E-Bildirge Projesi kapsamında zorunluluk esasına dayandırılmaksızın internet ortamında alınması, Yönetim Kurulumuzun 26/05/2005 tarihli ve IX/515 sayılı Kararıyla uygun görülmüştür.
  Bu nedenle, E-Bildirge Sözleşmesinde değişiklik yapılmış ve söz konusu uygulamayla ilgili bilgisayar program yazılımları tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır.

  Sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin internet ortamında Kuruma verilmesinde aşağıda belirtilen usul ve esaslara göre işlem yapılacaktır.

  1) Sigortalıların kamu veya özel sektörde çalıştırılıp çalıştırılmadığına bakılmaksızın ve sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın, daha önce sigorta sicil numarası verilmiş olan sigortalılara ait tekrar işe giriş bildirgeleri, işverenlerce internet ortamında gönderilebilecektir.

  2) Sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin internet ortamında alınması, işverenlerin isteğine bırakıldığından; daha önce aylık prim ve hizmet belgesinin internet ortamında verilmesi için sözleşme yapan işverenler ile aylık prim ve hizmet belgesinin internet ortamında verilmesi için sözleşme yapacak olan işverenlerin, bildirgelerini internet ortamından verebilmelerine imkan sağlanacaktır.

  Aylık prim ve hizmet belgesinin internet ortamında verilmesi için sözleşme yapan işverenler, Kurumca verilmiş olan veya daha sonra verilecek kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi ile sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerini internet üzerinden Kuruma gönderebileceklerdir.

  E-Bildirge sözleşmelerinde yapılacak olan www.alomaliye.com değişikliklere ilişkin işlemler, cari ay ek ve iptal aylık prim ve hizmet belgesine ilişkin değişikliklerle birlikte, Sigorta Primleri Daire Başkanlığınca ayrıca bildirilecektir.

  3) Söz konusu uygulama, yasal süresi içinde verilecek olan tekrar işe giriş bildirgelerini kapsadığından, yasal süresi geçirilen tekrar sigortalı işe giriş bildirgeleri internet ortamında alınmayacak ve işverenlerce Kuruma kağıt ortamında verilecektir.

  4) Tekrar işe giriş bildirgelerini yasal sürede internet ortamında veren işverenlerden, ayrıca bildirgeyi kağıt ortamında vermeleri istenmeyecek, ancak bildirgelerin işverenler tarafından hem internet ortamında hem de kağıt ortamında Kuruma verilmesi halinde, Kurum kayıtlarına ilk intikal eden bildirgeye göre işlem yapılacaktır.

  5) İnternet ortamında sigortalı tekrar işe giriş bildirgeleri fotoğrafsız ve imzasız olarak alınacağından, bunlar için Kurumca barkod numarası üretilecektir. İşveren internet ortamında giriş işlemini yaptıktan sonra iki nüsha olarak döküm alıp, barkod numaralı bir nüshasını sigortalıya verecek, diğer nüshasını ise kendi alacaktır. Kurumumuzca internet ortamında verilen tekrar işe giriş bildirgeleri için ihtiyaç dışında döküm alınmayacaktır.

  6) İşverenler tarafından internet ortamında verilen sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerindeki bilgilerin, daha sonra gerek işveren gerekse Kurumumuzca güncellenmesi veya iptal edilmesi durumunda, bildirgenin değişiklik yapılmadan önceki dökümü alınarak sigortalı dosyasına konulacak ve değişiklik nedeni bildirge üzerinde belirtilecektir. Konuyla ilgili olarak işverenlere de ayrıca bilgi verilecektir.

  7) Sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin internet ortamında alınmasına ilişkin program, sigortalı işe girişlerdeki tüm istisnai durumları kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu programda; eski ve yeni işyerleri, inşaat işyerleri ve sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde iş üstlenen Türk işverenlerce topluluk sigortasına tabi tutulan sigortalılara ilişkin işe giriş bildirgelerinin yasal sürede verilip verilmediğinin kontrolü yapılmakla birlikte,

  -Dışişleri Bakanlığınca sigortalı olarak yurtdışı göreve atanan,

  -Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılan,

  -Maliye Bakanlığının vizesine bağlı olarak sigortalı çalıştıran kamu işyerlerinin sigortalıları ile 4046 sayılı Yasa uyarınca özelleştirilen işyerlerinden diğer kamu kurum ve kuruluşlara naklen atanan,

  -Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin Kurumun aynı ya da başka sigorta il/sigorta müdürlüğünce tescil edilmiş diğer işyerinde çalışan,

  Sigortalılara ilişkin verilen tekrar sigortalı işe giriş bildirgelerinde bu durumlara ilişkin beyanların, özellikle idari para cezası uygulaması açısından bazı bilgi ve belgelerle doğrulanması için gerekli kontroller ünitelerce yapılacaktır.

