SSK primlerinin geri iadesi olur mu?

Sayın Kurt, eşim daha önce 2 yıl gibi bir süre sigortalı olarak çalıştı. Şu ana kadar 650-700 gün gibi ödenmiş primi var. Fakat şimdi çalışmıyor ve prim yatırmayı düşünmüyor. Şimdiye kadar yatırmış olduğu primleri sigortadan geri alabilir miyiz. Halit Aksu

Sayın Aksu, 506 sayılı kanunun 64. maddesine göre, yaşlılık veya malullük sigortası kolundan aylığa hak kazanabilmesi için gereken diğer koşulları gerçekleştiremeyen sigortalılara ödediği primler geri verilebilmektedir. Toptan ödeme yapılabilmesi için, öncelikle, sigortalının işten ayrılması, toptan ödeme yapılmasını istediğini yazılı olarak belirtmesi, sigortalının kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması veya 50 yaşını doldurmuş bulunması ve erken yaşlanmış olduğunun tespit edilmesi ve bu sigortalıların ayrıca yaşlılık aylığına da hak kazanmamış olması gereklidir. 506 sayılı kanunun 64. maddesinde düzenlenen toptan ödemenin haricinde, yine aynı yasanın ek 1. maddesinde; evlenme dolayısıyla (işten ayrıldıkları tarihten itibaren bir sene içinde evlenmiş veya evlendikleri tarihten itibaren bir sene içinde işinden ayrılmış olan kadın sigortalılar, evlenme dolayısıyla işten ayrılmış sayılırlar) işlerinden ayrılan kadın sigortalılara kendileri ve işverenleri tarafından 5417, 6900 ve 506 sayılı kanunlara göre ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin yarısı, yazılı talepleri üzerine, toptan ödeme şeklinde verileceği hükme bağlanmıştır. Bu durumda, eşinizin evlenme toptan ödemesinden yararlanabilmesi için evlendiğiniz tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılmış olması gerekmektedir. Aksi halde ödediğiniz primlerin geri iadesi (yukarıda belirtilen yaşlara ulaşıncaya kadar) mümkün olmayacaktır.

Resul KURT