kamu işçi maaş

Konu: Memur Part Time Çalışabilir mi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    25

    Memur Part Time Çalışabilir mi

    mrb arkadaşlar.bir memur arkadaşım var özel bir şirkette part-time çalışmayı düşünüyo.yasal açıdan bir engel var mı.şimdiden teşekkürler..


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Memur Part Time Çalışabilir mi

    Devlet memurları başka iş yapamazlar. Yasaktır ihraç sebebidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    141

    Ynt: Memur Part Time Çalışabilir mi

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Devlet memurları başka iş yapamazlar. Yasaktır ihraç sebebidir.

    aynen katılıyorum
    "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner"

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.387

    Ynt: Memur Part Time Çalışabilir mi

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Devlet memurları başka iş yapamazlar. Yasaktır ihraç sebebidir.
    Benimde bir sorum olacak. 657'ye tabi bir memur Limited şirkete ortak olabilir mi? Ama biz bu memuru aynı zamanda müdür olarakta atayacağız. Benim bildiğim ortak olabilir ama müdür olamaz. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyim?
    Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin..

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    102

    Ynt: Memur Part Time Çalışabilir mi

    Merhaba

    AŞ' ler, kollektif şirketlerin aksine, bütün ortaklar tarafından idare ve temsil edilmezler. TTK' nın 317. maddesi uyarınca AŞ, idare meclisi tarafından idare ve temsil olunur. Buna göre AŞ' nin kanuni temsilcisi, idare meclisi yani yönetim kuruludur.

    Genel kural bu olmakla birlikte TTK' nın 319. maddesinde yönetim kuruluna ait olan şirketi idare ve temsil yetkisinin; esas sözleşme ile yönetim kurulu üyelerinin en az biri veya birden fazlasına veya esas sözleşme ile genel kurula veya yönetim kuruluna verilecek yetki ile yönetim kurulu üyesi olmaları şartıyla murahhas üyeler veya şirkette pay sahibi olmasalar bile sorumlu müdürlere devredilebileceği belirtilmiştir. Buna göre temsil ve idare yetkisi murahhas üyelere veya pay sahibi olmayan müdürlere bırakılmış ise yönetim kurulu üyeleri kanuni temsilci sıfatını taşımaktadır.

    Bu açıklamalar çerçevesinde devlet memurunun AŞ' ye kurucu ortak dahil ortak olmaları, kanuni temsilci sıfatını kazanmadıkları müddetçe mümkündür. Yani memurların AŞ' nin yönetim kurulu üyesi olmamaları, şirket yönetimi üstlenmeleri halinde şirketin ortağı olmalarına engel, yasal bir düzenleme mevcut değildir. Ancak 657 sayılı Kanun' un 28. maddesinde yer alan " ticaret ve sanayi müesselerinde görev alamazlar" hükmü gereği memurlar yönetim kurulu ile beraber denetim kurulanda da görev alamazlar.

    Limited şirketler esas itibariyle ortaklar tarafından idare ve temsil edilirler. TTK' nın 540. maddesinde, aksi kararlaştırılmış olmadıkça, ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsile yetkili oldukları hüküm altına alınmıştır. Maddenin devamında bütün ortaklarca birlikte temsil ve idarenin pratik olmadığından şirket mukavelesinde veya ortaklar genel kurul kararıyla idare ve temsil yetkisinin ortaklardan biri veya birkaçına bırakılabileceği, 541. maddesinde de idare ve temsil yetkisinin ortak olmayan kimselere de yani dışarıdan seçilmiş müdürlere de bırakılabileceği düzenlenmiştir.

    Limited şirketlerde ortakların mesuliyeti taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlanmıştır. Ortak, sermaye borcunu tamamen ödemiş ise mesuliyeti sona erecektir ( TTK 532). Ancak Ltd. Şti. ortakları için, amme alacağının güvence altına alınması amacıyla 6183 sayılı Yasa' nın 35. maddesinde özel bir düzenleme yapılmış, kanuni temsilcilerin dışında Ltd. Şti. ortaklarına, şirket tarafından ödenmeyen amme borcundan dolayı özel bir sorumluluk yüklenmiştir. 6183 sayılı Yasa' nın 35. maddesinde Ltd. Şti. ortaklarının, şirketten tahsil imkanı olmayan amme alacağından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumlu olacakları hüküm altına alınmıştır. Bu düzenlemeden amaç amme alacağının tamamını güvence altına almaktır.

    Yukarıda yaptığımız açıklamalar çerçevesinde devlet memurlarının Ltd. Şti.' lerle kanuni temsilci sıfatını haiz olmadan ortak olmalarına engel, yasal bir düzenleme mevcut değildir. Nitekim DPB 16.09.1994 tarihli yazısında, TTK' da gerçek ve tüzel kişiler açısından tacir kavramının tanımlandığını ve bir ticaret şirketi olan Ltd. Şti.' lerde, Kanun' un 540. maddesinin birinci fıkrasında şirketin idare ve temsiline ilişkin, aksi kararlaştırılmış olmadıkça ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsile yetkili olduklarının hüküm altına alındığı ve bu itibarla Ltd. Şti. ortaklarından bu durumda olanların 657 sayılı DMK;' nın 28. maddesi uygulanmasında tacir sayılmalarını gerektirecek faaliyette bulundukları sonucuna varıldığı belirtilmektedir

    BU YAZI YAKLAŞIM DERGİSİ HAZİRAN 2001 SAYISINDAN İKTİBAS EDİLMİŞTİR.

    YAZI SAHİBİ SAYIN, AHMET KARAKOÇ''dur (Maliye Bakanlığı Stajyer Gelirler Kontrolörü)


    yukarıda da anlaşılacağı üzere Devlet memurları LTD.Şti'ne
    evet ortak olabilirler,

    müdür olamazlar,

    şayet müdür ataması yapılmadıysa, aksi kararlaştırılmadıkça tüm ortaklar müdür sıfatıyla şirketi temsile yetkili olduklarından dolayı bu şirketlerde Devlet memuru olmayan bir müdür ataması yapılmadığı sürece Devlet memuru ortağın ortaklıklığıda yasal olmayacaktır.

    iyi akşamlar


  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.387

    Ynt: Memur Part Time Çalışabilir mi

    Malesef ki ortak olacak olan memuru müdür seçmemiz gerekiyor. Yani bu durumda ortak olmasının şirkete bir faydası olmayacaktır.

    Cevabınız için çok teşekkür ederim.

    Denizleri seviyorsan dalgaları da seveceksin..

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    25

    Ynt: Memur Part Time Çalışabilir mi

    arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 4
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2012, 00:22
  2. Full time çalışanın aynı şirkette part time a geçişi
    Konu Sahibi stonhand Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 07.Ocak.2012, 10:06
  3. Kısmi Süreli (part time) en fazla kaç saat çalışabilir?
    Konu Sahibi merzitr Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 11.Ekim.2011, 00:58
  4. Part time hk.
    Konu Sahibi 6.HİS Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Ocak.2011, 12:32
  5. Part Time ve Full Time Çalışma ile ilgili
    Konu Sahibi WaGRaNT Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Ocak.2008, 13:53

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36