Konu: İdari Para Cezası

İdari Para Cezası

Merhaba arkadaşlar;Geçtiğimiz günlerde SSK'dan oldukça ağır bir ceza ile karşılaştık,Dava açmaya hazırlanıyorum ama sizinde görüşünüzü ve yardımınızı talep ediyorum...Bir müşterimizde okul ihale işi kaldı,25.08.2005 tarihinden itibaren 4 kişi çalıştıracağız diye taahhüt ederek işyeri bildirgesini hazırladık ve aynı tarihte Kuruma verdik.İşyerimiz tescil edilerek 07.09.2005 tarihinde işyeri sicil numarası tarafımıza tebliğ edildi.Bunun üzerine 08.09.2005 tarihinde 19 işçimizin İşçi giriş bildrgelerini düzenleyerek 08.09.2005 tarihinde kuruma verdik.Yalnız işçilerin işe başlama tarihlerini 4 tanesinin 25.08.2005 diğer 15 tanesinin işe başlama tarihlerinide 01.09.2005 olarak düzenleyerek 19 adet işe giriş bildirgelerini aynı anda kuruma sundum.Evrak kayıt numaraları bile peşpeşe araya bir tek başka evrak girmiş değil....
    Ancak SSK.bize 15x488,70 = 7.330,00 YTL. idari para cezası olarak karşılık verdi... ( Güya 25.08.2005 deki işçiler kanuni süresinde verilmiş,aynı anda vermiş olduğum 01.09.2005 girişlerinde ise işyerini yeni tescillikten çıkarıp sonradan verilmiş olarak değerlendirip idari para cezası kesiyorlar...) 506 Sayılı Kanunun 9.Md........ Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır.....Yönetmeliğin 13.Md.....Şu kadar ki, inşaat işyerlerinde işe başlayan sigortalılar için işe başlatıldığı gün, Kuruma ilk defa İşyeri Bildirgesi verilen işyerlerinde ise en geç bir ay, Dışişleri Bakanlığının yurtdışı teşkilatında göreve atanan sigortalı personeli için de üç ay içinde Kuruma verilen bildirgeler süresi içinde verilmiş sayılır.....Yine hepimizin hergün kullandığı SSK.tarfından düzenlenen İşiçi İşe Giriş Bildirgelerinin Arkasındaki Açıklama Bölümünün 2.Maddeside Kanun ve Yönetmelikteki ifade ile aynı iken (2.İşveren, sigortalı olarak çalıştıracağı kişiyi işe başlatmadan en geç bir gün önce Kuruma bildirmekle yükümlüdür. Ancak, inşaat işyerlerinde işe başlatılacak sigortalıyı işe başlatıldığı gün; Kuruma ilk defa İşyeri Bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçileri ise en geç bir ay içinde Kuruma bildirmek zorundadır. Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi, yasal süresi içinde iadeli-taahhütlü olarak posta yoluyla da gönderilebilir. ) Şeklinde izahta bulunmalarına rağmen....16-318 Genelgenin idari para cezaları başlığı altında 1-bc) İlk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde, ilk defa işe alınan sigortalıların işe başladıkları tarihten başlamak üzere bir ayın son günü,...Buraya Kadar her şey normal.....ama genelge ancak demiş ve devam etmiş.....Ancak, bu işyerlerinde sonradan işe başlatılan sigortalılar için işyeri, yeni işyeri konumundan çıktığından, inşaat işyerlerinde sigortalının çalışmaya başladığı gün, inşaat işyeri değilse, bir önceki gün, Olacaktır....
    Sizce bu Devletin halkını aldatmaya ve hataya düşürmeye çalışması değilmi,Sen Kanun çıkar Yetmedi Yönetmelik çıkar sonra bir belgenin nasıl düzenlenmesi gerektiğini de kendin açıkla bunlara göre işlem yapan vatandaşına genelgenin arkasına bir ancak...sıkıştırarak idari para cezası uygula el insaf artık.Bu bence düpe düz Soygunculuk....Ben bir stajer mali müşavir adayıyım bu cezayı hiç maaş almadan ancak 20 ayda ödeyebilirim....Sizden ricam bu tür olayla karşılaşanınız varsa veya bildiğiniz yargı kararları mevcutsa mail atmanızı istirham ediyorum...Yardımlarınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim....uckunali@hotmail.com.

