cfo-bmi

Konu: Önemli - Şirket Ortağı SSK' lılar Dikkat !

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Önemli - Şirket Ortağı SSK' lılar Dikkat !

    Şirket ortağı SSK?lılar dikkat!

    GEÇTİĞİMİZ günlerde, 1 Ekim 2008?de yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı Kanun ile sürpriz yaşaması muhtemel olanları bu köşeden uyarmıştık.

    Bunun üzerine çok sayıda e-posta aldık. Belirsizlik sürüyor ve çoğunluk kendi özel sorununa çözüm arıyor. Öyle ki; sigortalı değil de "ip canbazlığı" yapacağımız bir zaman diliminden geçiyoruz. Biz de, yurttaşlarımızın durumlarını gözden geçirmeleri için bu konuyu bir kez daha ele almayı uygun gördük.

    Şirket ortaklarının durumu

    Halen ya da 1 Ekim?den sonra şirket ortağı olacaklar, Kanunun 4/b maddesi kapsamında sigortalı sayılmaya devam edecekler. Burada bir değişiklik yok. Sorun da yok.

    Sorun, geçmiş dönemde şirket ortağı olduğu halde kendi işyerlerinde bir biçimde SSK?lı olarak kendini bildirenlerle ilgili.

    Gerçekten de, eski kanunlar uygulama döneminde, işçi olarak çalıştığı işyerinde/şirkette SSK?lı olanlar, sonradan o şirkete (A.Ş., LTD. gibi) ortak olduklarında hiç ara vermeksizin Bağ-Kur?a geçmeden SSK?lılıklarını kendi işyerlerinden devam ettirebiliyorlardı. Bu uygulama ise 16-60 Ek sayılı SSK genelgesinden kaynaklanıyordu.

    1 Ekim 2008?de bu uygulama sona eriyor.

    Yani şirket ortakları, kendi işyerlerinden 4/a kapsamında başka bir söyleyişle eski SSK?lı statüsünden sigortalı bildirilemeyeceklerdir. Gerçekten de 5510 sayılı Kanunun 53. maddesi ikinci fıkrasında açıkça; "4?üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4?üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler" denilmektedir.

    Esasen bu düzenleme bu noktadaki tüm tartışmayı da sona erdirmektedir.

    Önce başlayan sigortalılık ilişkisi dikkate alınmayacak mı?

    İşçi olarak çalıştıkları işyerlerine/şirketlere sonradan ortak olanların, ilk sigortalılık ilişkisi SSK sigortası kapsamında olduğundan, 1 Ekim?den sonra da 4/a?lı olmaları gerektiğine işaret eden yorumlar da yok değil. Bizce bu yorum biraz zorlama ve 5510 sayılı Kanunun 53. maddesi birinci fıkrasındaki "genel düzenlemeye" dayandırılmaktadır.

    Söz konusu düzenlemede, "Sigortalının, 4?üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır" denilmektedir.

    Bu düzenleme aynı ayda birden fazla statüde çalışanların durumuna açıklık getirmektedir. Ve şirket ortağı olduğu işyerinden SSK?lı bildirmeye de olanak vermemektedir. Kaldı ki, yukarıda yer verdiğimiz iki fıkranın birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

    Öte yandan, ne kanunda ne de uygulama yönetmeliğinde herhangi bir geçiş hükmüne de yer verilmemiştir.

    Şirket ortakları ne yapabilir?

    Bu durumda olanların, eski SSK sigortalılıklarını (4/a) devam ettirmek istemeleri şüphesiz daha erken emekli aylığı bağlanması olanağından kaynaklanmakta. Şirket ortakları eski Bağ-Kur Kanunu uyarınca 7000 gün veya 9000 gün ile emekli olurken, sigortalılık başlangıcına göre farklılık arzetmekle birlikte diyelim; eski SSK Kanunu hükümlerine göre 5000, 5600 gibi gün sayıları üzerinden dahi emekli olunabilmektedir.

