taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Bldrge Verlmemesnde Anlam Karmasası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    197

    Bldrge Verlmemesnde Anlam Karmasası

    4958 Sayılı Kanun:

    "c) Bu Kanunun 79 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri (AYLIK SSK BİLDİRGESİ) anılan fıkrada belirtilen sürede Kuruma vermeyenlere her bir fiil için aylık asgari ücretin üç katını geçmemek kaydıyla belgenin;

    1) Asıl nitelikte olması halinde belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin 1/5'i tutarında,

    2) Ek belge niteliğinde olması durumunda sigortalı sayısına bakılmaksızın aylık asgari ücretin 1/8'i tutarında,

    3) Hiç belge vermeyenlere ise sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın her ay için aylık asgari ücretin üç katı tutarında,"

    sorum su:1. maddede bahsedılen belgenın asıl nıtelıkte olması ne demek?yanı 3.maddedekı hıc belge verılmemesı ıle 1.maddede bahsedılen asıl nıtelıkte olması durumu arasındakı fark nedır?
    sımdıden cevaplarınız ıcın tesekkurler....
    saygılar......

    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

  2. #2
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Bldrge Verlmemesnde Anlam Karmasası

    aylık prim ve hizmet belgesi asıl nitelikte belgedir buna bağlı verilen belgeler ek niteliktedir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    44

    Bldrge Verlmemesnde Anlam Karmasası

    Haziran ayına ait bildirge için düşünelim:

    Haziran ayına ait bildirge Ağustos ayının sonuna kadar verilecektir. (Asıl Belge)
    Ağustos ayında asıl belge verilmis ise Bildirgeye eklenecek bir bilgi için ek bildirge verilir. (ayrıntıları mevcuttur.)

    Bu durumda haziran ayına ait belgelerin (bildirgelerin) ağustos ayından sonra ki bir ayda verilmesi halinde bunlar için İPC uygulanacaktır.

    Yani takip eden ayın sonuna kadar vermediğiniz belgelerden asıl belgeyi zamanından sonra vermiş iseniz asgari ücretin 1/5'i ek belgeyi zamanından sonra vermisseniz asgari ücretin 1/8'i asıl belgeyi hiç vermemişseniz bu durumların tespiti halinde tarafınıza asgari ücretin 3 katı tutarında İPC tebliğ edilir ve tahakkuk ettirilir. 506 sayılı SSK 140. md.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />&quot;Balık istemem; tutmayı anlatın&quot;

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    197

    kısacası

    yani kısacası biz vermeyi unuttuğumuz bild.yi (30/09/2005 de vermemiz gereken) bugün ve ya yarın tah.ettirirsek (40 kişi x 97,74 ytl) 3910.00 ytl tutarında ipc ye hiç tah.ettirmezsek ve bu mesela 2 ay sonra tespit edilir ve tebliğ edilirse (488.70 x 3) 1466,10 ytl ipc'sı tah.edilir öylemi?
    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Bldrge Verlmemesnde Anlam Karmasası

    Merhaba,


    KURUMCA VERİLECEK İDARİ PARA CEZALARI

    Madde 140-
    ...................................
    c) (5198 sayılı Kanunun 18. maddesiyle değiştirilen ve 6.7.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bent) Bu Kanunun 79. maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri anılan fıkrada belirtilen süre içinde Kuruma vermeyenlere her bir fiil için belgenin;

    1- Asıl nitelikli olması halinde aylık asgarî ücretin üç katını geçmemek kaydıyla Kuruma verilmiş olan belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgarî ücretin 1/5'i tutarında,

    2- Ek nitelikte olması halinde Kuruma verilmiş olan her bir ek belge için aylık asgarî ücretin 1/8'i tutarında,

    Şu kadar ki, ek belgenin 79. maddenin üçüncü fıkrasına istinaden Kurumca re'sen düzenlenmesi durumunda aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,

    3- Mahkeme kararı ile veya denetim elemanlarınca yapılan tespitler sonucunda ya da kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen belgelerden hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği saptanan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği üzerinde durulmaksızın aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,

    Bu Kanunun 79. maddesinin onüçüncü fıkrası uyarınca sigorta müfettişi tarafından veya 130. maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerce düzenlenen raporlara istinaden Kuruma bildirilmediği tespit edilen eksik işçilik tutarının maledildiği aylardan dolayı aylık asgarî ücretin üç katı tutarında
    ...................................

    Siz Ağustos dönemine ait SSK bildirgesini vermemişsiniz, Asıl bildirgeyi vermemişsiniz demektir. Bu nedenle (488.70 x 3) tutarında idari para cezası ile karşılaşırsınız.

    Saygılar.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Bldrge Verlmemesnde Anlam Karmasası

    değerli zahiri,
    sayın altuğ işin doğrusunu yazmış. siz bildirgeyi hiç vermemişseniz 1.maddeye göre cezalandırılacaksınız ama sizin yazdığınız gibi 3,910 ytl değil 1466 ytl olarak. bu şunun için getirildi; bir işçi çalıştıranla 40 işçi çalıştıran aynı cezayı ödemesin diye... ancak bir işçi de çalıştırsa 40 işçi de çalıştırsa kurum kendi tespit ettiklerine 3 asgari ücret tutarında ceza uygulayacak... diyelim ki 39 işçiyi bildirdiniz 1 işçiyi unuttuysanız 2.maddeye göre cezalandırılacaktınız.

    sizin verdiğiniz metin eskidir. ilgili maddenin son hali aşağıdaki gibidir:

    ****c) Bu Kanunun 79 uncu maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri anılan fıkrada belirtilen süre içinde Kuruma vermeyenlere her bir fiil için belgenin;
    **1- Asıl nitelikli olması halinde aylık asgarî ücretin üç katını geçmemek kaydıyla Kuruma verilmiş olan belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgarî ücretin 1/5'i tutarında,
    **2- Ek nitelikte olması halinde Kuruma verilmiş olan her bir ek belge için aylık asgarî ücretin 1/8'i tutarında,
    *****Şu kadar ki, ek belgenin 79 uncu maddenin üçüncü fıkrasına istinaden Kurumca re'sen düzenlenmesi durumunda aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,
    *3- Mahkeme kararı ile veya denetim elemanlarınca yapılan tespitler sonucunda ya da kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen belgelerden hizmetleri veya kazançları Kuruma bildirilmediği veya eksik bildirildiği saptanan sigortalılarla ilgili olması halinde, belgenin asıl veya ek nitelikte olup olmadığı, işverence düzenlenip düzenlenmediği üzerinde durulmaksızın aylık asgarî ücretin üç katı tutarında,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36