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

İdari Para Cezası

İşyerini bildirme:

Madde 8-

İşveren, örneği Kurumca hazırlanacak işyeri bildirgesini (Değişik: 29.07.2003 - 4958 / 26 md. Y.T. 06.08.2003) en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte Kuruma doğrudan vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür.

İşverene, Kurumca, bildirgenin alındığını bildirir bir belge verilir veya taahhütlü olarak gönderilir.

Bildirgenin verilmemesi veya geç verilmesi bu kanunda belirtilen hak ve yükümleri kaldırmaz.

Sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin başka bir iş verene devir olunması veya intikal etmesi halinde de, yeni işveren bildirge vermekle yükümlüdür. Bu işlerde çalışan sigortalıların sigorta hak ve yükümleri devam eder. (Ek: 29.07.2003 - 4958 / 26 md. Y.T. 06.08.2003) İşyerinin miras yolu ile intikali halinde, yeni işveren işyeri bildirgesini ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde doğrudan Kuruma vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür.
    Çalıştırılan sigortalıları bildirme :

Madde 9- (Değişik : 25.08.1999 - 4447 / 12 md. Y.T. 08.09.1999)

İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır.

(Ek : 14.07.1999 - 4410 / 1 md.) Dışişleri Bakanlığının sigortalı olarak yurtdışı göreve atanan personeli için işe giriş bildirgeleri ise, Kuruma en geç üç ay içinde gönderilir.
    sayın uckunali
    İşyeri bildirgesinde belirtmiş olduğunuz sigortalı sayısı kadar işçi bildirimlerinin süresi 1 aydır.Belirttiğiniz sigortalı sayısını aşan miktar için sigortalıları en geç 1 gün önce inşaat işinde aynı gün verebilirsiniz.
    Geçmiş olsun.Yapabilecek bir şey olacağını düşünmüyorum kanun maddeleri açık çünkü.
    Ancak size tavfiyem ssk girişlerinin 11.09.2005 yazılması gerekirken sehven 01.09.2005 yazılmış olarak belirtip işçilerin imzalarını alıp ssk ile görüşmenizdir.Başka bir yol bilemiyorum.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

İdari Para Cezası

sayın uçkunali,
    geçmiş olsun. yanlış anlama neticesinde bu işi yaptığınız belli. ancak yapılacak iş olarak sayın kum'un belirttiği gibi ya 11/09'u ileri sürmek ya da bütün girişleri 25/08 olarak düzeltmek. her halükarda müfettişe sevkedilebilir ama yeni bir iş olduğun birşey çıkmaz gibi geliyor, bana. bütün işçiler için işe başlama bildirimi de düzenleyip veriniz ki itirazınızda dikkate alınsın. aylık bildirgeyi de buna göre verirseniz ve kayıtları da buna göre düzeltirseniz kayıt geçersizliği de olmaz.

selamlar

İdari Para Cezası

Günaydın,
    Geçmişler olsun Sayın uçkunali,
    Bir talihsizlik olarak bu uygulamanın değiştiği ilk ay buna benzer bir durumla karşılaşmıştım.Ben de yanlış değerlendirmişim sizin gibi.
    Arkadaşların tavsiye ettiği gibi dilekçe verdim tarihleri yanlış yazdığımızı söyleyerek.Fakat ben aynı gün fark etmiştim.Hemen işçilerin işe girişleri kendi bildirmeleriyle ilgili olan formları da verdim.Tabi o formlara doğru tarihleri yazdım.Tam hatırlamıyorum ama en az 1 yıl sonra müfettişler tarafından defterim incelemeye alındı ve inceleme sonucunda İdari Para cezası iptal edildi.
    Yalnız ben kendim farketmiştim kurumdan idari para cezası gelmeden.
    Sanırım sizin itirazınız idari para cezasının ödenmesini durdurmayacak ödeyip sonra geri alacaksınız itirazınız kabul edilirse.Umarım kabul edilir çok acımasız rakamlar çünkü.
    Kolay gelsin.
    üge Güçlü
    <br />SM

İdari Para Cezası

Sayın Arkadaşım,

Çok geçmiş olsun. Biz de benzer bir durum yaşadık. İşçileri aynı gün içinde bildirmekten 5 işçi için İPC yazısını aldıktan sonra ne uyku ne bir şey. Psikolojimiz alt üst oldu.

İPC konusunda itirazımız oldu. Ancak itiraz sonucunda defterlerimiz incelenmediği gibi itiraz ile ilgili olumlu-olumsuz sonuç yazısı da gelmedi.

