taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Ssk İşyeri Bildirgesi

Ssk İşyeri Bildirgesi

Merhabalar; Ben smmm stajımı yapıyorum.Bize yeni gelen bir ssk dosyasında (Şahıs ve İhaleli İşler yapıyor) Resmi kurumdan alınmış 15 günlük bir iş için işyeri dosyası açılmış fakat işçi bildirilmemiş.İşveren İş kısa olduğu için işi kendim yaptım diyor Ama nedense işyeri dosyası açılmış.SSK ile görüştüm bize dilekçe ile başvurun konuyu müfettişlere iletelim kesilecek cezayı onlar bilir diyor.Bende öğle yapacağıma 15 günlük iş olduğu için geriye doğru 1 işçi girişi yapıp bildirge vermeyi düşündüm Sizce hangisini yapmam daha iyi olur.Enkısa zamanda yardımcı olursanız sevinirim.

SMMM Kenan GÜMÜŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM Kenan GÜMÜŞ Guest

Ssk İşyeri Bildirgesi

Merhaba,

Benzer bir olay yaklaşık bir-iki sene önce başıma gelmişti.
    Öncelikle, işyeri numarası herhangi bir işyerine, şubeye, ... gibi yerlere her zaman için alınabilir. Fakat, bu gibi yerlere işyeri sicil numarası alınması demek, aksine bir tespit olmadıkça, orada işçi çalıştırılıyor, anlamına gelmeyeceği gibi, çalıştırılmıyor anlamına da gelmez.

ilgili ssk müdürlüğün yönlendirmesine gelince: Bu tip olaylarda (yani ihaleli işlerde) işin işverenin mevcut işçileriyle yapıldığının ispatlanması/tespiti sigorta müfettişleri tarafından yapılmaktadır. Y

Eğer yapılan işin niteliği ile ilgili, yani bu iş örneğin bir inşaat işi ise, o işi yapacak kapasitede ve yeterlikte bir personel/personeller işyerinde kayıtlı ise (inşaat mühendisi, inşaat teknikeri, inşaat ustası vs. gibi) ve bu kişilerin orada çalıştığa dair sigorta müfettişi ikna edilebilirse, sigorta müfettişi olumlu bir rapor yazar ve bu iş kapanır (fakat, olumlu bir rapor yazılacağını hiç mi hiç zannetmiyorum ve bu gibi durumlarda müfettiş incelemesinin ve olumlu rapor yazılabilmesinin, kağıt üzerinde yazılı olan, fakat uygulamada çok ender rastlanılan bir durum olduğu düşüncesindeyim. Benim yaşadığım olayda, müfettiş olumsuz rapor yazmıştı. İşyerinde çalışan diğer nitelikli/niteliksiz hiçbir işçiye burnunun ucuyla dahi bakmamıştı ve dikkate almamıştı. Yani ora ben duvara konuşsam, bel ki ikna edebilirdim.)

Ya da diğer ve bana göre en cazip seçenek olarak, ilgili işyerine bir işçi girdirip, ilişiksizlik işlemlerine başlayabilirsiniz. Gerek kesilecek cezalar, gerekse primler yönünden, sigorta müfettişinin incelemesi ile, ilgili sigorta müdürlüğünün incelemesi arasında önemli bir fark olmayacaktır. Fakat, işin bağlı olduğu sigorta müdürlüğünce, sigorta müfettişliğine gönderilecek yazı ile işin sigorta müfettişliğinde beklemesi ve incelenmesi arasında geçebilecek süreyi, sigorta müfettişine durumu anlatmayı ve işin 15 günlük küçük çapta bir iş olmasını da dikkate alırsanız, geçmişe yönelik bir işçi girdirip, sorunu çözmeniz daha akıllıca bir yöntem olacaktır, diye düşünüyorum.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ssk İşyeri Bildirgesi

Sayın forumdaş Aysel
    Sayın Kenan Gümüşün dediklerine katılıyorum İşçi girişi yapip (geriye dönük)bildirgelerini vermen gerekiyor.Tabiki cezayada razı olunacak hiç işçi girişi olmaması kötü ayrıca s.s.k'ya yapılacak itiraz ödemeyide durdurmuyoy
    Saygılar FERHAT

Ssk İşyeri Bildirgesi

değerli aysel,
    işin türünü söylemediğiniz için biraz karambole konuşuyoruz. bildiğiniz gibi bazı işler ihaleli olduğu halde kendi işyerimizde de yapılabilir. mesela pvc pencere kapı işleri, veya ufak tefek tamirat işleri gibi... işyerinde devamlı çalışan insanlarla bu işlerin yapıldığı söylenebilir. bizim de bir müşterimiz pvc doğrama işi almış ve o iş için de işyeri bildirgesi verilmişti. daha sonra bu işi devamlı işçilerimizle yaptığımızı söyledik ve ssk ikna oldu.

selamlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)