  Her istisna durum için ay sonunda üniteler tarafından bilgisayar ortamında alınacak listelerdeki kayıtlar ile işverenlerin ünitelere verecekleri belgeler (Örneğin, Maliye Bakanlığının vizesine tabi sigortalı çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarının internet ortamında verdikleri işe giriş bildirgelerinin yasal süresinde verilip verilmediğinin tespiti yapılırken, vize yazısının ilgili kuruluşa intikal ettiği tarihin bilinmesi gerekmektedir.) kontrol edilecektir.

  8) E-Bildirge Projesi çerçevesinde sigortalı tekrar işe giriş bildirgeleri uygulamasına esas olmak üzere “Sigortalı Tekrar İşe Giriş Bildirgesi Giriş Kılavuzu” “http://www.ssk.gov.tr ” adresinden temin edilebilecektir.

  9) Uygulama, sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerini kapsamakta olup, sigortalı ilk işe giriş bildirgelerinin kağıt ortamında alınmasına devam edilecektir.

  Bilgi edinilmesini ve gereğince işlem yapılmasını rica ederiz.

  İbrahim ULAŞ Sait ERSOY

  Genel Müdür Yrd.V. Sigorta İşleri Genel Müdürü

  Kurum Başkan V.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  788

  E-Bildirge Zorunluluğu Olan İşletmelerde İşe Giriş Bld.Gön.

  Sayın g.günal
  İşe giriş bildirgeleri zorunluluk kapsamında değildir.Ayrıca internetten sadece tekrar işe girişler için verilmektedir.İşe giriş bildirgenizi kuruma verebilirsiniz.
  Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  355

  E-Bildirge Zorunluluğu Olan İşletmelerde İşe Giriş Bld.Gön.

  ilk defa işe girişlerde işe giriş bidirgesi gerekli diğer evraklar ile birlikte SSK ya elden verilir.Ancak işçimiz zaten daha evvel bir sigorta sicil no sahibi ise bu tekrar işe giriş demektir ve e-bildirge yolu ile verilmesi gerekir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  E-Bildirge Zorunluluğu Olan İşletmelerde İşe Giriş Bld.Gön.

  Kafanız niye karışsın sevgili g.günal;
  Olay çok açık Genelgeyi okuduğumuzda

  Sigortalılara ait bilgilerin, daha kısa sürede ve doğru bir şekilde bilgisayar tescil kayıtlarına aktarılması ve günümüz teknolojisinden faydalanılarak işverenlere kolaylık sağlanması amacıyla, sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin de E-Bildirge Projesi kapsamında zorunluluk esasına dayandırılmaksızın internet ortamında alınması, Yönetim Kurulumuzun 26/05/2005 tarihli ve IX/515 sayılı Kararıyla uygun görülmüştür.

  İşaretli yeri okuduğumuzda zorunluluk yok ihtiyari bir durum var..
  Tekrar işe giriş söz konusu ise ister elden verin ister internet ortamında zorunluluk yok.
  İlk giriş ise zaten elden verilecek başka anternatif yok...

  Kolay gele...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İşe Giriş ve E-Bildirge
  Konu Sahibi rkrlmaz Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 03.Kasım.2015, 11:36
 2. Adisyon kullanma zorunluluğu olan yerler
  Konu Sahibi Ertann Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2012, 22:17
 3. Tek İşçi Çalıştıran İşveren e-Bildirge Zorunluluğu
  Konu Sahibi dursunuz Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Kasım.2008, 17:14
 4. E Bildirge İşe Giriş
  Konu Sahibi lebedir Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ekim.2008, 10:30
 5. SSK e- Bildirge Zorunluluğu Hk.
  Konu Sahibi nane Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Eylül.2006, 17:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36