    Böyle olunca, hak kaybına uğramak istemeyenlerin, 1 Ekim 2008 sonrası, 4/b statüsünde kalma sürelerini iyi hesap etmeleri gerekmektedir. Emeklilik tarihlerinden geriye doğru son 7 yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili olarak 3,5 yıl 4/a (eski SSK) kapsamında sigortalı olunur ise yine eski SSK Kanunu hükümlerine göre nisbeten daha erken emekli aylığı bağlanması mümkün olabilecektir.
    Mehmet ESER

    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    74

    Ynt: Önemli - Şirket Ortağı SSK' lılar Dikkat !

    hem şirket ortağı hem ssk'lı çok fazla kişi vardır

    bu kişiler şimdi bağ-kur kaydı yaptırmak isteyince ceza yemesinler?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    31

    Ynt: Önemli - Şirket Ortağı SSK' lılar Dikkat !

    "Sigortalıların, sigortalı sayılması gereken sigortalılık halinden başka bir sigortalılık hali için prim ödemiş olması durumunda, ödenen primler olması gereken sigortalılık halinde geçmiş kabul edilecek."

    Bu ifadenen sanki ceza kesilmemesi gerektiği gibi anlaşılsada bu durumda olanların (hem şirket ortağı hem de ssk lı) bu düzenlemeden sonra Bağkura bildirmiş olanlar varsa, Bağkurun nasıl bir işlem yaptığı konusunda bilgi verirlerse memnun oluruz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Ynt: Önemli - Şirket Ortağı SSK' lılar Dikkat !

    yeni yasa yürürlüğe girince çok fazla soru cevapsız kalacak diye düşünüyorum ;

    mesela eskiden anonim şirketlerin kurucu ortakları bağkur kapsamında iken şimdi sadece yönetim kurulu üyesi ortaklar bağkur kapsamına alınmış.

    eskiden anonim şirket kurucu ortaklığından dolayı bağkurlu olanlar şimdi devam edecek mi yoksa 30.9 itibari ile sona mı erecek bağkurlulukları gibi çok soru çıkacaktır.

    saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Ynt: Önemli - Şirket Ortağı SSK' lılar Dikkat !

    Alıntı kalyon Nickli Üyeden Alıntı
    yeni yasa yürürlüğe girince çok fazla soru cevapsız kalacak diye düşünüyorum ;

    mesela eskiden anonim şirketlerin kurucu ortakları bağkur kapsamında iken şimdi sadece yönetim kurulu üyesi ortaklar bağkur kapsamına alınmış.

    eskiden anonim şirket kurucu ortaklığından dolayı bağkurlu olanlar şimdi devam edecek mi yoksa 30.9 itibari ile sona mı erecek bağkurlulukları gibi çok soru çıkacaktır.

    saygılarımla
    yukarıdaki sorum geçici 22.maddede ele alınmış, yeni farkettim.

    "GEÇİCİ MADDE 22 ?
    Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendinde belirtilen anonim şirketlerin kurucu ortaklarından daha önce 1479 sayılı Kanunun 24 üncü maddesine tabi olarak sigortalı olanlardan sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenlerin bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde yazılı talepte bulunmaları halinde sigortalılıkları aynen devam ettirilir. Bu süre içerisinde talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise bu Kanunun yürürlük tarihi itibariyle sona erer."
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Borçlanmasında Dikkat Edilmesi Çok Önemli Noktalar
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Aralık.2009, 09:40
  2. SSK?lı iken Şirket Ortağı Olanlar Neye Dikkat Etmeli?
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Haziran.2009, 10:44
  3. SSK'lılar Hastanelerde Fark Ücreti Öderken Dikkat Edin!
    Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Aralık.2008, 16:36
  4. GSS?de Bağ-Kur?luların Dikkat Etmeleri Gereken Önemli Noktalar
    Konu Sahibi ferhat Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Kasım.2008, 12:03
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Kasım.2008, 10:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36