taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Eşinin Yanında Sigortalı Kadın...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    58

    Eşinin Yanında Sigortalı Kadın...

    Merhabalar,

    X kişinin avukat olan eşinin yanında 120 gün ssk ya tabi çalışması Vardır.. Bu sürenin dolmasından sonra doğum yaptığında sağlık yardımı ve analık parası alması için bu şart yeterli midir ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Eşinin Yanında Sigortalı Kadın...

    değerli aysen,
    506 sayılkı ssk kanunu 3.maddesinde
    I - Aşağıda yazılı kimseler bu kanunun uygulanmasında sigortalı sayılmazlar : B) İşverenin ücretsiz çalışan eşi,
    denmektedir. gerisini buna göre avukat ve eşi düşünmelidir.

    selamlar

  3. #3
    Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kemal Guest

    İşverenin yanında çalışan eşi

    Merhaba,

    İşverenin yanında ÜCRETSİZ olarak çalışan eşinin sigortalı sayılmayacağı
    506 sayılı kanunun 3.maddesi 1/B fıkrasında belirtilmiştir.Eğer işverenin eşi ücretli olarak çalışıyorsa sigortalı sayılır, bunun için işverenin işyeri kayıt ve belgelerinde ücret ödediğini göstermesi gereklidir.(Ücret ödediğini gösterdiğinde Sağlık yardımı ve geçici işgörmezlik ödeneği almasında hiçbir engel yoktur.)

    506 sayılı Kanunun ilgili maddeleri aşağıdadır.
    Kod:
     
    Madde 48 -Analık yardımından yararlanma şartları
    
    Analık sağlık yardımları ile emzirme yardımlarından veyahut maktu gebelik ve doğum para yardımlarından yararlanabilmek için:  
    
    A) Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün analık sigortası primi ödenmiş olması,   
    
    B) Sigortalı erkek için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş olması ve sigortalının doğum yapan kadınla doğumdan önce evlenmiş bulunması,  
    şarttır.
    Kod:
    Madde 49 -Geçici işgörmezlik ödeneği
    
    (Değişik : 29.07.2003 - 4958 / 32 md. Y.T. 06.08.2003) Kendisi için doğumdan önceki bir yıl için de en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.  
    
    (Ek : 29.07.2003 - 4958 / 32 md. Y.T. 06.08.2003)  Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışılan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir. 
    
    Bu ödenek hiçbir şekilde kesilmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doktorun Yanında Çalışan Eşinin Durumu.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2012, 13:44
  2. Kadın İşçinin Eşinin Tayini Nedeni İle İşten Ayrılması
    Konu Sahibi darusselam Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 24.Eylül.2009, 12:25
  3. Eşinin Yanında Aylık Almadan Çalışmak
    Konu Sahibi atay muhasebe Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Temmuz.2009, 18:26
  4. Cevap: 9
    Son Mesaj : 06.Nisan.2009, 17:35
  5. Emekli Kişinin Emekli Eşinin Yanında Ücretsiz Çalışması
    Konu Sahibi bucaata Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Aralık.2006, 19:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36