cfo-bmi

Konu: İşten Çıkışlarda Bildirim Süresi ve Uygulama Başlangıcı Hk

İşten Çıkışlarda Bildirim Süresi ve Uygulama Başlangıcı Hk

Belirli süreli calısan 45 kisinin ( 27 eylül giris ve 28 eylül çıkış ) cıkıslarını SGK na 10 gün icinde bildirmek zorundamıyım ( 8 ekim 2008 aksamına kadar )

Yoksa bu 10 gunlük işci cıkışlarını bildirme zorunlulugu 1 ekimden itibaren işten cıkan kişileremi uygulanacaktır?

FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

Ynt: işten cıkıslarda bildirim süresi ve uygulama baslangıcı hk

veya işten cıkıs bildirimleri yerine 8 ekime kadar aylık prim ve hizmet belgesini verdigimde işten cıkıs belgelerine ait su durumdaki belirsizlikten kurtulmus oluyorum diye düsünüyorum, siz ne dersiniz ?
    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

5510 sayılı kanun 01.10.2008 tarşhşnde yürürlüğe girdiğinden dolayı bu tarihten sonra gerçekleşen işten ayrılmalar 10 gün içerisinde bildirilmek zorundadır, bundan önceki ayrılmaları ilaveten ayrı bir bildirge ile bildirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

peki bildirim nasıl olacak? nasıl yapılacak?

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı maya80 Nickli Üyeden Alıntı
    peki bildirim nasıl olacak? nasıl yapılacak?
    Merhaba ;

Gözden kaçırdığınızı düşündüğüm bu konu için lütfen inceleyiniz
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

e-bildirge sayfasına girdim fakat çıkışla ilgili bir şey bulamadım!

Hayırlı günler,
    Sigortalı işten ayrılış bildirgesi

MADDE 26 ? (1) Sigortalılığın sona ermesine ilişkin bildirimler, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi olanlar için Ek-5, (c) bendine tabi olanlar için ise Ek-5-A?da bulunan sigortalı işten ayrılış bildirgesiyle sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde e-sigorta ile yapılır.

(2) Sigortalı işten ayrılış bildirgesine kaydedilen bilgiler, ayrıca ilgili aylık prim ve hizmet belgesinde de gösterilir. Aylık prim ve hizmet belgesi ile sigortalı işten ayrılış bildirgesi arasındaki mutabakatsızlık, işverenle yapılacak yazışma sonucunda giderilir.

(3) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (b) bendi kapsamındaki sigortalılardan sigortalı işten ayrılış bildirgesini kâğıt ortamında verenler için, sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi iki nüsha düzenlenir. Biri düzenleyen kuruluşta kalır, diğeri ilgili üniteye gönderilir. Sigortalıya, sigortalılığının sona erdiği ilgili ünite tarafından yazı ile bildirilir.

(4) Yasal süresi dolmadığı için henüz Kuruma verilmeyen aylık prim ve hizmet belgesinde yer alacak sigortalı çalışmalarının Kurumca bilinmesini gerektiren diğer hâllerde de bu madde gereğince işlem yapılır. Ancak, on günlük süre dolmadan aylık prim ve hizmet belgesi verilmiş ise ayrıca sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilmez.

(5) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (c) bendine göre sigortalı sayılanlardan, yer değiştirme suretiyle bir kurumdan diğer bir kuruma nakledilenler hakkında sigortalı işe giriş bildirgesi ve sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile gerekli bildirimler yapılır. Bu sigortalıların, malullük veya yaşlılık aylığı bağlanması taleplerinde emekliye sevk onayı, ölüm tahsis taleplerinde ise sigortalı işten ayrılış bildirgesi gönderilmesi yeterlidir.

(6) Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilenlerin sigortalılığının sona ermesine ilişkin bildirimler üç aylık süre içinde yapılır.

kurumun internet sitesinde işveren girişi mevcut.işveren başlığı altında işçi giriş ve çıkış bildirimi var.daha önceden hiç kullanmadım.bugun defalarca denememe rağmen o sayfayada giremedim.aksilik bugunde 2 işçi çıkışı verdik. posta ile göndermek geldi aklıma ama tebliğde e-sigorta yoluyla bildirilir diyor.neyse biraz daha bekleyelimm.kurumlarımız hala idari tatilde sanırım.

Alıntı maya80 Nickli Üyeden Alıntı
    e-bildirge sayfasına girdim fakat çıkışla ilgili bir şey bulamadım!
    e bildirge sayfasında değil, sgk sayfasından işveren bölümüne gir oradaki maddeleri güzelce incele orada göreceksin ama çalışmıyor.4.10- 05.10 da bakım varmış sgk sitesinde bazı bölümlerde muhtemelen bu uygulamalar düzeltilecek. mesela bağkur da hiç bir işlem yapılamıyor. buda diğer sorun.
    [b][size=7pt][color=black][font=Verdana]SuSKunluĞum aSaLeTimdendir,Her Laf&#39;a vereCek Cevabım var ama;Bir Laf&#39;a Bakarım LaF mı Diye. Birde SöyLeyene Bakarım aDam mı Diye. [color=red]&quot; MEVLANA&quot;[/color]&nbsp; [/color]

Ynt: İşten Çıkışlarda Bildirim Süresi ve Uygulama Başlangıcı Hk

Merhaba
    Ben sgk da işveren bölümünden işçi giriş çıkış bölümüne girdim fakat çıkış bölümü çalışmıyor.Sadece giriş bölümü çalışıyor acaba bu bölümden girişini vermediğimiz daha önce işe girmiş olan işçilerin 1 ekimden sonra çıkışı olduğunda bu bölümü kullanamıyormuyuz uygulamayı yapmış olan biri varmı acaba yardımcı olursa sevinirim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)