Değerli forumdaşlar,
    E-bildirgede borçlar arasında da gözükmüyor olması cezanın silindiği anlamına gelir mi?

İdari Para Cezası

değerli el,
    itirazınıza mutlaka cevap verilmeliydi. ilgili müdürlüğe gidip cevabınıza mutlaka bakınız. belki de dilekçeniz kaybolmuştur veya cevap yazısı ilgiliye tebliğ edilmemiştir. inşaat işi ise veya işe başlama ilk defa olmuşsa
    kanunu yanlış yorumlamaktan kaynaklanmışsa terkin edilmiş olabilir.
    selamlar

not: el pln ne demek!!!

İdari Para Cezası

Merhaba,

Sayın İbrahimb,

Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Not: el Pln ne demek!!! demişsiniz.

El Pln de diğer nickler gibi. "elbette bir anlamı var ve benim için çok özel. açıklarsam anlamını kaybedeceğini düşünüyorum." desem!!!

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

İdari Para Cezası

Sayın UÇKUNALİ,

GEÇMİŞ OLMASINI GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK ORTADA !!!!

İÇİNİZ RAHAT OLSUN

506 sayılı yasanın 9. maddesi;

"İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır."ne baktığımızda,

"örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle",

hükmüne göre, sosyal sigortalar kurumu'nun işe giriş bildirgelerini belirli bir örneğe göre hazırlamakla görevlendirildiği, fakat bu bildirgedeki işe giren işçi sayısının, ne sigortayı ne de işvereni bağlayıcılığı ile ilgili bir durumunun olmadığını, buradaki "örneği kurumca hazırlanacak" ibaresine göre, ssk'nın görevi sadece bu formu hazırlayıp, vatandaşın kullanımına sunmaktan ibarettir.

"Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır" hükmüne göre,

Eğer işyeri ilk defa bir sigorta numarası aldıysa, Bu işyerine alınan işçiler, 1 ay içinde, kuruma gönderilen işe giriş bildirgeleri ile bildirilebilir.

Yani yukarıdaki yasa hükmünün bir anlamı göre de, işe giriş bildirgelerinin ne amaçla kullanıldığı açıklanmıştır.

İşe giriş bildirgeleri, örneği kurumca hazırlanmış olan, işe giriş bildirgeleri ile verilir. İşçi yalnızca bu belge ile işe başlatılmış olur. İşe giriş tarihi olarak yorumlanması çok yanlıştır. İşçinin işe başladığı tarih, işe giriş bildirgesinde yazılı tarihtir. çalıştırılan işçi sayısının tespitini veya kaç işçinin hangi tarihte işe girdiğinin tespitini aksi kurumca tespit olmadığı hallerde yalnızca işveren ve işçi bilir. Aksine bir tespit yoksa, işverenin kayıtlarının esas alınması gerekmektedir.

Siz yasaya göre doğru bir işlem yapmışsınız.

Yine 506 sayılı yasanın 140. maddesinin son paragrafındaki,

"Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren altmış gün içinde idare mahkemesine başvurabilirler." hükmüne göre, mahkemeye başvurabilmeniz için, öncelikle kuruma itiraz etmeniz ve olumsuz bir cevap almanız, daha sonra idare mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Bu noktaya dikkat etmenizi öneririm. Yani birinci aşamada kuruma itiraz, reddi halinde, mahkemeye itiraz edilebilir.

Mahkemenin ilgili idari para cezasını iptal edeceği düşüncesindeyim.

İdari Para Cezası

Sayın UÇKUNALİ,

GEÇMİŞ OLMASINI GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK ORTADA !!!!

İÇİNİZ RAHAT OLSUN
    Sayın Gümüş konuyu bir daha gözden geçirmenizi öneririm.
    Sizin belirttiğiniz işe girişin 1 ay içinde verilebilir olması ilk verdiğiniz ssk bildirgesindeki girişler için geçerlidir.Daha sonra işe alınanlar için geçerli değildir.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

İdari Para Cezası

Sayın KUM,

Konuyu tekrar gözden geçirdim. Ama, yasanın neresinde yazıyor,

"işe girişin 1 ay içinde verilebilir olması ilk verdiğiniz ssk bildirgesindeki girişler için geçerlidir.Daha sonra işe alınanlar için geçerli değildir." ibaresi
    .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)